Jak naložit aloe vera

Lucie Telievová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak naložit aloe vera

    Léčivé účinky aloe vera

    To, co se k léčení využívá, je šťáva z listů. A to buď čerstvá, sušení, nebo konzervovaná. Obsahuje totiž cenné minerální látky, jako je hořčík, draslík, vápník, sodík, zinek, měď mangan, měď, chrom, železo, ale i mnohé jiné.

    Najdeme v ní i spoustu vitamínů, například A, B1, B2, B6, B1, C, E, kyselinu listovou, ale třeba i esenciální aminokyseliny, proteiny. Aloe je prostě nabitá hromadou zdravých věcí.

    Léčivé účinky aloe vera

    • čerstvá šťáva vymačkaná z aloe vera působí jako přírodní antibiotikum
    • má také skvělé antibakteriální, protivirové a obecně protizánětlivé vlastnosti
    • výborně posiluje imunitní systém
    • napomáhá procesu trávení, zlepšuje tělesný metabolismus
    • je velice prospěšná při žaludečních vředech
    • napomáhá regulovat krevní tlak
    • Aplikace na vlasy zabraňuje jejich vypadávání
    • snižuje dokonce hladinu krevního cukru
    • podporuje celkovou detoxikaci organismu
    • dokáže urychlit hojení ran, mírní úporné svědění
    • je prospěšná i při ekzémech nebo alergiích

    Vedlejší účinky aloe

    • Antrachinon je přírodní projímadlo, ve větších dávkách ale má bolestivý až křečovitý průběh s následkem dehydratace
    • Předávkování šťávou z aloe vera vede k překrvení pánevní oblasti a může hrozit i poškození ledvin
    • Pokud berete nějaké léky, může dojít k jejich reakcím se šťávou z aloe vera. Například již zmíněné projímavé látky mohou bránit vstřebávání některých léků
    • Pití šťávy z aloe pravé může vyvolat i alergickou reakci (vyrážka, svědící či nateklá kůže, dýchací potíže, podráždění hrdla)
    • Aloe vera obsahuje latex, což je další alergen, který může přitížit při různých obtížích (zánět tlustého střeva, Crohnova nemoc, hemoroidy, atd.)
    • Podle některých náznaků může být šťáva z aloe i do jité míry jedovatá pro játra (hepatotoxická), není proto vhodné užívat ji například při žloutence
    • Není vhodná k užívání těhotných a kojících žen. Může totiž vyvolat děložní kontrakce, nebo zvyšuje poškození plodu
    • Šťáva z aloe vera pomáhá snížit hladinu cukru v krvi tím, že snižuje inzulinovou rezistenci, což je ale nebezpečné pro pacienty trpící například diabetem
  2. Hojivý gel z aloe vera

    Používá se na vnější ošetření, například na poraněnou kůži. K výrobě budete potřebovat jeden list aloe vera a zhruba 50 ml kokosového oleje. List odřízněte úplně u stonku a naberte lžičkou „gel“ z aloe vera, ovšem bez dužiny, která se nachází právě mezi gelem a slupkou.

    Trochu nahřejte kokosový olej (postačí 24 stupňů) a smíchejte obě dvě ingredience. Hotový hojivý gel je nejlepší uchovávat v lednici. Z aloe je i skvělé mýdlo. Mrkněte na Jak vyrobit mýdlo.

  3. Aloe vera povzbuzující sirup

    Nejlepší je užívat ho hned po ránu k povzbuzení organismu. Postačí půlku čajové lžičky zalít vodou. Na výrobu budete potřebovat 100 gramů aloe gelu a zhruba stejné množství cukru. Gel rozmixujte, přisypte cukr a povařte na mírném plameni. Občas směs promíchejte. Po deseti minutách vypněte a nalijte do sklenic. Uchovávejte v chladu, vydrží cca 3 měsíce.

  4. Kandované aloe vera

    Opět budete potřebovat stejné množství gelu i cukru. Gel ale nakrájejte na kousky nožem, ty pak smíchejte s cukrem a společně zavřete do sklenice. Uchovávejte v chladu, použitelné je přibližně čtvrt roku.

  5. Limonáda s aloe vera

    Budete potřebovat 100 gramů gelové dužiny, pomerančový džus (nebo jiný) podle chuti, minerálku, med. Vše promixujte. Neužívejte ale déle než 6 – 8 týdnů.

  6. Med s aloe vera

    Med se používá na posílení organismu, můžete ho přidávat do čaje, do jogurtu, nebo do čehokoliv, co si medem sladíte.

    Na výrobu budete potřebovat med a nejlépe 3 listy aloe vera. Listy uložíme na 10 dní do lednice. Po odležení je zbavíme slupky a v hmoždíři z nich vyrobíme kaši. Přidáme med, měl by být v poměru 2 díly medu ku 1 dílu aloe vera kaše.

    Oboje v hrnci za stálého míchání při nízké teplotě ohříváme, aby se ingredience spojily. Nesmí se však vařit! Po vychladnutí nalijte do sklenic a uchovávejte nejlépe v chladu.

  7. Aloe vera v alkoholu

    Budete potřebovat přibližně 300 g aloe vera gelu, 7 dcl kvalitního červeného vína, které máte rádi, 500 g domácího medu, 3 dcl 70% alkoholu (vodka, slivovice, atp.) Listy rozkrojte a vydlabejte z nich gel (použijete zhruba 800 g rostliny). Vše uložte do sklenice promíchejte a ponechte 10 dnů v temnu a chladu (například do lednice). Každý den směs znovu promíchejte.

    Užívá se 1 lžíce 30 minut před jídlem, ideálně po dobu šesti týdnů, nebo po spotřebování celé dávky. Kúru opakujte nejdříve po půl roce.

  8. Tinktura z aloe vera s Alpou a acylpyrinem

    Používá se na záněty a bolesti pohybového aparátu, promazávejte s ní bolestivé klouby, vazy a svaly. Na výrobu tinktury z aloe vera budete potřebovat: 1 lahvička Alpy (Francovky), 20 tablet Acylpyrinu a tři větší listy aloe vera (cca 10 dkg), 4 hřebíčky.

    Do sklenice nalijte Alpu a rozpusťte v ní Acylpyrin. Přidejte nakrájenou aloe vera na malé kousky. Sklenici uzavřete a nechejte týden v temnu luhovat. Občas v průběhu protřepejte.

  9. Jak poznat pravou Aloe Vera

    Aloe původně pochází z Afriky, ale spoustu druhů (zhruba 400) roste v tropech a subtropech jižní a střední Afriky, Madagaskaru, ale i Arabského poloostrova.

    Její jméno, tedy aloe, pochází z jednoho arabského slova – alloeh – jehož význam označuje něco jako lesklou hořkou látku. Druhové jméno této rostliny bychom zase mohli hledat v latině, kde „vera“ znamená pravý. Proto i do češtiny se překládá jako „aloe pravá“.

    Vzhledem k velkému množství druhů je pro laika problém poznat aloe pravou. Navíc si jsou některé druhy velmi podobné  Aloe pravá je vytrvalá (víceletá) sukulentní bylina, která dosahuje výšky 30 centimetrů, ale když kvete, dosahuje klidně až 90 centimetrů.

    Má dlouhé světle zeleno šedé dužnaté a tuhé listy, které vyrůstají v růžici. Listy jsou 15 až 20 centimetrů dlouhé a 4 až 7 centimetrů široké. Na jejich okrajích se nachází malé ostnové výrůstky. Aloe vera kvete červeně, růžově, oranžově nebo žlutě. Květenství trubkovitých květů tvoří hrozen.

  10. Jak pěstovat aloe

    Aloe vera není vůbec náročná na pěstování a péči. Postačí jí, když jí poskytnete dostatečné množství vody a světla. Je důležité prostě napodobit její přirozené klima, pak se jí totiž výborně daří. Rostlinku nemůžete vypěstovat jen z úlomku jejích listů, čímž se liší od jiných sukulentů. Jak na to jít jinak? Budete potřebovat vysadit malé odštěpky, které na aloe vyrůstají.

    Jak zasadit aloe vera

    Rostlině se bude nejlépe dařit v zemině která dobře saje – tedy například substráty vhodné pro kaktusy, které bývají písčitého charakteru. Je zvyklá totiž přežívat ve velmi suchých podmínkách, proto by se jí v zemi která zadržuje vodu, příliš nedařilo. Uhnila by.

    Při vysazování je potřeba zakrýt celý kořenový bal. Je důležité, aby se listy nedotýkaly země! Postupem času by totiž uhnily. Kořenový bal tedy umístěte nikoliv hluboko, ale přímo pod povrch hlíny. Povrch hlíny mžete posypat štěrkem nebo oblázky. Pokud to uděláte, budou odrážet více sluneční svit a rostlině tak bude více napodobovat její přirozené prostředí.

    Jakmile aloe zasadíte, nezalévejte ji. Ideálně několik prvních pár dnů. Potřebuje si zregenerovat kořeny, které se mohly během přesazování poškodit. Kdybyste je totiž zalili, poškozené části kořenů by mohly začít hnít. Takže při prvním a druhém zalévání vodou spíš šetřete.

    Jak zalévat aloe vera

    Pokud je zrovna sezona, zalévejte ji střídmě. A to pouze tehdy, kdy zemina vyschne. Nejrychleji vám aloe poroste, když ji budete pravidelně v letních měsících zalévat. Vždy ale myslete na to, že je daleko jednodušší aloe „utopit“, než usušit.

    Mimo sezonu aloe zalévejte nepravidelně, tedy maximálně jednou až dvakrát měsíčně. Aloe v tuto dobu totiž poroste jen málo, nebo vůbec. Pokud je ale rostlina celoročně na teplém místě, pak zálivku provádějte, jako kdyby byla sezona.

    Jak hnojit aloe

    Rostliny nevyžadují hnojení téměř vůbec. A pokud hnojíte, tak postačí jen jedenkrát do roka, a to bezprostředně před začátkem sezony. V každém případě si dejte pozor na množství použitého hnojiva. Příliš mnoho hnojiva by mohlo aloe uškodit. Hnojivo používejte takové, které má nízký obsah dusíku a fosforu, zato ale hodně draslíku. Podrbný návaod, jak pěstovat aloe vera, si u nástaké můžete přečíst.

  11. Jak řešit problémy s pěstováním aloe vera

    • Listy rostou nízko a jsou ploché: navyšte přísun slunečního svitu
    • Listy hnědnou: snižte přísun světla
    • Listy jsou tenké a kroutí se: zalévejte o trochu více
    • Listy žloutnou, opadávají a viditelně hnijou: přestaňte zalévat
  12. Jak množit aloe vera

    Aloe je možné množit buď semeny, nebo řízkováním.

    Pěstování ze semene

    Semínka aloe vysejte nejlépe na jaře, a to na povrch písčitého substrátu (potřebují hodně kyslíku) a ponechte je klíčit. Ideální teplota je okolo 20 stupňů. V době klíčení je potřeba udržovat substrát vlhký, ale pouze mírně. Příliš vody nebo zasazení hluboko by mohlo klíčení semen zastavit.

    Řízkování aloe vera

    • Mateřskou rostlinu nechte narůst tak, aby vyplnila celý květináč. Když dosáhne totiž maximální možné velikosti, začne produkovat výhony.
    • Dostatečně velké výhony oddělte ostrým čistým nožem (ideálně vydezinfikovaným). S maximální opatrnosti zkontrolujte, že má výhon vlastní kořeny.
    • Odříznuté části ponechte několik dní na suchu, nezasazujte hned, jinak by vám mohly poškozené části kořenů začít hnít.
    • Výhony zasaďte do vlastních květináčů a podepřete je. Listy nikdy nesmí být ponořené v substrátu!
    • Zalévejte opravdu střídmě.
    • O mladé výhony se pečuje pak stejně, jako o zrostlé rostliny.

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma aloe vera


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás