Jak vybrat autobox

Hynek Bárta
Publikováno 25. července 2021
 1. Jak vybrat autobox | © Filson Store

  Kdy se vyplatí autobox

  Cestování na dovolenou vlastním automobilem je pohodlnější pro většinu domácností. Nemusíte se nikde mačkat s dalšími lidmi, nemusíte nikde být na čas, nehrozí, že se opozdíte kvůli někomu jinému. Sami si naplánujete trasu, zastávky, a v řadě případů si toho také můžete vzít víc než při cestování letadlem. Výhodou je také flexibilita v cílové destinaci, kde si můžete vyrazit na výlety kamkoliv a kdykoliv.

  Pokud máte děti a nejste majitel dodávky často zvažujete, jak zvětšit úložný prostor svého vozu, protože kufr častokrát nestačí. Z toho důvodu se na auta vyrábějí nosiče nebo úložné boxy na střechu. V tomto článku vám dáme pár tipů, jaký autobox si vybrat, co je potřeba vědět, a na co nezapomenout.

 2. Podle čeho vybírat autobox

  Rozměry boxu

  Box by neměl být delší než střecha vozu, aby neomezoval přístup do kufru a zároveň neblokoval výhled řidiči v čelním skle. Je dobré myslet také na to, že box zvyšuje hmotnost vozu, jeho těžiště, zhoršuje aerodynamiku a v neposlední řadě je vůz vyšší. Může se tak stát, že se někam nevejdete a vaše auto také bude mít výrazně vyšší spotřebu, a to až o 20 %.

  Přepravovaný náklad

  Tento faktor dost souvisí s předchozím boxem. Nkteré střešní boxy, jsou dostatečně dlouhé, takže je možné v nich přepravovat i lyže nebo dokonce běžky, pokud byste se rozhodli pro takový box, nemusíte už řešit nosiče na lyže.

  Frekvence využívání

  Pokud plánujete využívat „rakev“ pravidelně, vyplatí se zvážit box s rychloupínáky, případně se vyrábí boxy, které jsou již připevněné ke střešním nosičům. Pokud jezdíte na dovolenou jednou ročně, tento faktor pro vás nemusí být tak významný. Pohlídejte si také, ať je součástí balení nářadí a materiál pro jeho montáž na nosníky.

  Hagusy

  Je nezbytné mít auto s tzv. hagusy, což jsou nosiče pro připevnění střešních nosičů. Některá auta jsou jimi již vybavena z výroby, na většinu modelů je však možné je dokoupit a nechat dodělat i později.

 3. Tipy na kvalitní autoboxy

  Předpoklady pro kvalitní střešní box dobře naplňuje například střešní box od německé firmy Aroso. Je vyroben z odolného ABS plastu, nabízí délku 195 cm, takže pojme i standardní lyže, vejde se do něj kočárek a mnoho dalších zavazadel a díky maximální nosnosti 75 kg se nemusíte bát, že byste ho přetížili.

  Další výhodou tohoto boxu Nürnberg 480 je Dualside otevírání, díky kterému je přístupný z obou stran vozu a minimalizuje tak nebezpečí plynoucí ze vstupu do silnice.

  Pokud jste se tedy odhodlali ke koupi střešního boxu nebo jeden dokonce máte, je dobré myslet také na příslušenství, které se k němu hodí nebo je potřeba.

  Obsah autoboxu musí být upevněn, aby se nepohyboval a nenarušoval tak stabilitu vozidla, je dobré tak mít „gumicuky“, které seženete i na většině benzinových stanic, případně jiný způsob upevnění.

  Pokud máte to štěstí a máte dostatečně vysokou garáž, stojí za zvážení investice do výtahu na střešní box. Kladkostroj jednoduše připevníte na strop a můžete s boxem snadno manipulovat.

  Zajímavou vychytávkou pro osoby malého vzrůstu je také stupačka, kterou jednoduše připevníte na kolo a hned dosáhnete o pořádný kus výše, což výrazně usnadní manipulaci s nákladem.

  Na rodinné dovolené se vyplatí také kombinovat střešní box s nosiči na kolo, které jsou schopné uvézt až čtyři kola. Za doporučení stojí především nosiče na tažné zařízení vašeho vozu, který je bezpečnější a praktičtější než ten střešní.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás