Jak vyrobit škrabadlo

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit škrabadlo

  Proč kočky potřebují škrabadlo

  Důvodů, proč vaše kočka potřebuje škrabadlo, je hned několik. Tím nejdůležitějším je její potřeba ukojit své pudové instinkty, které v ní dřímají, ačkoliv už nějaký ten pátek spokojeně spává u vás doma na gauči. Škrábáním totiž dochází k uvolňování feromonů, které jsou typické vždy pro konkrétní kočku a ta si tímto způsobem značkuje své teritorium.

  Ve stejné chvíli se škrábáním efektivně obrušují kočičí drápky, které malým šelmám rostou závratnou rychlostí. Ve volné přírodě by se kočka o jejich zkrácení postarala škrábáním stromů a jejich kůry, v pohodlí vašeho domova musí hledat jiné alternativy, ideálně k tomu určené.

  V neposlední řadě je škrabadlo zdrojem kočičí zábavy, na kterém se může do sytosti vyřádit, zatnutím drápků pořádně protáhnout své tělo a mít také své vlastní místo, které patří jenom a jenom jí. Každý kočičí chovatel ví, že právě to je pro tahle svérázná stvoření velmi důležité.

 2. Co když škrabadlo nepořídíte

  Vzhledem k výše popsaným důvodům, které kočky vedou ke škrábání, není třeba pochybovat o tom, že škrabadlo doma budete opravdu potřebovat. Kočičí škrábání je instinkt, kterého se kočky nikdy nezbaví a bez škrabadla budou k ukojení své potřeby hledat jakýkoliv materiál v okolí.

  Velmi pravděpodobně si vyberou nábytek, dřevěný i potažený textilem, záclony, podlahy, koberce i postele s matracemi. Prostě cokoliv, do čeho mohou zatnout drápy a brousit a brousit a brousit. Během chvíle tak dokáží zničit váš stůl, gauč i povlečení a s velkou pravděpodobností s tím budou pokračovat i nadále.

  Chcete-li se tedy uchránit škrábanců na všem možném domácím vybavení, pořiďte své kočce škrabadlo. Je to investice, které rozhodně nebudete litovat a nemusíte jej ani kupovat. Rychle a levně si efektivní škrabadla vyrobíte i sami doma.

 3. Jak vyrobit škrabadlo z kartonu

  Levnou verzí škrabadla vyráběného svépomocí je škrabadlo z kartonu. Jeho výroba je rychlá a jednoduchá, efekt má však maximální.

  Na výrobu škrabadla z kartonu budete potřebovat:

  • třívrstvou vlnitou lepenku
  • 4 m sisalu
  • 2 m polyesterového provazu
  • 2 gumičky na stažení
  • pravítko
  • řezací nůž na koberce

  Postup výroby škrabadla z kartonu:

  Začněte zpracováním lepenky. Dle vlastních potřeb a představ z ní nařezejte několik pravidelných pruhů (např. o délce 40 cm a šířce 3 cm). Jejich množství záleží na tom, jak široké škrabadlo chcete mít. Jakmile získáte dostatečný počet, použijte jeden větší kus lepenky jako opěrku, do které nařezané pruhy otočené na hranu vyskládáte.

  Zadní část větší lepenky tak bude tvořit oporu škrabadla. Její boky nechte volné na obou stranách a to ve stejné šířce, jakou mají lepenkové pruhy. Lehce boky nařízněte a ohněte vzhůru, čímž lepenkové pruhy ještě více zafixujete a vytvoříte pro ně pevný obal.

  V této fázi škrabadlo stáhněte dostatečně velkou gumičkou, aby drželo pohromadě při namotávání sisalu a provázku. Gumičku umístěte zhruba do jedné třetiny škrabadla. Začněte polyesterovým provázkem – jeden jeho konec provlékněte na boční straně obalu pod gumičkou, vytvořte dostatečnou rezervu, aby škrabadlo bylo možné za tento provaz pověsit a provlečte jeho druhý konec na opačném boku opět pod gumičkou.

  Nyní provaz začněte odspodu pevně namotávat, čímž zafixujete úchyty pod gumičkou a vytvoříte zároveň dostatečně velkou plochu pro případné škrábání. Konec provazu opalte zapalovačem, aby se netřepil a provlékněte zezadu pod namotanou část.

  V případě hlavní škrabací sisalové části postupujte podobně, pouze vynechejte volnou část na uchycení a začněte na opačné straně škrabadla. Stáhněte lepenkový obal gumičkou, provlečte pod ní jeden konec sisalu a pevně obmotávejte lepenkový základ.

  Udělejte nejméně 10 koleček, ideálně však o něco více a opravdu pevně utahujte, aby se sisal neuvolnil při prvním zaškrábání. Konec provazu zafixujte pod již namotané části.

  Ve výsledku by měla třetina škrabadla být obalena sisalem, třetina by měla být volná a ukazovat hrany lepenkových pruhů a třetina by měla být obalena polyesterovým provázkem. Za ten můžete hotové škrabadlo pověsit do ideální výšky na zeď a motivovat kočičí zájem o něj šantou kočičí, nebo kozlíkovými kapkami, kterými škrabadlo trochu postříkáte.

 4. Jak vyrobit škrabadlo ze stromu

  O něco náročnější v kontextu výroby, avšak bytelnější co se výsledku týče, je škrabadlo vyrobené ze stromu a ze dřeva.

  Pro výrobu škrabadla ze stromu budete potřebovat:

  • pevnou větev, či poleno
  • kus kulatiny
  • lepidlo
  • nůž na sundání kůry
  • lak na dřevo
  • lano
  • desky
  • molitan
  • pevnou látku
  • šroubovák, hmoždinky a šrouby

  Postup výroby škrabadla ze stromu:

  Začněte návrhem podoby vašeho škrabadla. Jak vypadá větev, kterou máte k dispozici? Bude potřeba ji zmenšit? Kam umístíte odpočinkové zóny? Jak velkou musí mít základnu? Teprve poté se pusťte do samotné výroby.

  Větev (či poleno) zbavte kůry a dřevo nechte opravdu důkladně vyschnout, což je proces, který může trvat i několik týdnů. Mezitím si připravte základnu z uhlazeného kusu kulatiny, ke které větev důkladně přišroubujete.

  Jakmile bude větev suchá, natřete její spodní a některé horní části lepidlem a omotejte je pevně lanem určeným kočičím drápkům. Následně dřevo ošetřete lakem.

  Připravte také odpočinkové zóny ze zhruba 30 cm širokých desek, které připevněte na větev (přišroubováním, lepidlem, záleží na konkrétní podobě větve a vaší představě). Můžete je ještě potáhnout látkou či molitanem, aby byl odpočinek pro vaši kočku pohodlnější.

  Vyzkoušejte stabilitu škrabadla a dobře jej při jeho umístění zafixujte. A kočičí zábava může začít.

 5. Jak vyrobit domeček pro kočky

  Škrabadlo pro kočky je ideální kombinovat také s domečkem, do kterého se může váš mazlíček uchýlit. Levnou a rychlou variantu, jak si takový domeček pro kočky vyrobit doma, je využít kartonové krabice. Kočky je zbožňují, za pár minut budete mít hotovo a ještě zrecyklujete starý papír.

  Pro výrobu domečku pro kočku z kartonu budete potřebovat:

  • větší kartonovou krabici pevnější struktury
  • nůžky
  • lepicí pásky
  • lepidlo na papír
  • nůž
  • fixy
  • látka na vystlání

  Postup výroby domečku pro kočky z kartonu:

  Upravte krabici tak, aby měla ze všech stran pevnou vazbu, neprohýbala se a neotevírala. Ideálně ji po obvodu zafixujte lepicími páskami.

  Do jedné ze stěn pak s pomocí nože vyřízněte dostatečně velký otvor, čtvercový, kulatý, trojúhelníkový, záleží jen na vás, jaký tvar zvolíte. Řezy začistěte a vchod ozdobte s pomocí fixů plně dle vaší fantazie.

  Dovnitř krabice nyní umístěte látku, do které se bude moct vaše kočka zavrtat a její odpočinek tak bude maximálně pohodlný.

  Hotový domeček můžete umístit na škrabadlo, nebo jej dát do jeho blízkosti, a pokud bude mít úspěch, můžete přidat i další kartonové domečky a vytvořit tak kočce prolézačku s úkryty a řadou zábavných prvků. Bude vás za to zbožňovat.

  Zajímají vás další témata z kočičího světa? Víte třeba, jak dlouho je kočka březí? Nebo jak ji přinutíte pít?


k
květa 04.06.2020 – 12:01

Dobrý den, fotky by náhodou nebyly?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás