Jak vyrobit kolo štěstí

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit kolo štěstí | Rick Obst / Flickr.com

  Jak vyrobit kolo štěstí z kartonu?

  Na kolo štěstí z kartonu budete potřebovat větší kousek kartonu, který na sobě nebude mít žádné ohyby ani zbytky lepicí pásky. Na něj narýsujte kruh o průměru alespoň 50 cm.

  Z velké krabice vystřihněte dvě její části tak, abyste získali zadní stranu za kruh a základnu. Potřebujete vlastně takové kartonové „L“. Zadní strana by měla mít tvar čtverce a na výšku i šířku by měla být alespoň o deset až patnáct centimetrů větší, než je průměr kola.

  Z odstřižků kartonu vystřihněte dva trojúhelníky a pomocí tavné pistole je přilepte do rohů kartonového „L“, aby karton držel v požadovaném tvaru.

  Dále budete potřebovat krátkou dřevěnou kulatinu. Stačí i dva centimetry v průměru.

  Do středu kartonového kruhu vyřízněte kruhový otvor o pár milimetrů širší, než je průměr kulatiny.

  Ve středu kartonového čtverce, na kterém bude kruh umístěn, vytvořte kruhový otvor, který bude mít stejný průměr jako kulatina. Kulatinu do něj zasuňte tak, aby vzadu vyčníval alespoň jedne centimetr. Přilepte ji z obou stran pomocí tavné pistole.

  V tomhle bodě bude potřeba všechny části namalovat. K tomu se dostaneme v další části návodu.

  Jakmile budete mít vše namalované, nasuňte kruh na dřevěnou část. Z kartonu vystřihněte kolečko, které bude mít větší průměr, než je otvor v kruhu a pomocí tavné pistole ho přilepte na přední část kulatiny tak, aby kolo drželo na dřevěné části, kde se může volně otáčet, ale zároveň nemohlo spadnout.

 2. Jak vyrobit kolo štěstí ze dřeva?

  Postup výroby dřevěného kola štěstí bude stejný, jen budete namísto kartonu potřebovat dřevo.

  Jednotlivé části nezapomeňte pečlivě ošmirglovat, aby si děti nezadřely třísku.

  Použít můžete akrylové hobby barvy.

 3. Jak namalovat kolo štěstí?

  Základnu kola štěstí můžete namalovat akrylovými nebo temperovými barvami nebo použít barvu ve spreji.

  U prvních dvou jmenovaných barev si barvu nejprve rozřeďte v kelímku a až s ní malujte. Vrstvu barvy tak budete mít rovnoměrnou a plocha nebude flekatá.

  Pozadí za kolo štěstí můžete udělat třeba pruhované nebo všelijak jinak barevné. Při tvorbě pruhů si můžete pomoci krepovou lepicí páskou. To je ta žlutá, která nikdy na ničem příliš nedrží. Jednoduše si ji nastříhejte na potřebně dlouhé pruhy a v rozestupech ji nalepte na plochu kartonu. Barvou namalujte prostor mezi nimi. Než barva zaschne, pásku odstraňte. Až bude vše dokonale suché, opatrně namalujte prostor mezi už namalovanými pruhy. Ušetříte si tak pečlivou práci s prvními pruhy.

  Naopak se vyhněte vodovým barvám, které by mohly karton rozmočit a po zaschnutí by nebyly příliš vidět. Kolo štěstí může stát v prostoru, takže namalujte pečlivě i zadní stranu stojanu.

  Kruhovou část rozdělte pomocí pravítka a úhloměru na jednotlivé dílky a ty vymalujte každý jinou barvou. Až bude barva zaschlá, můžete do nich vepsat písmena, slova nebo číslo. To záleží na tom, k čemu chcete kolo použít. Můžete jich vyrobit víc než jen jedno a na stojanu je měnit.

 4. Jak využít kolo štěstí?

  Kolo štěstí můžete využít k nejrůznějším hrám. Jak se říká, fantazii se meze nekladou.

  Do jednotlivých políček na samotném kruhu můžete vepsat čísla představující počty končetin nebo tykadel rozličných tvorů a ty si pak nakreslit nebo si o nich s dětmi vyprávět. Vepište do kola nejrůznější prvky, jako jsou zelené oči nebo modré rohy a stvořte ve vlastní fantazii tu nejpodivnější pohádkovou armádu.

  Můžete napsat také barvy a ve chvíli, kdy je nějaká barva vytočena, děti se rozběhnou a vyhrává ten, kdo se první dotkne dané barvy. Stejně tak lze vepsat konkrétní druhy květin a naučit tak děti poznávat rostliny ve vaší zahradě.

  Další možnosti jak zabavit děti vám poradí naše články Jak vyrobit loutkuJak vyrobit skřítka.

 5. Jak vylepšit kolo štěstí?

  Na zadní stranu stojanu můžete přilepit pomocí tavné pistole dřevěné kolíčky na prádlo a k nim dopsat popisky, které budou souviset s popisky na samotném kole.

  Do kolíčků můžete uchytit nejrůznější vzkazy, úkoly v rámci her nebo drobné pytlíčky se sladkou odměnou.

  A teď už si pojďte hrát!


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás