Jak prořezat oleandr

Libor Borák
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak prořezat oleandr

    Co je potřeba vědět o oleandrech

    Oleandr je rod listnatých stálezelených keřů, které se vyskytují v subtropických oblastech Evropy, Asie a Afriky. Rod čítá jediného zástupce, oleandr obecný (Nerium oleander). Neví se přesně, kde je jeho rozšíření přirozené a kde se vyskytuje díky člověku, ovšem dnes bychom si už těžko představili dovolenou u Středozemního moře bez těchto krásně kvetoucích keřů.

    Tyto nenáročné, zhruba 2-5 metrů vysoké keře se spokojí s horšími půdními podmínkami a snesou i sucho. Náročné jsou pouze na slunce. Čím více slunce oleandr má, tím bohatěji kvete. Barva i stavba květů je různorodá. Nejčastěji se setkáme s květy od bíle přes růžovou do červené barvy, existují však i květy žluté, lososové či oranžové barvy. Květ může být jednoduchý i plnokvětý a má v průměru 3-5 cm.

    Oleandry se v subtropických oblastech používají do zelených volných kompozic a také na neformální živé ploty, které se vždy na podzim ořezávají, aby příští rok rostlina bohatě kvetla. U nás je lze pěstovat jako přenosné rostliny.

    Snáší slabý mráz do cca -5°C. Při nižších teplotách dochází k poškození listů, dřeva a může dojít k úhynu rostliny. Existují i mrazuodolnější selekce, které snášejí mrazy až k -15 °C (Např. Hardy Red).

  2. Jaké jsou kultivary oleandru

    Oleandry jsou okrasné zejména svými květy. Bylo vyšlechtěno několik desítek kultivarů odvozených dle barvy květu, jeho stavby a také na základě vzrůstnosti. Ze vzrůstnějších lze doporučit bílý kultivar Album maximum, z červených Emile Sahut, z oranžových třeba Madame Leon Blum, z růžových Hardy Pink, žlutých Double Yellow či dokonce žlutý plnokvětý a vonící Luteum Plenum. Ze zakrslejších odrůd je oblíbený oranžovožlutý Pepite Salmon, červený Algiers či růžový Petite Pink.

  3. Proč prořezat oleandr

    Oleandry se často používají v živých plotech, protože nejen krásně kvetou, ale samy od sebe rostou hustě a dobře snášejí řez. Prořezání rostlin se provádí pro ještě bohatší násadu květů, zahuštění keře ale také pro udržení keře v přijatelných velikostech, protože na příhodných lokalitách může oleandr dorůstat výšky až 5 metrů.

    Oleandry se také nezřídka prořezávají a tvarují do tvaru nízkého stromku (tz. na kmínek). Takto tvarované rostliny se používají zejména v městské zelení.

  4. Kdy prořezat oleandr

    Nejlepší období prořezu oleandru je v předjaří a na začátku podzimu. Vyhýbáme se řezu za extrémních podmínek, jako je sucho, horko či mráz.

  5. Jak prořezat oleandr

    Oleandr se prořezává na přesleny. Přeslen je místo na větvi oleandru, ze kterého vyrůstají listy. Zpravidla se jedná o trojčetné a čtyřčetné přesleny. Zaštipování či prořezávání větví by mělo vždy směřovat do místa cca 2 mm nad přeslenem.

    Menší rostliny zaštipujeme vždy na předposlední přeslen, starší můžeme i hlouběji. Neměla by však být odstraněna více jak polovina délky větve. Dále odstraňujeme větve slabé, rostoucí směrem do koruny či větve napadené houbovými chorobami.

    Při prořezávání oleandru na tvar malého stromku stříháme veškeré postranní větve až k hlavnímu kmínku. Hlavní kmínek zastříhneme ve výšce cca 1 metrů a v průběhu let nad tímto zástřihem vytvarujeme korunu stromku. Je nutno mít na paměti, že u keřovitě rostoucích oleandrů je řez žádoucí ale nikoliv nezbytný, ale u oleandrů střižených na kmínek je řez nutností.

  6. Jak ošetřit rány po prořezání oleandru

    Je dobré zejména větší řezné rány ošetřit štěpařským voskem, aby se do nich nedostaly spory hub a aby nedocházelo k zasychání větví a letorostů. Po seříznutí větví z rány vytéká mléčná tekutina (latex), která je zdraví nebezpečná.

    oporučujeme rostlinu prořezat a 1-2 hodiny ji nechat produkovat latex. Poté latex papírovými ubrousky odstraníme a poté teprve rány ošetříme.

  7. Jak využít oleandr

    Oleandr se má u nás využití zejména okrasné. Má obdobné nároky na pěstování jako třeba olivovník. Je vhodný do zimní zahrady a všude tam, kde je hodně světla a teploty zde neklesají výrazněji pod nulu. Tak jako každá subtropická rostlina i oleandr potřebuje období vegetačního klidu, a tudíž chladnější zimování.

    Optimální teplota pro zimování oleandru je 0-10°C. Třebaže je rostlina stálezelená, není nutno se během zimování příliš znepokojovat nedostatkem světla. Toto platí, pokud je dodržena optimální teplota zimování.

    Oleandr se používá jako výborná podnož pro roubování příbuzné pouštní růže rodu Adenium. Oleandrová podnož zvyšuje odolnost rostliny a urychluje nástup doby kvetení.

    Je nutno brát v potaz, že rostlina je silně jedovatá. Je nutno se vyvarovat konzumaci jakékoliv části rostliny a při ořezávání rostliny raději použít zahradnické rukavice.

    Zajímá vás jak prořezat lípu nebo třeba hrušeň?


K
Klinderova 23.10.2020 – 19:45

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zdá se mají na podzim při prořezávání oleandru také odstranit odkvetlé květy. Děkuji za odpověď. Klinderova

Odpovědět

sL
stanislav Lec 22.06.2021 – 10:01

Perfektně popsáno, zajímalo by mě, kde se dá sehnat nějaký miniatlas oleandrů.

Odpovědět

R
Rosenbergová 28.08.2023 – 12:20

Dobrý den, prosím Vás měla bych dotaz nebo spíš pomoct. Dostala sem krásný velký Oleandr ale zima sníh mu dala zabrat, dost sem mu ublížila a teď sním bojuji a chci ho zachránit ale stále marně, listy sem ostříhala a udělala řez, pravidelně hnojím ale pořád žádná známka že sem ho zachránila žádná zeleň nic naopak začala se objevovat bílá houba na něm a už se bojím, nechci o něj přijít. Poradíte mi prosím jak pokračovat. Děkuji Rosenbegova

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak prořezat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás