Jak vybrat běžky

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vybrat běžky

  Jak vybrat běžky

  Při výběru správné běžky si musíme nejdříve stanovit, v jakém terénu se budeme převážně pohybovat a jaký styl běžkaření preferujeme. Podle toho vybíráme. Běžky můžeme rozdělit do několika kategorií:

  Turistické běžky

  Turistické běžky jsou vhodné pro relaxaci, toulky přírodou, výlety s rodinou. Ocení je převážně začátečníci. Jsou širší než běžky sportovní, měkčí, mají větší stabilitu a pomalejší skluz. Měly by být vybírány s délkou 15 – 25 cm nad výšku lyžaře. Vyrábí se s klasickou hladkou skluznicí nebo s protismykem, tzv. šupinkami, které drží lyži při odrazu.

  Klasické běžky

  Klasické běžky jsou vhodné do upravené stopy. Oproti turistickým běžkám jsou o něco tvrdší a užší. Při výběru délky myslíme také na váhu. Pokud jsme těžší, volíme lyži delší. Doporučená délka lyže je o 20 – 30 cm nad výšku lyžaře.

  Skate běžky

  Skate běžky jsou vhodné pro upravené tratě zvláště pro ty, kteří preferují bruslařský styl. Jsou kratší, tvrdší a rychlejší než ostatní typy běžek. Ocení je zejména sportovněji založení běžkaři. Délka by neměla přesáhnout 5 – 15 cm vaší výšky.

  Kombi běžky

  Kombinované běžky jsou vhodné na klasiku i bruslení. Oproti turistickým jsou tyto lyže tvrdší, proto je ocení sportovněji ladění běžkaři. Délka by měla být o 10 – 20 cm nad výšku lyžaře.

  Backround běžky

  Běžky jsou vhodné do terénu, mimo stopu. Lyže je celkově širší, aby dobře držela v hlubším sněhu. Kvality jízdy na zledovatělém povrchu se docílí jejími ocelovými hranami. Lyže by měla být delší o 10 – 15 cm. Kratší varianta je lépe ovladatelná ve strmějších svazích, delší oceníte v mírnějším terénu.

  Zejména u tohoto zboží se mohou vplatit povánoční slevy a novoroční výprodeje.

 2. Jak vybrat běžky pro děti

  Běžky pro děti jsou vyráběny od 100 cm. Délka lyže pro začínajícího malého běžkaře by měla být o 5 – 10 cm delší než dítě. Pokud vaše dítě již není úplným začátečníkem, můžete vybírat lyži delší o 15 – 25 cm, než je ono samo.

  Dětské běžky jsou obecně kratší, lehčí, širší a měkčí, aby byl odraz pro dítě jednodušší. Pokud dítě s běžkami teprve začíná, nebojte se pořídit běžky s protiskluzem, neboli s „šupinkami“, které se nacházejí ve střední části skluznice, v místě odrazu, a zaručují tak nepodklouznutí lyže při odrazu samotném.

 3. Jak vybrat běžky pro juniory

  Při výběru běžek pro juniory se zaměřujeme výšku a váhu juniora. Délka lyže již může být o 15 – 25 cm větší než výška dítěte. U větších dětí však již dbáme také na to, pro jaký běžecký styl jsou běžky určeny. Lyže na klasiku vybíráme delší než lyže na bruslení.

 4. Jak vybrat běžky pro muže

  Opět vycházíme z výšky, váhy, stylu jízdy a zkušeností běžkaře. Chceme běžkařit jen rekreačně s rodinou nebo preferujeme sportovnější styl jízdy? Vyhledáváme upravené tratě nebo si troufneme mimo běžeckou stopu?

  Ať už si vybereme běžky na klasiku, skate, lyži turistickou nebo background běžky, vždy platí stejná pravidla, jako tomu je u lyží na sjezdové lyžování: čím těžší běžkař, tím tvrdší lyže. Délky volíme podle naší výšky a jednotlivých kategorií daných běžek, které jsme vám popsali hned v prvním boxíku.

 5. Jak vybrat běžky pro ženu

  Při výběru běžek pro ženy postupujeme standardně jako pro muže. Zohledňujeme výšku, váhu, zkušenosti a styl běžkařky. Pro rekreační běžkyně jsou obecně vhodnější turistické běžky, které jsou měkčí a na trhu nejprodávanější. Pro ženy vybíráme lyži kratší, lehčím běžkařům se lépe ovládají.  Délka lyže by měla být opět delší o 15- 25 cm.

 6. Jak vybrat běžky na klasiku

  Běžky na klasiku jsou vhodné pro upravenou běžeckou stopu. Při jejich výběru je důležité dbát na vaši váhu a výšku. Jedná se o lyži v zásadě tvrdší, kterou je potřeba při odrazu pořádně prošlápnout. Pokud na to nebudete mít patřičnou sílu, lyže vám nebude při odrazu dobře klouzat. Co se týče délky, lyže by měla být vybírána o 20 – 30 cm delší než je vaše výška.

 7. Jak vybrat běžky na skate

  Skate běžky jsou určeny pro ty, kteří na běžkách rádi vyznávají volnou techniku běžkaření, jinými slovy bruslení.

  Skate běžky totiž dobře drží v upravené stopě, nemají rády nerovnosti terénu, proto nejsou příliš vhodné pro běžkařskou turistiku. Jsou kratší než běžky na klasiku a poznáte je podle méně výrazné špičky. Mezi skate běžkami najdete modely závodní a sportovní, mezi sportovními si vyberou i rekreační lyžaři.

  Lyži vybíráme podle tvrdosti a naší váhy. Měkčí lyže jsou vhodné pro lehčí lyžaře a také pro začátečníky. Čím větší tvrdost, tím je potřebnější vyšší hmotnost a zkušenosti lyžaře. Délku skate lyže vybíráme o 5 – 15 cm delší, než je naše výška. Pro začátečníky je vhodnější lyže kratší, jelikož se lépe ovládá. Zkušenější lyžaři mohou sáhnout po lyži i o 15 cm delší.

 8. Jak vybrat běžky podle délky

  Délka lyží se vybírá podle tvrdosti jednotlivých typů a podle běžkařského stylu, pro který jsou určeny.

  Lyže by měla být vždy delší, než je výška lyžaře. Jen u malých běžkařských začátečníků může být rovna výšce dítěte. Přehled jednotlivých délek naleznete v boxíku věnovaném povídání, jak vybrat běžky.

 9. Jak vybrat běžky podle váhy

  Pokud budete chtít vybírat běžky přesně podle vaší váhy, můžete si stáhnout na internetu orientační tabulky s váhou, výškou a daným typem lyží. Samozřejmě vám také poradí v každé odborné prodejně. Obecně však platí, že s menší váhou vybíráme lyži měkčí, abychom měli sílu na došlápnutí při odrazu. Těžší běžkaři volí lyži tvrdší.

  Výrobci běžek sami přímo vydávají tabulky převodu mezi váhou běžkaře, jeho zkušenostmi a tvrdostí běžek. Vždy je dostanete k dispozici u prodejce nebo na stránkách výrobců běžek.

 10. Jak vybrat běžky combi

  Kombinované běžky se dají použít na klasický styl i na bruslení. Jsou o něco tvrdší než turistické běžky. Vaši výšku by měly přesahovat o cirka 10 – 20 cm.

 11. Jak vybrat boty na běžky

  Boty na běžky by vám měly zajistit zejména tepelný komfort a pohodlí, proto nepodceňte jejich výběr. Při nákupu si vyzkoušejte vždy obě boty a na prodejně se v nich nějakou dobu procházejte (nebo je dokonale projděte doma, pokud nakupujete online).

  Bota by vám měla sedět přesně, neměla by být těsná. Těsnější variantu vybíráme jen na sportovní jízdu a závody.

  Pro každý typ běžky existují speciálně určené boty. Pokud jste pokročilejší běžkaři, volte typ boty, který je předem určený pro daný běžecký styl. Pokud se však řadíte mezi rekreační lyžaře, bude vám dostačující bota kombi, která se řadí mezi univerzální běžecké boty vhodné jak na klasiku, tak i na skate.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vybrat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás