Jak se počítá m2

Lucie Jeníčková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se počítá m2

  Co je to metr čtvereční (m2)

  Metr čtvereční, také správně nazýváno čtverečný, se používá pro uvedení velikosti obsahu určité plochy. Zpravidla se v metrech čtverečních měří rozloha plochy, jako je například stěna, zahrada, pole nebo podlaha. Účel zjištění velikosti plochy je nejčastěji praktický – většinou chcete zjistit, jestli se vám na danou plochu vejde další předmět.

  Například chcete zjistit rozlohu bytu, do kterého plánujete umístit gauč a nevíte, jestli se tam vejde. Nebo potřebujete spočítat, kolik dlaždic potřebujete pro obložení koupelny.

 2. Jak spočítat rozměr plochy v metrech čtverečních (m2)

  Pro změření plochy použijte ideálně skládací metr, popřípadě jiný měřící přístroj. Ideálně měřící přístroj s vyznačením jednotek metru nebo centimetru – ať se vám výsledná plocha dobře počítá a nemusíte ztrácet čas převodem jednotek.

  Pokud nemáte možnost změřit délku a šířku plochy v metrech, použijte centimetry a finální rozměry na metry převeďte, ať se výsledek v metrech čtverečních dobře počítá.

  Je třeba myslet na to, že 1 cm je 0,01 m a naopak 1 m je 100 cm. Vzorec pro výpočet povrchu plochy daného tvaru se značí písmenem S.

 3. Jak se počítá povrch čtverce v m2

  Je obecně známo, že čtverec má všechny čtyři strany stejně dlouhé. Proto i výpočet vzorce jeho povrchu v m2 bude jednoduchý.

   S = a * a, nebo-li zkráceně a2 (čteme: á na druhou)
 4. Jak spočítat povrch obdélníku v m2

  Od čtverce se trochu liší obdélník, který má stejně dlouhé své dvě protilehlé strany. Označme si je například písmeny a, b. Obdélníkový povrch bývá v praxi nejčastějším – obdélníková je stěna, hřiště, bazén, postel, stůl, skříň, balkón, pekáč a mnoho dalšího.

   S = a * b
 5. Jak se počítá povrch trojúhelníku v m2

  Obsah trojúhelníku se počítá stejně pro pravoúhlý, rovnoramenný, rovnostranný i obecný trojúhelník. Je zapotřebí znát délku jedné strany a příslušné výšky.

  Nejlepší je zvolit základnu trojúhelníku (nejdelší strana, nejčastěji vodorovná spodní přímka) a zjistit výšku trojúhelníku změřením vzdálenosti protilehlého vrcholu k základně trojúhelníku.

   S = 1/2 * délka podstavy * výška
 6. Jak se počítá povrch lichoběžníku v m2

  Lichoběžník je rovnoběžník, jehož dvě strany jsou k sobě rovnoběžné (označme si je kvůli vzorci a, b) a další dvě nikoliv.Rovnoběžné strany se nazývají základnami a dvě zbývající různoběžné strany jsou ramena lichoběžníku.

   S = [(a + c) * v] / 2
 7. Jak se počítá povrch kruhu v m2

  Pokud chcete zjistit, kolik metrů čtverečních má plocha kruhu, musíte spočítat velikost plochy kružnice. Vzorec pro výpočet povrchu kruhu je = π * r2 (čteme: pí krát er na druhou).

  Písmeno r znázorňuje poloměr kruhu (tj. rozměr kruhu od středu ke kraji). Písmenko π zde představuje matematickou pomůcku a znamená číslo 3,1416. Zpravidla každá novější kalkulačka má už hodnotu π mezi čísly k dispozici.

   S = π * r2
 8. Jak se počítá povrch stěny v m2

  Povrch stěny spočítáte jako povrch obdélníku či čtverce. Tedy vynásobením šířky a výšky stěny, nejlépe v metrech. Pokud je stěna nějakého atypického tvaru, například zkosená, můžete si plochu stěny rozdělit na obdélník a dva trojhúhelníky. Nebo spočítat jako povrch lichoběžníku.

 9. Jak se počítá povrch místnosti v m2

  U místnosti platí to samé, jako u povrchu stěny a pozemku. Místnosti bývají zpravidla ve tvaru obdélníku či čtverce, výjimečně atypické s nějakým výklenkem.

  Opět platí, že si můžeme celou plochu nakreslit na papír a rozdělit na hlavní obdélník a další tvary, povrch spočítat zvlášť a jednotlivé výsledky v metrech čtverečních nakonec sečíst, abychom znali celkovou plochu místnosti.

  A pokud plánujete malovat, poradíme vám nejlepší techniku válečkem!

 10. Jak se počítá povrch pozemku v m2

  Jednodušším způsobem, jak zjistit rozlohu pozemku bez počítání, je nahlédnout do veřejného katastru nemovitostí – po upřesnění bližší adresy se vám výměra v metrech čtverečních pro daný pozemek ukáže hned (pokud je již v katastru pozemek evidován).

  V katastru můžete najít dokonce i majitele nemovitosti! Pokud ale máte pozemek pravidelného tvaru čtverce nebo obdélníku, nejsnadnější a nejrychlejší je si spočítat rozlohu pozemku sám. Jen vynásobíte šířku a délku pozemku a výsledek je na světě.

  Rozměry se snažte mít změřené v metrech, popřípadě na metry převeďte. Výsledkem vzorce jsou požadované metry čtvereční.

   povrch pozemku o tvaru čtverce či obdélníku = šířka * délka

  Pak existují také nepravidelné lichoběžníkové tvary pozemků. Pro výpočet povrchu takových tvarů můžete využít různé internetové kalkulačky, kde si můžete zvolit i velikost úhlu ve stupních (°) a výsledek máte během okamžiku.

  Případně si můžete povrch v metrech čtverečních opět spočítat díky vzorci pro výpočet povrchu lichoběžníku. Pozor, takový lichoběžník musí mít dvě stěny rovnoběžné (označme si je např. a, b), to jsou základny a další dvě stěny různoběžné, těm se říká ramena lichoběžníku:

   povrch pozemku ve tvaru lichoběžníku = [(a + c) / 2] * výška

  Existují také různé internetové kalkulačky, kde si u nepravidelných tvarů pozemku zadáte i velikost úhlu ve stupních (°) a výsledek získáte také během okamžiku. Někdy však stačí, když znáte obvod pozemku, například při stavbě oplocení.

 11. Jak se počítá povrch obkladu v m2

  U obkladu byste mohli také použít klasický vzorec pro výpočet plochy čtverce, obdélníku nebo lichoběžníku. U obkladu však dejte také na rady zedníka. Obklady se zpravidla nedávají až ke stropu, ale zpravidla do výšky dveří, nebo pár centimetrů nad rám zárubně.

  Záleží také na velikosti vybraných obkladů. Pokud je obklad až ke stropu, koupelna chladná, může být v koupelně větší vlhko, pára bude mít tendenci se více srážet a voda stékat po obkladu. Dostatečný prostor na boční stěně mezi obkladem a stropem dokáže dočasně vlhkost absorbovat a později zase vypařit. Tím také můžete předejít plísním.

  Profesionálové doporučují koupit vybraný obklad ve stavebninách do zásoby a to až o 10 – 20 % pro případ, kdyby nějaká dlaždice praskla nebo se v budoucnu poškodila.

  To se může stát například při rekonstrukci nebo upevnění nějakého nábytku – držák na fén, držák na mýdlo, věšák na ručníky a jiné. Proto je lepší mít ten samý vzor obkladů do zásoby, “kdyby náhodou”.


NJ
Nataša Jonášová 28.04.2021 – 15:11

Potřebuji vypočítat úkol z matky. 5 m čtverečních natře s 1 plechovku. Kolik lechovek potřebuje na 15 m plotu

Odpovědět

HE
Hana Ellingerová 07.06.2021 – 11:39

Hrobové místo na 6 uren je velké 1,5 metrů čtverečních. Jaký je rozměr hrobového místa? Děkuji Ellingerová

Odpovědět

M
Miroslav 17.11.2021 – 17:04

Dobrý den jsem OSVČ začínající potřeboval bych spočítat na výkop 12m pracovní plochy a 30 cm ale když to vemu tak to bude metr dolů na položení bublinkové fólie nevím jak to spočítat abych paní dál slušnou cenu

Odpovědět

MK
Miroslav Knesl 07.09.2023 – 21:23

Dobrý den..jak mám vypočítat plochu zárubně děkuji předem Knesl Miroslav

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás