Jak vyrobit nažehlovačku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit nažehlovačku

  Jak vyrobit nažehlovačku z barevné folie

  Mnozí z nás si ještě pamatují svá dětská léta, kdy byly nažehlovačky pokladem a jen tak na něco jste si je nedali. Takovou nažehlovačku bylo potřeba šetřit a hýčkat, dokud se neobjevil ten správný kousek oblečení, na který se hodila.

  Ještě teď si pamatuji, jak jsem jako dítě měla nažehlovačku ze žlutým buldokem s obojkem s ostny, kterou jsem si donekonečna šetřila. A to dokonce tak dlouho, že jsem ji nakonec nikdy na nic nepoužila a už bych si ani nevzpomněla, kde je jí konec.

  Dnes si můžeme vedle nepřeberného množství kupovaných nažehlovaček vyrobit své vlastní. Začněme těmi z barevných fólií. Můžete je využít na tvorbu geometrických obrazců nebo konkrétních obrázků vytvořených z jednobarevných ploch. Obrázek vyskládaný z kousků nažehlovací fólie můžete doplnit také kresbou fixem na textil nebo malbou.

  Z žluté fólie můžete například vystřihnout a nažehlit sluníčko a kolem něj domalovat paprsky. Vedle něj může být z modré folie mráček a pod ním domalované dešťové kapky.

  Jak se do toho pustit? Nejprve si připravte obrázek a ten překreslete na spodní stranu folie. Nezapomeňte obrázek zrcadlit. Spodní strana folie na rozdíl od horní strany působí na dotek jakoby gumověji. Vystřižený motiv položte na oblečení, které snese požadovanou teplotu, ideálně bavlněné.

  Přes folii položte kousek pečícího papíru, který bude obrázek na všech stranách překrývat alespoň o centimetr, aby se vám folie nepřilepila na žehličku.

  Žehličku nastavte na teplotu uvedenou na obale. Během žehlení na žehličku tlačte, aby folie dobře přilnula.

  Jakmile folie vychladne, sundejte pečicí papír a opatrně sejměte horní vrstvu.

  Geometrické barevné tvary se budou krásně vyjímat třeba na indiánské čelence. Jak jednu takovou vyrobit se dočtete v našem článku Jak vyrobit indiánskou čelenku.

 2. Jak vyrobit nažehlovačku z vlastní kresby

  Máte-li vlastní kresbu nebo máte doma obrázek od vlastního dítka, který byste rádi přenesli na oblečení, budete potřebovat nažehlovací folii na textil vhodnou do tiskárny.

  Obrázek nejprve naskenujte na kvalitním skeneru. Pokud nemáte možnost nechat ho profesionálně odfotit, raději se fotoaparátu vyhněte. Sken bude vždy kvalitnější i v případě, že máte doma jen základní model.

  Pokud je obrázek celoplošný, to znamená, že je vybarvena celá plocha a kresba nemá bílé pozadí, pouze dolaďte barvy ve Photoshopu nebo jiném vhodném programu. Má-li obrázek bílé pozadí, bude potřeba kresbu vyříznout nebo vytáhnout pozadí. Skener zpravidla naskenuje i strukturu papíru a na výsledném skenu to může působit dojmem šumu.

  Upravený obrázek nezapomeňte před tiskem zrcadlově otočit. Při přenosu na textil se otočí zpátky. Připravený obrázek vytiskněte na folii a nažehlete stejným způsobem jako barevnou folii.

  Má-li vaše dítě oblíbený motiv, třeba pohádkovou postavu, můžete mu nakreslit obrázek na míru. Stejně tak můžete vytvořit obrázek podle toho, na co ho chcete použít. Zatím co na lacláčích se bude krásně vyjímat bagr a váš malý hrdina vynikne na každém pískovišti, na ubrousku na svačinu budou vypadat krásně motivy ovoce a zeleniny. I když… on se ten bagr vlastně neztratí nikde, pokud máte doma kluka.

 3. Jak vyrobit nažehlovačku z fotky

  Nažehlovačku z fotky vyrobíte stejným způsobem jako tu z kresby, jen vám tady odpadá skenování. Tenhle způsob nabízí další široké možnosti.

  Na textil můžete přenést třeba fotky z rodinných oslav nebo zvířata, která jste vyfotily v ZOO. Výsledný a originální kousek vám tak bude navždy připomínat krásně strávené chvíle.

  Chystáte-li se vyrobit něco pěkného pro své dítko, zkuste se podívat do fotobank s motivy volně ke stažení, kde najdete nejrůznější zvířata a další pěkné motivy.

 4. Jak vyrobit textovou nažehlovačku

  Nejrůznější texty a citáty jsou něčím, co nikdy neomrzí. Lidé si nechávají rámovat své oblíbené výroky slavných, tetovat celé věty na tělo nebo si jen přepisují do deníku zajímavé myšlenky, které někde četli.

  Díky nažehlovací folii si můžete své oblíbené citáty přenést na oblečení.

  Nezapomeňte text opět zrcadlit.

  Pokud chcete text vytvořit digitálně, dobře se vám bude pracovat v programech Adobe, například v Illustratoru. Vyberte vhodný font a text převeďte do křivek. Převedený text zrcadlete, vyexportujte do vhodného formátu pro tisk a vytiskněte.

  Chcete-li si text napsat v ruce, třeba kaligrafickým perem, postupujte stejně jako u kresleného obrázku.

  Tak a teď už jen vybrat ten správný kousek oblečení a text nažehlit.

 5. Jak vyrobit falešnou nažehlovačku

  Nemáte-li doma tiskárnu nebo nažehlovací folii, můžete si vyrobit falešnou nažehlovačku.

  Postačí vám k tomu kousek bavlněné látky a barvy na textil. Na látku si jednoduše namalujte obrázek, který vystřihněte. Hotový obrázek pak už jen stačí přilepit na oblečení. Další tipy na využití kousků látek si můžete přečíst v našem článku Jak využít odstřižky látek.

  Stejným způsobem můžete vyrobit také vyšívané falešné nažehlovačky nebo vystřihnout konkrétní motivy z látek s potiskem. Krásný výběr je například mezi bavlněnými plátny. Koupit můžete vše od veselých dětských motivů až po nejrůznější ornamentální vzory.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás