Jak využít staré střešní tašky

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít staré střešní tašky

    Víte kdy vznikly střešní tašky

    Staří Římané i Řekové už ve starověku vynikali výrobou pálené střešní krytiny a tvary tašek, které vytvořily, se v Evropě více méně požívají dodnes. Původní tašky byly dvoudílné, spodní díl byl rovný a horní obloukový. V podstatě tvořily obdobu dnešních prejzů. Do Evropy donesly umění pálených tašek římské legie.

    Podobné tvary lze najít i na střechách tradičních čínských staveb, jejich specifikem je však velká zdobnost. Mohutné hřebeny nesly plastiky zvířat a jejich počet stejně jako barva tašek vypovídaly o společenském postavení majitele domu.

    Druhy zvířat měly kořeny v hlubokém duchovním základě čínské civilizace a mají svou symboliku. V nejstarších dobách se umísťoval na střechu kohout a dračí hlava. Postupně se skupina symbolů rozrostla o fénixe, lva, jednorožce a koně. Jejich počet byl vždy lichý.

  2. Co se dá ještě zastřešit starými taškami

    Dnešní střešní tašky mají různé tvary a velikosti a jejich přirozená barva a přírodní materiál přímo lákají k dalšímu využití. I staré tašky se dají ještě využít jako střešní krytina. Stačí vybrat ty, které nejsou nijak poničené a můžete směle pokrývat. Třeba boudu pro vašeho psího kamaráda nebo chatku na zahradní nářadí.

    Pěkně bude vypadat i stříška na dřevníku. Tašky můžete využít i na pokrytí starých zídek, a pokud plánujete zbudovat na zahradě hmyzí hotel, budou se hodit na stříšku i na jeho vyplnění. Získáte krásnou dekoraci na zahradu, která poskytne útočiště mnoha užitečným broučkům. Jestliže nevíte jak na něj, můžete si přečíst pro inspiraci náš článek Jak vyrobit hmyzí hotel.

  3. Jak vyrobit gabiony ze starých tašek

    Určitě jste je už někde viděli: drátěné konstrukce naplněné kamením. Jejich historie je velice stará a sahá až do starého Egypta. Tehdy se používaly gabiony upletené z rákosu nebo proutí, teprve v pozdější době se začaly používat drátěné gabiony na sanace vodních toků.

    Ty dnešní jsou z pozinkovaného drátu, který zaručuje vysokou životnost. Mají široké využití a jsou šetrné k životnímu prostředí. Na jejich vyplnění se hodí i jiné materiály než kamení a střešní tašky jsou jedním z nich. Můžete je do gabionů poskládat v různých směrech: naležato, nastojato, na bok, proložit kamením nebo cihlami, jak se vám to bude líbit.

    Vytvoříte tak velice dekorativní prvek, který můžete využít jako opěrnou nebo dělící zídku, podstavce lavic pro venkovní posezení nebo zpevňující zídky u schodiště. Porostlé popínavými rostlinami vytvoří zelenou stěnu. Gabion nemusí být vyplněný celý, a pokud do horní části zabudujete velké květináče osázené třeba letničkami a rozmístíte je po zahradě, získáte výrazný soliterní prvek do vaší zahrady, který zaručeně upoutá pozornost.

  4. Jak využít staré tašky na zahradě

    Naplocho vyskládané můžou posloužit pro stavbu suchých nebo nízkých opěrných zídek. Stejně jako u kamenných zdí, i ty taškové lze při stavbě prosypat zeminou a do škvír zasázet vhodné skalničky. Také záhonky nebo stromky olemované taškami, zčásti zapuštěnými do hlíny, budou ve vaší zahradě vypadat velice dobře.

    A ty, které vám zbudou, můžete na závěr rozdrtit a využít na vysypání zahradních cestiček. Jejich příjemně cihlová barva krásně doplní zeleň v zahradě.

  5. Jak vyrobit dekoraci ze starých tašek

    Tašky nemusí mít využití jen na zahradě, i v interiéru si z nich můžete vyrobit pěkné dekorace. Pokud jste si domů donesly starou zajímavou střešní tašku, pomalujte ji, přilepte závěs a pověste na zeď, získáte tak originální výzdobu vašeho bytu.

    Jestliže si netroufáte na malování, natřete ji barvou, která bude ladit s ostatním zařízením bytu, a nalepte na ni třeba malý květináč s kytkou. Dobře budou vypadat i mušle, kamínky, mozaika nebo sklíčka.

    Také hodiny ze staré střešní tašky budou mít svoje kouzlo. Stačí opatrně vyvrtat otvor, vyznačit čísla a připevnit hodinový strojek. Ostatně hodiny si můžete vyrobit i z dalších zajímavých předmětů. Některé další nápady na hodiny si můžete přečíst v našem článku Jak vyrobit hodiny.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás