Jak vyrobit tank z papíru

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit tank z papíru

  Jak vyrobit tank z papíru – základ

  Na základ pro papírový tank budete potřebovat rozměrnou kartonovou krabici. Měla by být nízká a podlouhlá.

  Krabici zavřete a všechny její klopy pevně přilepte pomocí lepicí pásky nebo tavné pistole. Karton by měl být dostatečně pevný, aby byl tank stabilní a neměla by být v žádné části prohnutá nebo jinak poškozená, aby se tank nebortil.

  Ze stejně velké krabice vystřihněte tři boční stěny tak, abyste tanku udělali od přední po zadní část jakoby stříšku. To znamená, že vystřižená část by měla být stejně široká jako je šířka tanku a měla by mít tvar obráceného „U“. Její horní část, tedy „dno“ obráceného „U“, by mělo být o něco kratší, než je délka krabice představující tank. Tak, aby se střížka v přední i zadní části svažovala. Opět slepíme dohromady.

  Teď ještě potřebujeme doplnit boky střížky z kartonu. Přes bok tanku přiložíme tenký balicí papír a tužkou si obkreslíme tvar, který budeme potřebovat vystřihnout. Tvar vystřihneme a dvakrát obkreslíme na karton. Opět vystřihneme. Přilepíme na boční strany tanku.

  Do stříšky tanku vytvoříme v přední části kruhový otvor, do kterého zasuneme papírovou rouru a pečlivě ji přilepíme tavnou pistolí. Použít můžeme například papírový tubus, který lze koupit ve výtvarných potřebách nebo v papírnictví.

  Z kartonu vystřihneme dvě papírová kola, jejichž průměr bude o něco nižší, než je výška krabice představující základnu tanku. Další papírový tubus nařežeme na kousky dlouhé přibližně patnáct centimetrů. Jeden takový kus přilepíme pomocí tavné pistole do středu jednoho z kruhů. Druhý kruh přilepíme naproti němu. Takto jsme vyrobili jedno kolo tanku. Zkuste spočítat, kolik kol budete potřebovat a vyrobte je všechna.

  Kola přilepte po bocích tanku pomocí tavné pistole.

  Z kartonu si nastříhejte dlouhé pruhy široké šestnáct centimetrů. Rozdělte je pomocí pravítka po dvou centimetrech a podle předkreslených čar vytvořte ohyby. Pruhy oblepte kola tak, abyste vytvořili pás tanku.

  Začněte lepit v horní části jednoho z kol, aby se vám kraj pásu dobře lepil. Jakmile vám pás dojde, zastřihněte ho tak, aby končil na hraně dalšího kola. Tak se vám mnohem snadněji povede navázat nový pás.

 2. Jak vyrobit tank z papíru – další prvky

  Na závěr si na karton předkreslete malá kolečka, která vystřihněte a polepte jimi tank v místě, kde jsou spoje. Kolečka budou představovat drobné nýtky.

  Na tank můžete přilepit také nejrůznější drobné plastické výstupky a třeba i plastické číslo, které ho bude označovat.

  Na karton si předkreslete také zbraně, které vystřihněte a nalepte podél těla, aby měla obsluha tanku další palebnou sílu.

 3. Jak vyrobit tank z papíru – barva

  Teď už stačí tank jen namalovat.

  První možností je použít barvy a štětec. Vhodné budou temperové nebo akrylové barvy. Naopak se vyhněte těm vodovým, abyste karton zbytečně nerozmočili víc, než je potřeba. Mohl by se vlnit a tank by dlouho schnul.

  Barvu si rozřeďte předem do kelímku. Kdybyste ji nabírali z palety, mohli byste mít místy slabší vrstvu a tank by byl flekatý. Natírejte barvu rovnoměrně. Případnou druhou vrstvu naneste, až je ta první zaschlá.

  Tank můžete udělat v čistě zelené nebo khaki barvě nebo mu namalovat maskoví vzor.

  Další možností je použít spreje. Když už si vyberete tuto možnost, zkuste udělat tank v maskovacím vzoru, Pomocí sprejů to půjde krásně. Kupte si zelenou a hnědou barvu. Tank nasprejujte celý jednou barvou a následně na něj udělejte druhou skvrny. Opět nechte dobře zaschnout. Spreje byste měli používat ve větrané místnosti nebo venku, abyste nedýchali škodlivé výpary.

 4. Jak vyrobit tank z papíru – detaily

  Na závěr domalujte na tank detaily. Máte-li na tanku plastické prvky nebo čísla či písmena, nyní je namalujte, aby vynikla.

  Z papíru si můžete udělat také šablonu na čísla nebo text a na tank je nastříkat skrze šablonu sprejem nebo natupovat pomocí štětce hustší barvou.

  Nýtky namalujte světle šedou barvou. Šedou můžete namalovat také některé další prvky, aby tank působil kovověji.

  Dětem můžete vyrobit také další hračky. Inspirovat se můžete našimi články Jak vyrobit robotaJak vyrobit skřítka.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás