Jak vybrat krb

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vybrat krb

  Je lepší vybrat vložku nebo kamna

  Krbová vložka je něco, co je pouze základem pro krb. Je potřeba ji obestavět kvalitním materiálem. N rozdíl od krbu, který je připraven k použití už sám o sobě. Přední výhodou krbové vložky je možnost vymyslet si vlastní design, kdežto krb má předem daný konkrétní vzhled.

  U krbové vložky je však počítat s odbornou pomocí, bez které se neobejdete. Při obestavění nekvalitním materiálem nebo při nevhodném obestavění by časem mohlo dojít k poškození samotného materiálu obezdívky a mohl by začít také praskat. U krbové vložky je také důležité zajistit bezpečné odváděné spalin, které vznikají při hoření.

  U krbových kamen tyhle starosti odpadají. Krb stačí prakticky jen postavit na vhodné místo, kde je zároveň i připojení ke komínu. Jak už jsme ale zmínili, je nutné si vybrat z konkrétních modelů, ve kterých se ne vždy musíte zhlédnout. Budete muset vybírat také z předem daných rozměrů a materiálů.

  Samostatnou kapitolou je otevřený krb, který je vhodným doplňkem do rozlehlých místností, kterým bude vévodit. Právě jeho otevřenost je ale tou největší nevýhodou. Máte-li děti nebo zvířata, uzavřený krb bude mnohem praktičtější a především bezpečnější.

 2. Jakou velikost krbu vybrat

  Velikost krbu se primárně odvíjí od velikosti místnosti, do které ho chceme umístit. Dalším důležitým parametrem je ale také jeho využití. Jestli chcete krb jen na okrasu, abyste si večer vytvořili příjemnou atmosféru, bude vám stačit mnohem menší model než ten do rodinného domu, kterým chcete vytopit celou stavbu.

  Se správným teplotním výpočtem vám poradí přímo prodejce krbu s ohledem na prostor, do kterého chcete krb umístit. Obecně ale lze říci, že by krb neměl být příliš malý z toho důvodu, že při snaze vytopit větší objekt by byl zbytečně přetěžován a materiál, z kterého je vyroben, by byl namáhán více, než je nutné.

  Naproti tomu kdybyste pořídili příliš výkonný krb do malého prostoru, věčně byste zápasili s tím, že nejste schopni ho pořádně roztopit. Jeho pořízení by navíc bylo zbytečně nákladné.

 3. Jaké druhy krbů rozlišujeme

  Pojďme se teď podívat na několik tipů krbů. Patří mezi ně:

  Teplovzdušný krb

  Teplovzdušný krb se vám bude hodit v případě, že si ho chcete pořídit jako hlavní zdroj tepla. Do krbu je zabudována spodní mřížka, kterou je nasáván studený vzduch. Další mřížkou umístěnou v horní části prochází zpět do místnosti teplem krbu ohřátý vzduch.

  Samotný kouřovod je pak napojen rovnou na komín. Výhodou tohoto druhu krbu jsou už zmíněné designové možnosti. Krbem lze vytopit celý dům a přitom náklady na pořízení nejsou nijak vysoké. Nevýhodou je nutnost často přikládat a vysoká prašnost způsobená teplovzdušnými rozvody.

  Akumulační krb

  Jako další si zmiňme akumulační krb. Na rozdíl od toho teplovzdušného, akumulační krb je schopen uchovat vytvořené teplo. Krb postrádá ventilační mřížku a teplo se ukládá do samotné obezdívky. Krb tedy vytápí místnost i v době, kdy už do něj nikdo nepřikládá.

  Tímto krbem však vytopíte spíše jen jednu místnost než celý objekt. Krbů byste museli mít v místnosti několik. Jeho nespornou výhodou je ale to, že na rozdíl od toho teplovzdušného nevíří po místnostech prach.

  Teplovodní krb

  Na závěr zmiňme teplovodní krb. Jak už vyplývá z názvu, krb především ohřívá zásobník vody. Ze zásobníku pak vedou rozvody po celém objektu.

  Tento krb vám tedy dům nejen vytopí, ale zároveň budete mít dostatek teplé vody. Nádrž je schopna teplou vodu uchovat delší dobu. Než je jí ale dostatek, budete muset nějakou dobu přikládat.

 4. Jak vybrat palivové dřevo pro krb

  Na závěr si povězme něco o výběru vhodného dřeva na topení.

  Dřevo by především nemělo být vlhké, aby zbytečně nekouřilo. Navíc vlhkostí se snižuje jeho výhřevnost. Dřevo by mělo být vytěženo více jak dvanáct měsíců a skladováno v optimálních podmínkách a v odpovídající podobě, aby bylo dostatečně vyschlé.

  Vyhněte se také dřevu z jehličnatých stromů jako je smrk, jedle nebo borovice. Nevhodné jsou také veškeré dřevěné produkty, které jsou chemicky ošetřeny, Mezi to spadají železniční pražce, překližky nebo palety.

  Vhodné dřevo je to, které pochází z listnatých stromů. Je to například buk, jasan nebo dub. Zužitkovat můžete také dřevo z ovocných stromů.

  Teď už vám jen přeji krásně strávené večery u vašeho nového krbu.

  S dalším zútulněním vašeho domova vám poradí náš článek Jak využít výklenek ve zdi. A jestli máte tvůrčí náladu, podívejte se na náš článek Jak vyrobit svíčku.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás