Jak vybrat opalovací krém

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vybrat opalovací krém

  Jaká jsou rizika opalování

  UVA záření proniká hlouběji do kůže a nezpůsobuje opálení, ale přispívá výrazně ke stárnutí pokožky a tvorbě pigmentových skvrn. UVB záření proniká do svrchní části kůže a stimuluje pigmentové buňky, které způsobí zhnědnutí kůže. Při nadměrném vystavení nechráněné kůže dochází ke spálení a zánětům kůže. Zároveň může dojít ke změnám v DNA, což je spojeno s rakovinnovými nádory.

  Před UV zářením vás neochránní ani zamračené počasí a navíc hladké povrchy jako sníh, voda nebo písek Uv záření několikrát zesilují.

 2. Jak vybrat správný opalovací krém

  Především doporučuji číst etikety a složení a zároveň není špatná volba sáhnout po kvalitních spotřebitelských testech, které vám spolehlivě poradí, jelikož široká škála krémů prošla řadou expertíz.

  Opalovací krém se dá vyrobit i doma jako domácí kosmetika, je to však vyšší “level” domácí výroby.

 3. Ochranný slunečný faktor

  SPF (Sun protection factor), který musí výrobce uvádět udává schopnost výrobku blokovat UVB paprsky při nadměrném slunění. Např. U SPF 15 odfiltruje až 93 procent záření a u SPF 50 až 98 procent.

  U UV filtru můžeme volit mezi chemickým a fyzikálním. Chemické filtry pronikají do kůže, ale je nutné si uvědomit, že fungují až cca 30 minut po aplikaci. Fyzikální zůstávají na povrchu a začnou fungovat okamžitě po aplikaci.

 4. Jak použít opalovací krému

  Většina lidí podceňuje množství naneseného krému. Množství by mělo odpovídat pro dospělého člověka 36 g ( asi 6 čajových lžiček) na celé tělo.

  Je nutné si uvědomit, že při pocení a otírání ručníkem je potřeba mazání krémem opakovat.

  Ani deklarovaná voděodolnost, neznamená, že po vyjití z vody se již nemusíte znovu mazat. Značná část krému se ve vodě smyje a tím u bývá jeho účinnost.

 5. Opalovací krémy pro děti

  Dětská pokožka je výrazně citlivější vůči slunečním paprskům, a proto je nutné používat opalovací krémy s nejvyšším faktorem.

  Malí kojenci a batolata by neměla být vystavována přímému slunečnímu záření a vždy by měli mít pokrývku hlavy.

  Pro větší děti omezte pobyt na přímém slunci v době od 11 do 15h. Opalovací krém je i hlavním předpokladem bezpečnosti cestování, na to nezapomínejte, zejména s dětmi!


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vybrat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás