Jak vybrat lyže

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  • Poradíme, jak vybrat lyže pro dospělé i děti, pro začátečníky i zkušené
  • Víme, jak vybrat výšku a šířku lyží, rádius i tvrdost
  • A také jaké lyže vybrat lyže sjezdové i na skialp
  1. Jak vybrat lyže

    Jak vybrat lyže

    Při výběru lyží platí obecné zásady. Měli byste si nejdříve uvědomit, jestli vybíráte lyže pro začátečníka, středně pokročilého či pokročilého lyžaře, nebo jste na sjezdovkách jako doma a řadíte se do kategorie expertů, kteří již sáhnou po závodním vybavení.

    Dále si musíte určit, v jakém terénu budete lyžovat. Jestli vám stačí upravené sjezdovky nebo zabrousíte i mimo ně, do prašanu. Anebo jste přímo freestyle nadšenci, kteří se nebojí žádných triků a složitějších skoků?

  2. Jak vybrat lyže pro děti

    Pro děti byste měli vybírat lyže obecně kratší. Pro nezkušené malé lyžaře, kteří na lyžích stojí poprvé, by neměly lyže přesahovat jejich podpaží. Děti, které nestojí na lyžích poprvé, mohou mít lyže po ramena. Zkušenější již po bradu. Lyže by však měly být vždy menší o 10 – 20 cm. Kratší lyže se dětem snáze naučí ovládat a předejdete tak mnohým pádům. Proto nikdy nekupujte lyže dopředu, na více než jednu sezonu.

    Jelikož lyžařské vybavení není z nejlevnějších, je lepší si pro dítě výbavu půjčit. Mnohé skiservisy půjčují vybavení na celou sezónu se zvýhodněnou cenou. Máte zde jistotu odborného seřízení, a pokud si přece jen nejste jisti výběrem správné velikosti, budete mít vše bez problémů a s odborným poradenstvím.

    Další možností je nákup z druhé ruky nebo sice nákup nové výbavy, ale její prodej v bazaru ihned před začátkem další sezony. Je výhodnější lyže koupit, nebo si je půjčit? To vždy záleží na situaci.

  3. Jak vybrat lyže pro juniory

    Zde platí stejné zásady jako v předchozím boxíku věnovaném dětem. Stále se držíme výšky lyžaře, kdy by lyže měly být dlouhé přibližně po bradu juniory. Vždy by měly být a s kratším rádiem, přibližně do 10m.

  4. Jak vybrat lyže pro muže

    U mužů, kromě výšky a stylu lyžování, bereme v úvahu zejména váhu. Pokud si totiž lehký lyžař vybere tvrdé lyže, či naopak těžší lyžař nasadí lyže měkčí, nevychutnají si plně dokonalou jízdu a kvalitu daných lyží.

    Samozřejmě musíme zohlednit, jestli muž lyžuje jen rekreačně (v této chvíli volíme zlatý střed) nebo sportovně či agresivně, kde jsou na místě již lyže tvrdé.

  5. Jak vybrat lyže pro ženu

    Je obecně známo, že ženy mnohdy vybírají lyžařské vybavení jen podle designu. Tvůrci lyží toto neopomíjejí – a na trhu naleznete velké množství dámských lyží v moderních designech (ale pozor, pánové si s dámami v této oblasti moc nezadají, takže i pánské lyže hýří na svahu všemi barvami a styly.

    Výrobci lyží však také zohledňují menší váhu něžného pohlaví. Lyže jsou nápadné i širší špičkou pro jednodušší vykrojení krátkého oblouku a posunutím vázání mírně dopředu pro lepší ovládání. Jádro lyže je změkčené a odlehčené. Vedle designu a váhy zde platí stejná pravidla výběru jako v úvodu.

  6. Jak vybrat lyže pro začátečníka

    Pro úplného začátečníka vybíráme lyže pod bradu, s kratším radiem, spíše měkčí, s přijatelnou cenou. V této chvíli není důležitá ani značka, ani design.

  7. Jak vybrat lyže podle výšky

    Délka lyží se odvíjí od naší výšky. Obecné pravidlo říká, že lyže by měly být o 10 – 15 cm kratší, než je naše výška.

    Pro freeride lyžování (v terénu) můžeme zvolit lyže stejně dlouhé, jako jsme my.

  8. Jakou zvolit šířku lyží

    Šířku lyží vybíráme podle toho, jaký terén pro lyžování zvolíme:

    • pro upravené sjezdovky volíme lyže s užším průměrem v místech vázání a široké zaoblené špičky
    • když občas opustíme sjezdovku a zavítáme do prašanu, tzv. all mountain, budou se nám hodit lyže se šířkou v oblasti vázání okolo 80 mm, špička lyže může být trošku delší
    • jestliže však rádi trávíte den jen mimo upravené sjezdovky v prašanu, budou se vám hodit lyže s velkou šířkou v oblasti vázání, a to nad 90 mm, a dlouhá široká špička
    • no a pro freestyle je dobré zvolit lyže se zvednutou špičkou i patou
  9. Jaký vybrat rádius u lyží

    Radius lyží, neboli vykrojení, se udává obvykle v metrech a určuje charakter dané lyže.

    • Pro děti a juniory volíme radius od 4 do 10 m.
    • Lyže s krátkým radiem (10 – 13m) jsou pro všechny skupiny lyžařů v závislosti na typu a tvrdosti lyže. Jedná se o lyže velmi točivé, převážně slalomky a lyže pro ženy. Nejsou určeny pro vysokou rychlost. Jsou vhodné pro krátký, tzv. carvový oblouk.
    • Lyže se středním radiem (13 – 16m) jsou určeny pro středně pokročilé až pokročilé lyžaře, kteří se nebojí vyšší rychlosti, kterou tyto lyže bez problémů zvládnou.
    • Lyže s dlouhým rádiem (nad 16m) jsou určeny zkušeným lyžařům. Jedná se většinou o tzv. obřačky a freeridové lyže. Lyže jsou méně točivé, ale výborně sedí při vysokých rychlostech. Jsou vhodné pro dlouhý oblouk.
  10. Jak vybrat sjezdové lyže

    Sjezdové lyže vybíráme podle již výše zmíněných kritérii. A to – pokročilost lyžaře (lyže rekreační či sportovní), váha (lyže tvrdší nebo měkčí), výška, pohlaví.

    V našich podmínkách jsou v oblibě především slalomové lyže, které jsou kratší, hodně vykrojené, s kratším rádiem pro krátké oblouky.

  11. Jak vybrat lyže na skialp

    Důležitým parametrem při výběru skialpové lyže je šířka skluznice, pod botou by měla činit 70 – 75mm. Čím je skluznice širší, tím lépe je lyže ovladatelná při sjezdu. Délka lyže by měla být o 10 cm kratší než výška lyžaře. Rádius je většinou 18 – 20m.

    Neméně důležitý je výběr pásů, které umožňují stoupání na lyžích do kopce. Lepí se na skluznici lyže. Jsou vyrobeny z různých materiálů. Na výběr máme:

    • mohér – tento materiál je vhodný na všechny typy sněhu při různých teplotách,
    • nylon – jeho výhodou je delší životnost, nevýhodou horší vlastnosti při nižších teplotách,
    • mix mohérových a syntetických vláken, která jsou odolnější než vlákna mohérová a dobře drží při stoupání.
  12. Jak vybrat lyže na skate

    Skate lyže, tedy běžky, ocení zvláště ti, kteří rádi na běžkách bruslí, jinými slovy vyznávají volnou techniku běžkaření.

    Skate běžky jsou určeny pro upravenou stopu, nemají rády nerovnosti terénu, proto se moc nehodí pro běžkařskou turistiku. Jsou kratší než klasické běžky, nemají tak výraznou špičku. Mezi skate běžkami najdete modely závodní, určené pro závodní běžkaření, a sportovní verze, mezi kterými si vyberou i rekreační lyžaři.

    Opět vybíráme lyži podle tvrdosti a naší váhy. Měkčí lyže jsou vhodné pro lehčí lyžaře začátečníky. Opět platí pravidlo, že čím větší tvrdost, tím je potřebnější vyšší váha a zkušenosti lyžaře. Co se týče délky lyže, vybíráme o 5 – 15cm delší lyži, než je naše výška. Pro začátečníky je vhodnější lyže kratší, jelikož se lépe ovládá. Zkušenější lyžaři mohou sáhnout po lyži i o 15cm delší.

  13. Jak vybrat lyže podle tvrdosti

    Tvrdost lyže je dána materiálem jádra, který je na výrobu lyže použit.

    Čím je lyže tvrdší, tím vyvíjí při sjezdu větší rychlost. Proto je vhodná pro zkušenější a těžší lyžaře. Lyže s měkčím jádrem ocení zejména dámy, junioři a začátečníci.

  14. Jak vybrat boty na lyže

    Výběr dobře padnoucí lyžařské boty je velice důležitým prvkem při pořizování lyžařské výbavy. Co vám při koupi na první pocit perfektně sedí, nemusí být už za pár dní pravda. Proto svůj výběr provádějte velmi pečlivě.

    Základem správného výběru je výběr velikosti boty. Při zkoušení musíme počítat s tím, že bota povolí o půl až jedno číslo. Botu zkoušíme tak, že usadíme patu, utáhneme přezky a poté se opřeme holení do komínu (přední části) boty. V tuto chvíli nás nesmí tlačit palec nebo naopak být bota zbytečně volná. Pata nám v botě nesmí jezdit. V zásadě platí, že pohodlná bota při zkoušení nám nezajistí potřebné pohodlí a fixaci boty v lyži. Je proto dobré, aby nám bota byla při dotažení těsnější.

    Neméně důležitá je tvrdost boty a její komfort. Závodnější lyžaři budou volit botu s tvrdší flexí/tuhostí (100 – 120). Začátečníci a ženy volí boty měkčí (s flexí 60 – 80)  a  komfortnější do mrazivého počasí. Boty s flexí nad 130 se řadí mezi boty závodní.

    Při výběru boty je dobré vyhradit si na výběr dostatečný čas. Specializované obchody vám vždy doporučí nechat si boty na noze co nejdéle, výjimkou není ani hodinové zkoušení.

    Výběr vybavení na lyže a snowboard už není tak složitý, tam mnohdy stačí vybírat podle designu


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vybrat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás