Jak pěstovat netřesk

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat netřesk

    Jak vybrat netřesk?

    Netřesků je k výběru nepřeberné množství. Nejčastěji se potkáme s netřesky pavučinovými, s velkými netřesky střešními, ale lidé, kteří netřeskům propadli, pěstují i desítky nebo stovky druhů. Jednotlivé druhy se navzájem vzhledově doplňují a nekonkurují si.

    Takže vybíráme podle velikosti, barvy nebo výsledného tvaru. Jak už jsme zmínili, je netřesk podobně léčivý jako aloe vera. Můžeme ho tedy použít pro léčbu menších poranění kůže, popálenin.

  2. Kam zasadit netřesk?

    Netřesk je evropských sukulentem milujícím slunce a spíše chudší půdu. Nezvládá konkurenci jiných druhů rostlin, proto se vyvinul do schopnosti osídlit oblasti, kde jiná vegetace není. Typicky roste na úpatích hor v chudých půdách s minimem humusu, ale dostatkem štěrku a slunečního svitu.

    A takové místo musíme vybrat i pro domácí netřesk. Pěstovat ho můžeme kdekoliv, kde je dostatek slunce a písčitá zem. Je jedno, zda je to skalka, miska na stole na terase nebo okraj záhonu, kde mu udržíme nekonkurenční prostředí. Výborně poroste i na okrajích písčitých cest po zahradě. Jeho stanoviště nesmí být příliš vlhké.

    Netřesky ale neopovrhnou ani výživnější půdou, ba naopak. Jsou totiž šlechtěny do pestrosti, která se udrží jen v dobré zemině a v relativně pravidelném zalévání. Ovšem pozor, netřesky musejí být zasazeny do místa, kde mají dostatečnou drenáž tak, aby spodní listy neležely na volné zemině, vždy na štěrku nebo drobných kamínkách jiného typu. I další rostliny jsou háklivé na dlouhotrvající vlhko, například špenát nebo saláty.

  3. Kdy a jak zasadit netřesk?

    Netřesk snese zasazení kdykoliv během sezony. Důležitější než termín výsadby je místo, kam jej uložíme. To musíme předem připravit tak, aby měly netřesky dostatečnou drenáž, díky které ihned odteče přebytečná voda pryč. Netřesk má rád slunce, ale nikoliv dlouho přemokření.

    Na druhou stranu je nutné dodat, že má rád pravidelnou zálivku, jenže voda okolo něj nesmí zůstat stát. Netřesk jen posadíme na horní drenážní vrstvu a mírně přihrneme. Brzy si sám pustí kořínky, a to i v momentě, kdy sadíme samotné růžice bez samostatného kořenového systému.

  4. Jak zalévat netřesk?

    Pravidelně, ale málo. To je základní pravidlo, aby netřesky zůstaly fit. Nedělá jim dobře dlouhodobé sucho (neodumřou suchem, ale ztratí svou barevnost a zeslabí se spodní listy, při dlouhodobějších suchu pak soustředí vodu jen do nejmladších středových listů, což ve výsledku vůbec nevypadá dobře.

  5. Jak hnojit netřesk?

    I netřesk si občas pochválí přihnojení. Zejména na jaře je vhodné mu dodat menší dávku plného hnojiva. Lze do hlíny zapravit kompost nebo netřesku dodat hnojivo v podobě rozpuštěného tekutého organického hnojení. Po zbytek sezony není hnojení nutné.

    Hnojíme spíše méně než více, protože pokud netřesky rostou příliš rychle, nestihnou jim pletiva listů správně vyzrát, mají řidší strukturu. A pak mohou být napadány hnilobami.

  6. Jak se starat o netřesk?

    Péče o netřesk není nijak náročná, jde o rostlinu pro ty nejméně zodpovědné nebo i nejméně zkušené lidi, kteří si teprve chtějí vyzkoušet, jaké to je, starat se o kytku na balkoně nebo na zahradě. S netřesky je to totiž velmi snadné.

    Díky tomu, že je to sukulent, který přezimuje v našich podmínkách, nemusíte si s péčí o něj dělat velkou hlavu. Netřesky dokonce bez problémů přezimují nejen venku na skalce, ale také na balkoně v pěstebních nádobách.

  7. Jak rozmnožit netřesk?

    Netřesky samy o sobě vytvářejí nové růžice, které se dají snadno odloupnout a zasadit tam, kde si právě přejete. Takže velmi jednoduchý způsob množení, jen je nutné nechat původní netřesky dorůst a dozrát do dospělého stádia, aby byly schopné tvořit nové jedince schopné samostatné existence.

  8. Jak zazimovat netřesk?

    Netřesk nepotřebuje ani nijak speciální zazimování. V nádobách přežije zimu, pokud jej občas zalijete. Ale díky dužnatým listům mu nechybí vláha ani při dlouhotrvající zimě. Mrazuvzdorná je tato rostlina i do opravdu nízkých teplot. Mladé jedince můžeme na podzim překrýt netkanou textilií. Ale při teplejší a vlhčí zimě je raději odkrýváme, aby větraly.

  9. Jak připravit netřesk na jaro?

    Na jaře můžeme netřesky mírně prohnojit a dodat jim vláhu, pokud by jaro bylo suché. Jinou jarní péči v podstatě nevyžadují, až na případné odstranění odumřelých spodních listů nebo přesazení nových mladých jedinců.

  10. Jaké jsou choroby a škůdci netřesku?

    Hniloba je choroba, která netřesky ohrožuje nejčastěji. A to v době, kdy je pěstujeme na stinném místě, ve vlhku nebo je příliš hnojíme. Tehdy je pletivo rostlin narušené a snadno hnilobě podlehne. Můžeme stříkat fungicidem, ale hlavně musíme zajistit správné podmínky, tedy slunné stanoviště, dostatečnou drenáž a menší dávky zálivky.

    Mravenci jsou jedním z mála možných škůdců, kteří si na netřescích pochutnají, konkrétně na jejich koříncích. Mravence je nutné likvidovat práškem do pečiva nebo jedlou sodou, vypudit se nechají mýdlovou vodou. Pokud sežerou kořeny netřesků příliš, bude nutné zasadit nové jedince, ale až po té, co jsme se zbavili zahnízděných mravenců.

  11. Jak využít netřesk v lékárniččce nebo v kuchyni

    Netřesk je součástí salátů, a to jak jeho mladé lístky, tak také výhonky. Se saláty s netřeskem se typicky setkáte například v Holandsku. Naši předkové si netřesk cenili ale spíše pro jeho léčivé účinky, které jsou velmi podobné Aloe vera.

    Netřesk je bylinkou první pomoci, takže pomůže s bodnutím hmyzem, menším popálením, s poraněním kůže, léčí také svědivé záněty kůže, dokonce i bradavice. Poradí si se záděrami, s různými opařeninami i omrzlinami. Netřesk používáme čerstvý, dá se utrhnout i v zimě. Lze ho dokonce i zamrazit do zásoby, po rozmrznutí zůstávají jeho léčivé látky stále účinné.

    Netřesky umějí rozpouštět kuří oka, mírnit otoky nebo vytahovat záněty, dokonce i ty ze středního ucha. V tomto případě děláme obklady z jemně nasekaných listů. Jestliže uděláme nálev z listů, poslouží proti zánětům v ústech, infekcím v krku a zánětům průdušek, proti zahlenění.


JN
Jana N 24.10.2020 – 20:12

Pěkný večer mám netřesky 2 jeden mi odešel a ten druhý asi taky .Lístky má velké jako ,kdyby ho hodně zalívala a ružice netvoří je netřesk do bytu neni venkovní tak silný a z lístku ho asi netozmnožím.Pokusím se o to je mi to líto byl tak veliký a krásný

Odpovědět

j
jana 16.02.2023 – 12:31

slesela sem, ze mravenci se u netresky vyskytuji, pokud je tam hodne pudy, je lepsi je sadit do kaminku a kamenne drte:

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás