Jak dlouho kojit

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak dlouho kojit

    Jak dlouho kojit

    Kojení je čistě individuální záležitost. Některá miminka je sama odmítnou okolo jednoho roku věku, jiná by se nechala kojit ještě i ve školce. Rozhodnutí o tom, kdy přestat s kojením, musí vždy vycházet z toho, v jaké jste zdravotním stavu (kojení silně odvápňuje a tělo vyčerpává), v jakém stavu je miminko (např. alergie), jaké jsou podmínky pro kojení a z dalších faktorů.

    Co se týká délky jednoho kojení, je také dost individuální. Některá miminka to zvládnou za pět minut, jiná potřebují minut dvacet. Vy se musíte soustředit na to, aby se miminko naučilo, že vaše ňadro má k tomu, aby se nakrmilo, nikoliv k tomu, aby se jen mazlilo.

    Proto například hodinové kojení zhola nesmysl. Jednak tím neskutečně trpí bradavky a zakládáte si i na možné infekce vzniklé vlivem oslabení pokožky na bradavce, jednak se miminko musí naučit jíst v jednom intervalu – jinak si totiž koleduje o velké bolesti bříška. Když se totiž ve střevech míchá mléko čerstvé s mlékem již částečně natráveným, výsledkem může být velké pnutí.

    Pravidelnost kojení je dobrým začátkem budování režimu pro dítě. Na druhou stranu jsou situace, kdy je dítě neklidné a nespokojené a zrovna prso je to jediné, čím ho uklidníte. Třeba návštěva u známých může být ve znamení častějšího kojení jen proto, že vaše batole si je v cizím prostředí nejisté. Doma se pak vše zase vrátí k normálu.

  2. Jak kojit v noci

    Kojení v noci může být snadné i složité, podle toho, na co jste s miminkem zvyklí. Pokud zvládáte kojení vleže, je to nejjednodušší způsob řešení nočního krmení. Miminko by ideálně mělo spát v postýlce a vy si je vezmete do postele jen na kojení. Pokud kojíte jednou či dvakrát za noc, dá se to zvládnout.

    Horší je situace pro vás tehdy, když jste si zvykla na kojení pouze vsedě, třeba s kojícím polštářem anebo v pohodlném křesle. Vstávání příjemné nebude. Na druhou stranu se vám (ve vlastním zájmu) velmi brzy povede minimalizovat noční kojení. Po kojení nezapomínejte miminko přebalit, zejména pokud spíte v chladnější místnosti.

    Některá miminka ale vyžadují častější noční kojení. Dobré to není pro ně ani pro maminku, ale hlavně z počátku se tomu vyhnout moc nedá. Pokud máte větší postel, může být miminko v ní s vámi. Ale pozor na jeho zalehnutí. Někdy spíme natolik hluboce, že bychom si toho nemuseli vůbec všimnout.

    I ve velké posteli bychom měli miminku zajistit mírně zdviženou polohu, kdy se mu nebude mléko vracet do jícnu. Některá miminka je nutno nechat odříhnout i v noci!

    Ale pozor, jakmile s námi miminko spí v posteli, bude kojení v noci vyžadovat čím dál častěji. A naděje na klidný noční režim brzy padnou.

    Způsob, jak to napravit, je například nechat miminko usnout v posteli s námi, ale pak jej přenést do jeho postýlky. Anebo se smířit s tím, že klidné noci se prostě nekonají. Miminka mají ráda mazlíky, malé polštářky, se kterými se mohou ve spaní tulit. Ale opravdu jen malinké. Třeba i vaše miminko vezme mazlíka na milost a bude spát v noci v postýlce a klidněji.

  3. Jak kojit v šátku

    Kojení v šátku poskytuje ohromné soukromí vám i miminku, a to i v momentech, kdy jste ve veřejných prostorách. Miminko v šátku uložíte na bok nebo na zádíčka. Ale tak, aby pohodlně dosáhlo na váš prs. Z počátku to chce získat grif a hlavně nastavit šátek tak, aby přesně seděl. Bude to chtít více pokusů, ale vytrvejte, stojí to za to.

    Miminku pak dáte prs do úst, podepřete mu ještě hlavičku ve správné poloze (aby se mohlo soustředit jen na pití) a necháte jej baštit. Do šátku nikdo neuvidí, miminko bude mít své soukromí a nebude rušeno podněty z okolí. A vy budete mít chráněná prsa před případným průvanem. Ten totiž dokáže spustit velké záněty a otoky mlékovodů. A opravdu není o co stát.

    Po nakojení změníte polohu miminka v šátku tak, aby si mohlo říhnout. A vy můžete směle pokračovat v cestě tam, kam jste měla namířeno.

  4. Jak kojit na kojícím polštáři

    Kojící polštář nejlépe využijete pro kojení vsedě. Rozložíte si jej na klín a na polštář položíte miminko na bok, hlavičkou k tomu prsu, ze kterého chcete kojit. Jestli budou nožičky dítěte směřovat na jednu nebo na druhou stranu, to je celkem jedno.

    Po dobu kojení miminko podpíráte za zády a za hlavičkou, aby se mohlo soustředit jen na pití, nikoliv na to, aby se vůbec udrželo u bradavky. Hlídejte také nátisk, tedy jak miminko bradavku drží. Je to nutné k zachování zdraví pokožky na bradavce.

    Kojení je pro miminka velmi náročné a vysilující, zejména pro novorozence a kojence do půl roku věku. Všimněte si, jak jsou po kojení celá opocená a vysílená. Ale spokojená.

    I spící miminko, které kojením usnulo, nechte odříhnout. Tím, že jej budete nosit přes rameno, jej většinou neprobudíte. Pokud miminko rovnou položíte spinkat, může buď ublinkávat anebo mít pak velké bolesti břicha z toho, jak neodříhnutá bublina prochází trávicím traktem.

  5. Jak kojit dvojčata

    Dvojčata kojte buď postupně, pokud jsou toho schopná čekat, až se nakrmí sourozenec, anebo na kojícím polštáři obě najednou. Postupné kojení je stejné jako kojení jednoho dítěte, jen se musíte zároveň postarat i o zábavu dítěti druhému.

    Pokud chcete kojit obě děti najednou, je nutné se naučit je pokládat na kojící polštář tak, aby ležely na boku, pusinkou u vašich prsou, ale aby jejich nožičky směřovaly za vás. Obě miminka pak musíte zezadu podpírat za zádíčky a za hlavičkou.

    Děti můžete mít položeny i obě jedním směrem. V tom případě se však potkají nožičky jednoho dítěte s hlavičkou dítěte druhého. A mohou se navzájem rušit. Když vám s kojením dvojčat bude z počátku pomáhat další osoba, bude to jen dobře.

    Kojení obou dětí najednou je náročné a vyžaduje nejprve nácvik kojení jednoho dítěte. Pokud je to alespoň trochu možné, začínejte kojením postupným. Až budete vy i děti mít dost zkušeností (i děti se to musejí naučit), můžete zkusit přejít na kojení obou dětí najednou.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dítě


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás