Jak prořezat lípu

Libor Borák
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak prořezat lípu

    Co je potřeba vědět o lípě

    Lípa srdčitá (Tilia cordata) a Lípa velkolista (Tilia platyphyllos) jsou naše domácí dřeviny, které se vyskytují i ve značné části Evropy a na Kavkaze. V přírodě ČR rostou od nížin až po nižší hory.

    V nadmořských výškách nad 1000 metrů rostou již velmi vzácně. Jedná se o statný strom, nezřídka dorůstající i 30 metrů. Solitérně vysazené lípy mají korunu oválného tvaru. Je to důležitá medonosná dřevina, na které jsou v lesních ekosystémech závislá mnohá divoká včelstva.

    Květ je cca 1 cm velký, máslově žluté barvy, intenzivně voní. Lípa uzavírá kvetoucí sezónu našich domácích dřevin, protože kvete často až na začátku června. Plodem je drobná ztvrdla bobule či oříšek. List je typicky srdčitého tvaru, podle něhož dostala lípa srdčitá i svůj název.

    Rozeznat lípu srdčitou od velkolisté není zcela snadné, nejčastěji se dají rozeznat díky barvě chloupků na spodní straně listů, lípa srdčitá je má červené, lípa velkolistá bíložluté barvy.

  2. Jaké jsou kultivary lípy

    V zahradních centrech se setkáte s několika perspektivními a ověřenými kultivary, u nichž byly vegetativním množením zachovány jejich charakteristické rysy.
    Jedná se zejména o šlechtění kultivarů s výraznějším zbarvením větví (Tilia cordata Winter Orange) nebo nižšího vzrůstu (Tilia cordata Greenspire). Ve městech se často setkáme s hybridy lípy srdčité a velkolisté (Tilia x vulgaris).

  3. Proč prořezat lípu

    Řez lípy provádíme za účelem zdravotním, výchovným a estetickým. Je nutné si uvědomit, že lípa je poměrně dlouhověký strom, běžně se dožívá 300-500 let. Třebaže se jedná o strom dlouhověký, jeho dřevo je sice měkké a lehké, ale také málo trvanlivé a poměrně rychle se rozkládá.

    Je téměř pravidlem, že jakákoliv starší lípa je uvnitř dutá, což je sice na jednu stranu velmi prospěšné pro lesní živočichy (tzv. doupné stromy), ale zároveň nebezpečné pro osoby i majetek v bezprostřední blízkosti stromu.

    Je tedy vhodné lípu, která je potencionálně nebezpečná okolí v pravidelných cyklech zmlazovat tak, aby se vytvářena nové větve a ty staré, již duté či prohnilé raději odstraňovat. K prořezu přistupujeme i tehdy, je-li lípa napadena jmelím, které je s oblibou napadá.

    Dalším důvodem k pravidelnému řezu je skutečnost, že lípy v přírodě rády tvoří vícekmenné stromy. Pro zachování silného hlavního kmene je dobré nové větve, které vyrůstají z báze stávajícího kmene odstraňovat, a to minimálně do výšky 1,5 m nad zemí.

  4. Kdy prořezat lípu

    Nejlepší období prořezu lípy je na podzim po skončení vegetační sezóny.

  5. Jak prořezat lípu

    U lípy je důležité dbát na zapěstování kvalitního hlavního kmene. Slabý či špatně zapěstovaný hlavní kmen se bude lámat a bude snižovat estetickou hodnotu strom. Při pěstování od malého stromu doporučujeme nasazovat korunku nejméně 1,5 metru, ideálně 2 metry od země.

    U starých stromů je situace složitější, protože dorůstají značných rozměrů. Je tedy vhodné svěřit prořezání arboristům, kteří jsou proškolení na prořez stromů ve výškách. Pokud se rozhodnete prořezat lípu svépomocí sami, zaměřte se v prvé řadě na větvě nemocné, přestárlé a napadnuté jmelím.

    Zmlazení starého stromu je žádoucí rozložit do více etap, aby ho jednorázový silný prořez nezahubil. Řez je dobré vést tak, aby zůstala zachována oválná symetrie koruny.

    Při řezu starých stromů je pravděpodobné, že v místě řezu budou přítomny prázdné dutiny v kmeni. Pokud jsou tyto dutiny na hlavním kmeni je dobré zvážit instalaci stříšky či desky tak, aby do kmenu nezatékalo.

  6. Jak ošetřit rány po prořezání lípy

    Důležité je věnovat péči řezným ranám, kde snadno proniká infekce. Neošetřené rány jsou častou příčinou rozvinutí houbového onemocnění či napadení jmelím. Každou ránu bychom po prořezání měli ošetřit štěpařským voskem či latexem, aby se do ní nedostaly spory hub či jiné infekce.

  7. Jak využít lípu

    Listí lípy lze kompostovat, rozkládá se kvalitní živnou listovku do 2 let. Listí či větve, které vykazují napadená chorobou či škůdci raději ihned odstraňujeme.
    Dřevo je velmi ceněno v řezbářství a při výrobě hudebních nástrojů či drobných výrobků ze dřeva (např. tužky).

    Nevyužité dřevo lze použít na otop, jelikož rychle prosychá a má dobrou výhřevnost.

    Květy lípy se používají na zdravé lipové čaje, které pomáhají proti nachlazení a nemocem močových cest. Včelaři lípu využijí jako prvotřídní medonosný strom. Med, který včely vyrábějí z pylu lípy, patři k těm vůbec nejhodnotnějším vůbec.


H
Hela 06.08.2020 – 15:39

Dobrý den, prosím o radu. Před domem máme lípu, které stále vyrůstají nové a nové výhony z kořenů a stále se rozpíná dál a dál. Stříháme to, ale za pár dnů to začne růst nanovo a zase víc a dál, košatí se to. Už si s tím nevíme rady. Je z lípy u země nevzhledný obrovský keř.

Odpovědět

M
Michaela 26.02.2021 – 16:15

Dobrý den, máme zasazenou mladou (2 roky) lipu, která má dva hlavní kminky a ted je otázka za ji se nechat růst s kmenem do “V” nebo ji raději oriznot a nechat pouze jeden hlavní. Dekuji za radu.

Odpovědět

P
Petr 03.04.2021 – 10:34

Dobrý den, máme asi 3letou lipu a zasycha nám špička stromů, co s tím, jak ji pomoci a jak získat nový hlavní vyhon, děkuji za zprávu Petr

Odpovědět

R
Rostislav 17.10.2021 – 07:44

Dobrý den mám 20 roků lípu je hodně vysoká sluníčko se přes ni nedostane je možné ji skratit aspoň o 5 metrů.

Odpovědět

D
Duchoňová 23.05.2023 – 21:19

Dobrý den, přesadili jsme asi před 5 lety lípu a dobře roste. Odhadujeme, že má asi 10 let. Avšak ještě nikdy nekvetla. Prosím, kdy poprvé lípa kvete?? Děkuji a zdravím.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás