Jak upéct pstruha

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak upéct pstruha

  Jak upéct pstruha na česneku

  Zakoupeného pstruha očistíme a osušíme. Je možné zakoupit i filety ze pstruha. Rybu vložíme na pekáč, který jsme si předem vymazali olivovým olejem nebo máslem. Dochutíme solí, kmínem a čerstvým česnekem nakrájeným na plátky. Můžeme přidat i cibulku. Pstruh patří k méně tučným rybám, proto je lepší poklást na něj plátky másla nebo podlít rybu bílým vínem.

  Pekáč se pstruhem vložíme do předehřáté trouby a pečeme asi 20 minut při 180 stupních. Pokud jsou filety tenké, bude stačit jen 15 minut.

  Filety můžeme před dopečením posypat nastrouhaným sýrem. Pečený pstruh chutná výborně s vařeným nebo pečeným bramborem.

  Pokud Vás zajímá příprava dalších druhů ryb, přečtěte si návod Jak upéct rybu?

 2. Jak upéct pstruha v alobalu

  Pstruh pečený v alobalu je velmi chutný a jednoduchý na přípravu. V alobalu je možné upéct většinu druhů ryb mořských i sladkovodních. Tato úprava zajistí, že maso nebude vysušené a bude krásně dochucené přidanými surovinami.

  Jednodušší na přípravu bude, pokud zakoupíme již nachystané filety. Když koupíme celou rybu, musíme ji nejdříve vykuchat a odstranit hlavu a ocas. Nachystaného pstruha opláchneme a položíme na připravený alobal.

  Poté rybu posolíme uvnitř i vně a proložíme bylinkami, kmínem nebo česnekem. Nakonec poklademe na maso plátky másla a důkladně obalíme alobalem. K rybě je možné ještě přidat anglickou slaninu, nakrájenou cibuli a další zeleninu.

  Pstruha v alobalu dáme na plech a vložíme do trouby na 20 minut při 180 stupních. Pokud je ryba větší, raději ji pečeme o pět minut déle. Ryba v alobalu se dá péct i na grilu.

 3. Jak upéct pstruha se zeleninou

  Rybí maso se dá velmi dobře kombinovat se zeleninou. Zelenina může zcela nahradit přílohu. Nejčastěji se používá:
  Pórek, cibule, mrkev, kukuřice, hrášek i celer. Nakrájenou zeleninu přidáme do zapékací mísy nebo do alobalu k připravené rybě.

  Vše důkladně zabalíme alobalem nebo přiklopíme víkem zapékací mísy a vložíme do trouby.

 4. Jak upéct pstruha v troubě s bramborem

  K rybě se nejčastěji podávají brambory. Nejjednodušší úpravou jsou brambory klasicky uvařené. Další možností, která je k rybě velice vhodná, jsou brambory pečené. Výhodou je, že brambory můžeme upéct v troubě spolu se pstruhem.

  Očištěné brambory nakrájíme asi na centimetrové kolečka a naskládáme na vymaštěný plech. Brambory posolíme a polijeme olejem. Výborný je olej olivový, který propůjčí bramborům svou specifickou vůni. Brambory můžeme na plechu dochutit bylinkami a vložíme do trouby. Pečeme asi 20 minut, během této doby si na druhý plech nachystáme pstruha.

  Postup je stejný jako u brambor. Pstruha očistíme, posolíme a dochutíme bylinkami. Na závěr celou rybu pokapeme olejem. Nezapomeňte pstruha ochutit i vevnitř, místo oleje můžete rybu poklást plátky másla. Plech s rybou vložíme na druhý rošt do trouby a pečeme spolu s bramborami asi 20 minut.

 5. Jak okořenit pstruha

  U pstruha není potřeba to s kořením nijak přehánět. Koření a bylinky by měly pouze doplnit jemnou chuť masa. Pstruh se dá krásně dochutit tímto kořením:

  • Kmín
  • Rozmarýn
  • Česnek
  • Citrónová kůra
  • Pepř
  • Koriandr
  • Zázvor

  Věděli jste, že mořské ryby jsou důležitým zdrojem jódu? Přečtěte si Proč je pro lidský organismus důležitý jód?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak upéct


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás