Jak vybrat opalovací krém

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vybrat opalovací krém

    Jak vybrat správný opalovací krém

    Výběr správného opalovacího krému může být klíčový pro ochranu vaší pokožky před škodlivými slunečními paprsky.

    Při výběru zvažte hned několik důležitých faktorů:

    • SPF
    • širokospektrální ochrana (ochrana proti UVA i UVB záření)
    • fototyp pokožky

    Pamatujte, že opalovací krém je pouze jedním z kroků k ochraně pokožky před slunečním zářením. Doporučuje se používat také další ochranné prostředky, jako jsou sluneční brýle, klobouk nebo šátek a vyhýbat se přímému slunci během poledne.

    Druhy opalovacích produktů

    Existuje několik různých druhů opalovacích produktů, které se liší ve své konzistenci a způsobu aplikace. Při výběru je důležité zohlednit své osobní preference. Všechny druhy mají za cíl poskytnout ochranu před slunečním zářením, takže si můžete vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje a umožňuje snadnou a efektivní aplikaci.

    Opalovací krém má často bohatější a hustší konzistenci. Je vhodný pro ty, kteří preferují pevnější texturu a snadnou aplikaci, protože se dobře roztírá.

    Opalovací mléko má lehčí konzistenci a je snadno roztíratelné. Je oblíbené pro svou hydratační schopnost a rychlou absorpci. Často je navíc obohaceno o hydratační složky (aloe vera nebo vitamín E). 

    Opalovací krém ve spreji je velmi praktický. Díky jemnému rozprašovači se snadno aplikuje i na těžko dostupná místa. Opalovací spreje mají často lehčí složení a rychle se vstřebávají. Jsou ideální pro ty, kteří preferují rychlou a pohodlnou aplikaci.

    Přírodní opalovací krémy a oleje mají těžko ověřitelný UV-filtr.

  2. Ochranný slunečný faktor (SPF)

    SPF (Sun protection factor) udává úroveň ochrany proti UVB záření, které způsobuje spálení pokožky. Udává tedy schopnost výrobku blokovat UVB paprsky při nadměrném slunění. Např. U SPF 15 odfiltruje až 93 procent záření a u SPF 50 až 98 procent.

    Ochranný faktor opalovacího krému vyjadřuje, kolikrát déle můžete zůstat na slunci ve srovnání s tím, jak rychle by se vaše pokožka bez ochrany spálila.

    Pokud míříte do tropických nebo subtropických oblastí, kde je slunce silné a intenzivní, je vždy vhodné zvolit opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, ideálně SPF 50. Toto platí také pro vysokohorskou turistiku.

    Mějte na paměti, že volba správného ochranného faktoru závisí na vašem individuálním fototypu pokožky, místě vaší dovolené a délce pobytu na slunci. Je však důležité si uvědomit, že ochranný faktor SPF není zárukou, že se můžete na slunci zdržet neomezenou dobu.

    Chemický nebo minerální ochranný faktor

    Na trhu existují dva hlavní typy ochranných UV faktorů – chemický a minerální. Minerální filtr se nevstřebává do pokožky, ale vytváří na ní ochrannou vrstvu, která odrazí UV záření. Tento typ byl v minulosti při výrobě opalovacích krémů jedinou používanou variantou. Opalovací krémy s minerálním filtrem mohou být méně snadno roztíratelné, mají hustší konzistenci, jsou dražší a mohou zanechat na pokožce bílou stopu. Ale zároveň fungují okamžitě po aplikaci.

    Chemický filtr je moderní typ UV-filtru a opalovací krémy s ním jsou snadno roztíratelné a vstřebávají se do pokožky, kde neutralizují UV záření. Je nutné si ale uvědomit, že oproti minerálnímu funguje až cca 30 minut po aplikaci. Proto je důležité nanést opalovací krém s chemickým filtrem před pobytem na slunci.

  3. Širokospektrální ochrana – UVA a UVB záření

    UVA záření proniká hlouběji do kůže a nezpůsobuje opálení, ale přispívá výrazně ke stárnutí pokožky a tvorbě pigmentových skvrn. UVB záření proniká do svrchní části kůže a stimuluje pigmentové buňky, které způsobují zhnědnutí kůže.

    Při nadměrném vystavení nechráněné kůže dochází ke spálení a zánětům kůže. Zároveň může dojít ke změnám v DNA, což je spojeno s rakovinovými nádory. Před UV zářením vás neochrání ani zamračené počasí a navíc hladké povrchy jako sníh, voda nebo písek UV záření několikrát zesilují.

    Širokospektrální ochrana znamená, že opalovací krém chrání pokožku před oběma hlavními typy škodlivého slunečního záření: UVA a UVB zářením. Pro zajištění širokospektrální ochrany je důležité vybrat si opalovací krém, který má na obalu označení “širokospektrální” nebo “UVB/UVA ochrana”. Tento typ krému bude obsahovat složky, které efektivně blokují oba typy slunečního záření.

  4. Fototyp pokožky

    Rozpoznání vašeho fototypu pokožky je důležité při výběru správného opalovacího krému. Zde je přehled různých fototypů a doporučení pro jejich ochranu:

    Fototyp I

    Velmi světlá pokožka, často s pihami, s minimální schopností opálení a vysokou náchylností k spálení. Doporučuje se používat opalovací krém s velmi vysokým SPF (50+).

    Fototyp II

    Světlá pokožka, slabé opálení, ale stále s vysokou náchylností ke spálení. Je vhodné volit opalovací krém s vysokým SPF (30-50).

    Fototyp III

    Středně světlá pokožka, snadné opálení s mírnou náchylností ke spálení. Doporučuje se používat opalovací krém s mírným až středním SPF (15-30).

    Fototyp IV

    Olivová pokožka, snadné opálení s minimální náchylností ke spálení. Volte opalovací krém s nižším SPF (15-20).

    Fototyp V

    Tmavá pokožka, snadné a intenzivní opálení s minimální náchylností ke spálení. Můžete zvolit opalovací krém s nižším SPF (10-15).

    Fototyp VI

    Hodně tmavá pokožka, snadné a výrazné opálení s minimální náchylností ke spálení. Je vhodné používat opalovací krém s nízkým SPF (10).

    Různé typy pokožky vyžadují různou péči. Pamatujte, že i když máte tmavší fototyp pokožky, stále je důležité chránit se před slunečním zářením a používat opalovací krém, abyste minimalizovali riziko předčasného stárnutí kůže a možných poškození.

  5. Jak správně nanést opalovací krém

    Většina lidí podceňuje množství naneseného krému. Množství by mělo odpovídat pro dospělého člověka 36 g (asi 6 čajových lžiček) na celé tělo dospělé osoby. Opalovací krém rovnoměrně nanesete na pokožku a důkladně ho rozetřete. Nezapomínejte na často opomíjené části těla, jako jsou uši, nos, krk či chodidla.

    Je nutné si uvědomit, že při pocení a otírání ručníkem je potřeba mazání krémem opakovat. Ani deklarovaná voděodolnost, neznamená, že po vyjití z vody se již nemusíte znovu mazat. Značná část krému se ve vodě smyje a tím u bývá jeho účinnost.

    Ochranu před slunečním zářením obnovujte pravidelně, nejlépe každé 2 hodiny nebo po vystavení vodě či silnému pocení.

  6. Opalovací krémy pro děti

    Dětská pokožka je výrazně citlivější vůči slunečním paprskům, a proto je nutné používat opalovací krémy s nejvyšším faktorem určené přímo pro dětskou pokožku. Dětské krémy jsou vyrobeny tak, aby minimalizovaly riziko alergických reakcí, a často neobsahují parfémy.

    Při výběru opalovacího přípravku pro děti si všímejte věkového omezení uvedeného na obalu a dodržujte ho.

    Kojenci a batolata by neměly být vystavováni přímému slunečnímu záření a vždy by měly mít pokrývku hlavy. U větších dětí omezte pobyt na přímém slunci během poledne.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vybrat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás