Jak prořezat javor

Libor Borák
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak prořezat javor

  Co je potřeba vědět o javorech

  Javor je rod listnatých keřů a stromů, které se vyskytují výhradně na severní polokouli. Rod čítá zhruba 140 druhů javorů. Největší druhovou pestrost javorů nalézáme ve Východní Asii, která je i kolébkou šlechtění okrasných kultivarů javorů, bez nichž bychom si neuměli představit snad žádnou zahradu v japonském stylu.

  U nás jsou původní 3 druhy; javor mléč (Acer platanoides), javor babyka (Acer campestre) a javor klen (Acer pseudoplatanus). Jak javor mléč, tak javor klen jsou vzrůstné stromy, které běžně dorůstají i 30 metrů.

  Primárně rostou v půdách bohatších na dusík a také v suťových lesích či na březích podhorských bystřin. Javor babyka je nižšího vzrůstu, zpravidla se jedná o menší strom či větší keř do 10 metrů, na extrémních stanovištích je však výrazně menší. Pro svůj přirozeně hustý růst se občas používá i do živých plotu.

  Javory kvetou časně z jara, většinou na začátku drobnými květy žlutozelené barvy, ze kterých se po opylení vyvinou typické javorové nažky, které jsou hlavním poznávacím znamením tohoto rodu.

 2. Jaké jsou kultivary javoru

  Javory jsou okrasné zejména svým výrazným zbarvením listů, které u některých kultivarů dlanolistých a japonských javorů (např. Acer palmatum Bloodgood, Acer japonicum Moonrise) vydrží po celé vegetační období.

  Navíc v průběhu vegetačního období se může barva výrazně měnit, např. kultivar dlanolistého javoru Acer palmatum Orange dream raší sytě oranžovo-lososovou barvou a přes oranžovou a sytě žlutou přechází do hráškově zelené, žluté, a nakonec opadavá v ohnivě-oranžové barvě.

  Neméně intenzivní podzimní barvu má severoamerický javor červený (Acer rubrum), který tvoří hlavně poblíž vodních toků a hor v pozadí vskutku exkluzivní podívanou.

 3. Proč prořezat javor

  Javory nejsou typicky prořezovou dřevinou. Prořez by měl mít charakter spíše výchovný, tz. k zapěstování silného hlavního terminálního kmene, případně k nápravě poškození stromu. Pokud potřebujeme javor tvarovat je dobré se omezit pouze na pravidelné zaštipování letorostů pomalu rostoucích druhů, druhů v živých plotech a pro pěstování bonsají.

 4. Kdy prořezat javor

  Nejlepší období prořezu javoru je v předjaří a na konci léta. Vyhýbáme se řezu za extrémních podmínek, jako je sucho, horko či silný mráz.

 5. Jak prořezat javor

  Javor není vhodné radikálně zmlazovat jako některé jiné druhy listnatých stromů. Lze doporučit pouze umírněné zmlazení, při němž zmenšíme objem koruny o zhruba 1/3. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud se zejména u pomalu rostoucích kultivarů budete věnovat zaštipování nových letorostů.

  Provádíme jej dle průběhu vegetačního období zpravidla v druhé polovině června, kdy letorost přibližně v polovině zastřihneme zahradním nůžkami. Cílem je podpoření dalšího rozvětvení a usměrnění směrů růstu.

  Ze zaštípnutého letorostu většinou vyraší 2 nové větve ve druhé polovině vegetačního období. Výhoda zaštipování je nejen výrazně vyšší hustota stromu, ale i omezení rychlostí růstu a možnost zapěstování kompaktní tvarované koruny.

  Zaštipování nemá smysl u vzrůstných druhů, ty je nejlépe nechat růst volně a pouze odstraňovat nevhodně rostlé a poškozené větve.

  Zejména javory pocházející z Asie jsou náchylnější na houbové choroby, které do rostliny vzniknou přes řezné rány a jiná poškození. Pokud se tedy rozhodneme tyto druhy javorů tvarovat, tak je toto tvarování nutno provádět se sterilními nůžkami.

  Nejrychlejší a nejlevnější forma sterilizace je opálit střižné plochy nůžek v ohni. Tvarování asijských javorů ale nelze doporučit ani z estetického hlediska, protože tyto druhy většinou rostou velmi svébytně a každý exemplář vypadá trochu jinak. Střihem se o tuto jedinečnost připravíte, a navíc riskujete úhyn stromu na houbovou infekci.

 6. Jak ošetřit rány po prořezání javoru

  Je dobré zejména větší řezné rány ošetřit štěpařským voskem či latexem, aby se do ní nedostaly spory hub a aby nedocházelo k zasychání větví a letorostů. Špatně ošetřená rána může vést až k úhynu rostliny.

 7. Jak využít javor

  Kromě uvedených našich tuzemských druhů javorů, které se používají zejména při lesní výsadbě a při výsadbě do měst, se ostatní druhy používají spíše pro jejich estetické vlastnosti.

  Z hospodářského hlediska je významný především javor cukrový (Acer saccharum) z jehož mízy se vyrábí javorový sirup.

  Dřevo je tvrdé a lesklé. Dobře se opracovává, soustruží, moří, bez problémů přijímá lepidlo. Používá se v nábytkářství či při výrobě hudebních nástrojů či na otop.

  Listí některých druhů se používá jako dekorace. Lze jej bez obav kompostovat, rozkládá se poměrně rychle na živnou listovku.


MM
Matějček Mojmír 05.05.2020 – 11:17

Koupil jsem javor jasanolistý asi 3,5 m vysoký,může se takový strom zakrátit např. na 2 m. Předem děkuji.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak prořezat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás