Jak se správně měří teplota vzduchu

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se správně měří teplota vzduchu

  Jak se správně měří teplota vzduchu?

  Míříte mimo domov a zvažujete, zda si s sebou vzít bundu či nikoli? Nebo se rozhodujete, zda vyrazit na koupaliště? Pak vám při rozhodování jistě pomůže informace o momentální teplotě. Asi nemusíme zmiňovat, jak lehce ji lze zjistit – stačí se podívat na teploměr!

  Aby však bylo měření přesné, je třeba dodržovat několik zásad. Pojďme si nyní proto na měření teploty posvítit.

 2. Čím se měří teplota vzduchu?

  S měřením teplot vám pomůže teploměr, který se někdy nazývá termometrem. Klasický teploměr funguje na základě rozpínavosti látky v něm obsažené. Může jít o rtuť či líh. V dnešní době jsou již k dispozici také moderní meteostanice, které jsou schopny kromě teploty ukázat i vlhkost vzduchu, aktuální čas či sílu větru.

  Teploměry také pracují s různými stupnicemi – Celsiovou, Fahrenheitovou či Kelvinovou. Zatímco na Celsiové stupnici se bod mrazů nachází na 0°, u Fahrenheirovy na 32° a u Kelvinovi 273,16°.

  Zároveň je třeba zmínit, že existuje hned několik druhů teploměrů. Jaké jsou ty hlavní?

  • Kapalinový teploměr –  k měření teploty využívá teplotní roztažnosti kapaliny (rtuť, líh apod.).
  • Bimetalový teploměr –  k měření teploty využívá bimetalový (dvojkovový) pásek složený ze dvou kovů s různými teplotními součiniteli délkové roztažnosti. Při změně teploty se pásek ohýbá a tento pohyb se přenáší na ručku přístroje.
  • Meteostanice
 3. Kam umístit teploměr?

  Při měřen teploty je třeba myslet na nejdůležitější pravidlo – teplotu je vždy třeba měřit ve stínu. Pokud byste totiž umístili teploměr na slunce, neměřili byste teplotu vzduchu, ale teplotu slunečních paprsků.

  Teploměr je tedy třeba vždy umístit do stínu, ideálně pak do výšky zhruba 2 metry. Ale pozor pak na odečítání teploty, pokud nejde o teploměr digitální. Musíte počítat s malým zkreslením vlivem pozice, ve které máte oči (jste níž než teploměr, takže uvidíte o něco vyšší naměřenou teplotu).

  Podívejte se také na naše další návody, které vám budou nápomocny v domácnosti. Přečtěte si například, jak lepit tapety. Pak už nebudete muset přemýšlet nad tím, jak na zeď nalepit tapetu u okna či vedle zásuvky.

  A když už mluvíme o zdích, víte, jak vyspravit praskliny v omítce? Že ne? Poradíme vám!


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak se správně


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás