Jak se počítá čas kojení

Michaela Paukertová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se počítá čas kojení

    Jaké jsou intervaly kojení novorozence

    Než se řádně spustí laktace, miminko v prvních dnech přikládejte opravdu velice často. Přes den klidně každou půlhodinu nebo hodinu. Zhruba do 3 dnů po porodu by se mělo mléko již v pořádku samo vytvářet.

    Nebojte se, v porodnici vám personál se vším pomůže a poradí i se správnou technikou kojení. Po každém kojení je miminko převáženo, abyste zjistili, kolik mléka vypilo. Pokud trvá, že mléka vypije méně než by mělo, je dokrmeno umělou výživou.

    Zpočátku novorozence kojte tak, jak si sám řekne, největší rozestup by však měl být 3 hodiny. Každé miminko také pije jinak dlouho. Jeden novorozenec může pít 20 minut, jiný 40 minut.

    Zkuste u kojení střídat polohy a zjistěte, která bude nejvíce vyhovovat jak Vám, tak i miminku.

    Postupem času se snažte intervaly sjednotit. Pevně nastavené intervaly kojení novorozence jsou velice důležité, jak pro něj, tak i pro vás. Vaše tělo si na interval také zvykne a v nastaveném čase vyrobí potřebné množství mléka.

  2. Jak často kojit 2měsíční dítě

    Ve dvou měsících by již dítě mělo mít nastavený pevný režim kojení, a to standardně cca 7x denně.

    Například první kojení ráno v 8:00, dále 11:00, 14:00, 17:00, 20:00, 23:00 a noční kojení ve 4:00. Pokud vaše dítě v noci krásně spí, lze interval kojení prodloužit, maximálně však na 5 hodin.

    Opravdu ale platí, že každé dítě je zcela jiné a tedy neexistuje pevně daná tabulka s daty, jak často kojit 2měsíční dítě. Některé děti vyžadují kojení častěji, některé méně často. Standardní denní rozestup je však po již zmíněných 3 hodinách.

  3. Jak prodloužit interval kojení

    Je velice vyčerpávající, pokud vaše miminko vyžaduje časté noční kojení. Způsobů jak prodloužit interval kojení z vaší strany moc není. Když se miminko vzbudí hlady, nakojit jej musíte.

    Pokuste se tedy aspoň například měnit polohy u kojení. Miminko se může v jedné poloze nasytit více, než v jiné. Dbejte také na správnou techniku kojení. Špatnou technikou se taktéž nasytí méně, a proto se častěji budí hladem.

    Další možností je málo mléka. Zajděte si ke svému pediatrovi, kde miminko nakojíte, přičemž bude zváženo před a po. Tím zjistíte, zda vypilo mléka dostatek. Pokud ne, je zde samozřejmě možnost dokrmování umělým mlékem.

    Každopádně vytrvejte, čím bude miminko větší, tím si i samo interval kojení prodlouží, až zcela s pevnou stravou vymizí. Více informací ve článku Jak dlouho kojit.

  4. Jaké jsou intervaly nočního kojení

    Na jednu stranu se říká, že pokud dítě spí, není třeba jej budit. Avšak kojení je potřeba i v noci, alespoň u novorozenců, kteří ještě nemají nastavený pevný režim.

    Pediatr by vám pravděpodobně poradil pokračovat s klasickými rozestupy po 3 hodinách. A pokud vaše miminko v noci krásně spí, můžete interval prodloužit, maximálně však na 5 hodin.

    V případě, že by se však budilo častěji a intervaly nočního kojení by se zkrátily například na 1 hodinu, poraďte se se svým pediatrem, v čem může být problém. Nemusí se jednoznačně jednat o hlad, miminko může trápit zcela jiná věc, například bolest bříška, či vedro. K tomuto tématu se dozvíte více informací ve článku Jak uspat miminko.

    Noční kojení je velice důležité, pokud jde o hlubší sblížení matky a miminka. U kojení miminko nejlépe usne s pocitem bezpeční díky blízkosti matky. Do matčina těla se při něm zase do těla vylučují hormony, díky kterým se i jí poté lépe spí.

    V noci vaše tělo také produkuje nejvíce hormonu prolaktinu, který příznivě ovlivňuje tvorbu mléka. Díky tmě a tichu se jedná o velice sbližující intimní chvilku, kterou nekazí každodenní rušivé elementy okolí.

  5. Průběh kojení

    V první řadě si udělejte pohodlí sama pro sebe. Kojení není záležitostí 5ti minut. Některá miminka se nakojí za 15 minut, jiná i třeba za 45 minut.

    Delší kojení nastává často například u dětí s novorozeneckou žloutenkou. Tento časový interval tedy ponechte zcela na něm, stejně tak i možnost nakojit se buďto jen z jednoho prsu, či postupně z obou dvou.

    Dále miminko uveďte do správné polohy, při které se mu bude nejlépe pít. Těchto variant existují spousty, například klasická poloha vsedě, vleže, poloha tanečníka nebo fotbalisty.

    Přiložte miminko k prsu a nechte jej se přisát. Správný postup je ten, že miminko rty obejme celou bradavku, nikoli jen její část. Jen tak se pořádně napije.

    Je přírodou zařízeno, že ze začátku je mléko řidší. Jedná se o takzvané „přední mléko”. Obsahuje větší množství vody a cukrů a uhasí prvotní žízeň miminka.

    Následně je na řade takzvané „zadní mléko“, které je hustší a obsahuje veliké množství tuků a bílkovin. Tímto mlékem se miminko řádně dosytí.

    Kdy přesně přechází k výměně předního a zadního mléka se přesně neví. U každého je tomu jinak, s ohledem na rychlost sání miminka, případě i okolní teplotě.

    V každém případě však ponechte toto na miminku. Samo ví, kdy má dost. A pokud v pořádku přibývá a prospívá, buďte si jistá, že děláte vše správně.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dítě


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás