Jak pěstovat jalapenos

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat jalapenos

    Jak vybrat jalapenos?

    Papričky jalapenos jsou u nás prodávány jak v podobě semínek, tak také coby sazeničky ve specializovaných zahradnictvích nebo i ve větších hobby marketech. Nejčastěji jsou dostupné odrůdy Early, Purple, Maylon, NuMex Pinata, Summer Heat, Herkules, Jalastar, Mammoth, Chichimeca a další.

    Při jejich výběru vždy sledujte nejen velikost a tvar a barvu plodů, ale také stupeň pálivosti, protože mezi nejméně a nejvíce pálivou jalapenos jsou velké rozdíly. Tak ať potom nejste zklamaní z výsledku. při výběru dost pomůže i zkušenost okolí, kdy vám třeba soused dá ochutnat papričku a sdělí, která z jalapenos že to je.

  2. Kdy zasít jalapenos?

    Jalapenos se sejí jako ostatní papriky nebo feferonky (mrkněte na Jak pěstovat feferonky), tedy koncem února. A to v případě, že je plánujete pěstovat venku v záhoně nebo ve skleníku. Pokud je chcete pěstovat v bytě nebo v přenosné nádobě na balkoně či na terase, tak je můžete vysít už začátkem ledna. Porostou dobře a než začne opravdové jaro, budete mít už první květy.

  3. Jak zasít jalapenos?

    Jalapenos se snadno sejí do substrátu nebo rovnou rašelinových jiffů, případně do papírových nebo rašelinových sadbovačů. S nimi se pak sadí na konečné stanoviště, takže odpadnou problémy s přesazováním, kdy nešikovný zahrádkář přetrhne rostlinku jen proto, že ji nedokázal opatrně vyndat z květníku.

    Semínka sejte do dostatečně provlhčené zeminy. Přimáčkněte je a můžete je překrýt i tak tenkou vrstvou substrátu, jak malá sama semínka jsou. Pak ještě zavlhčete střičkou a překryjte fólií nebo sklem, aby se pod ním udělalo to správní mikroklima pro klíčení.

    Naklíčení sazeničky, které mají už alespoň dva pravé lístky, můžete přepíchat do květináčků, ve kterých je dopěstujete do doby, než se vysadíte na konečné stanoviště. I papriky pěstované v jiffech je vhodné dát později do menšího květníku – a to když je budete sázet ven nebo do skleníku. Jestliže je budete pěstovat doma za oknem nebo na balkoně, přesaďte je rovnou do květníku, ve kterém už zůstanou.

    Do květníku vždy dejte na dno organické hnojivo nebo alespoň pár kuliček NPK. To bude startovací výbava pro rostlinky, aby dobře narostly a připravily se na další fázi svého života – na plodnost.

  4. Jak předpěstovat jalapenos?

    Jalapenos potřebují výživu, kterou obstaráme organickým hnojivem na dně květníku. Můžeme volit i cestu zaléváním s rozpuštěným organickým hnojivem. Jalapenos potřebují střední dávku zálivky, vždy jim necháme substrát mírně proschnout, než je znovu zalijeme.

    Sazeničky bychom měli během dne otužovat, zvykat je na více světla a na venkovní prostředí. Ale pozor, nesmějí zmrznout, takže je musíme na noc vždy sklidit, pokud ještě hrozí noční mrazíky. Ani nízké teploty těsně nad nulou jim moc nevyhovují. Při teplotách pod dvacet stupňů se jim zastavuje růst.

    Jakmile se na rostlinkách objeví první květ, je dobré ho zaštípnout. Přinutí to rostlinku, aby nasadila více květů, které jsou další v pořadí. Někdy se stane, že se rostlinky dávají ven už v květu. V tom případě vždy musí být zaštípnutý první květ.

  5. Kam zasadit jalapenos?

    Jak pěstovat jalapenosKamkoliv, kde bude teplo, sluníčko a minimum průvanu. Jalapenos zvládnou i naše klimatické léto, takže po zmrzlých je můžeme vysadit klasicky na záhon, zpočátku lze obalit netkanou bílou textilií, aby rostlinka chráněna před nižšími nočními teplotami a před ostrým květnovým sluníčkem, než si na něj zvykne.

    jalapenos snesou i parapet za oknem nebo slunné místo na balkoně či na terase. Pokud je chcete pěstovat za oknem, vyberte si nejmenší z odrůd, aby se vám do menšího květníku a k oknu pěkně vešly. Velmi dobře se jim bude dařit i na podlaze u francouzského okna.

  6. Kdy přesadit jalapenos ven?

    Ven na trvalé stanoviště zásadně až po „zmrzlých“, tedy ve druhé polovině května, nejlépe až po dvacátém květnu. Do skleníku můžeme dát o něco dříve, ale hlídáme noční teploty. Když mají klesnout hlouběji, dáme před sen do skleníku několik kýblů s vodou, která se tu ohřeje a bude v noci své teplo uvolňovat. Doplníme svíčkami.

    Do vytápěného skleníku dáváme i v březnu, když už je slunce poměrně vysoko na obloze a den dost dlouhý. V nádobách můžeme jalapenos vynášet na balkon nebo na terasu už během dubna, kdy svítí sluníčko a kdy jsou teploty okolo dvaceti stupňů. Na noc s nimi ale vždy ještě domů.

  7. Jak přesadit jalapenos?

    Jalapenos se přesazují stejně jako ostatní papriky, tedy jen o malinko hlouběji, než byla rostlinka v původní nádobě. Okolo rostlinky pak uděláme misku ze zeminy, do které budeme rostlinku zalévat. Jestliže jich pěstujeme více, využijeme k zalévání brázdu.

    Na dno výsadbové jamky umístíme organické hnojivo, protože jak papriky, tak jalapenos potřebují více živin, aby vytvořily spousty květů a pak plodů. Po výsadbě obereme nejspodnější listy, aby byl porost řidší a aby si na jalapenos netroufala plíseň.

  8. Jak zalévat jalapenos?

    Jalapenos zaléváme dostatečně velkou dávkou, ale také necháme substrát jednou za čas proschnout, aby se v něm nemnožily patogenní mikroorganismy. Paprika obecně má ráda nohy v rybníčku a hlavu v sluníčku, tak se podle toho zařídíme. Zaléváme ráno, aby voda během dne oschla a netrčela na rostlinách přes celou noc, což ve velkém podporuje plísně.

    V nádobách zaléváme tak, aby se voda i z podmisky vsákla do cirka jedné hodiny. Více vody nemá pro rostlinu smysl. Pokud je nádoba s jalapenos na přímém slunci, budeme muset zalévat ráno i večer, přednostně podmokem.

  9. Jak hnojit jalapenos?

    Jalapenos mají rády živnou půdu. Dopřejeme jim organické hnojivo hned při výsadbě (viz boxík o přesazování jalapenos). Během pěstování ale také zaléváme organickým hnojivem, nejlépe zkvašeným. Dá se koupit koncentrát v lahvích nebo granulované. Přehnojení není třeba se bát, rostliny totiž neukládají dusík do plodů. A tak mohou vaše jalapenos růst opravdu bujně.

  10. Jak se starat o jalapenos?

    Péče o jalapenos tkví v zálivce, hnojení, z počátku i v pletí mezi rostlinkami a prokypřování půdy okolo nich. Vyšší odrůdy jalapenos bude nutné vyvazovat k tyčkám, aby nepolehly na zem. Záleží ale vždy na typu odrůdy, které mají jen malý vzrůst s krátkými výhony.

    Postupně odebíráme spodní listy, potřebujeme mít porost paprik a papriček vzdušný, aby se tu nedařilo plísním a hnilobám. Někdy bude možná nutné prostříhat výhony papriček, pokud jich bude příliš mnoho. Vždy mysleme na to, že pálí celá rostlina. A tak si musíme umýt ruce po manipulaci s papričkami, zejména když ruce při protrhávání listů přijdou do kontaktu s tekutinou (mízou).

  11. Jak sklízet jalapenos?

    Postupně podle toho, jak je potřebujeme a jak dozrávají. Paprička se dá šikovně vylomit z místa, odkud vyrůstá. Ale abychom neměli ruce od tekutiny z rostliny, je lepší mít na sklizeň připraveny nůžky a papričku prostě jen zlehka přidržet a odstřihnout ji. I tak ale musíme myslet na to, že pálí celá rostlina a po sklizni si omýt ruce.

    Čím déle necháme papričky na rostlině dozrát, tím budou lahodnější. Ale také budou o to více brzdit růst další várky papriček. Takže pokud chcete bohatou úrodu, sklízejte jalapenos pravidelně a nechávejte je pár dní dozrát na kuchyňské lince.

    Jestliže mnoho papriček nepotřebujete, nechte je dozrávat přednostně na rostlině a sklízejte od nejčervenějších. Pokud byste si chtěli ponechat semínka na další rok, tak nezapomeňte, že pyl na ně mohl přijít i z obyčejných paprik ze sousedství, proto by další generace už nemusela tolik pálit.

  12. Jak uskladnit jalapenos?

    Jalapenos vydrží v lednici asi dva až tři týdny. Když je nasušíte, vydrží i několik let. Stačí je navléct na nitku a pověsit třeba na okno. Pak budete jen postupně odstřihávat podle potřeby. Stačí je pak přihodit do připravovaných pokrmů, a ty pak budou mít přesně ten říz, který potřebujete.

    Jalapenos jsou výborné zavařené, nebo je můžete i naložit. Jak naložit chilli papričky se na Skrblíkovi také dozvíte.

    Jalapenos také můžete mít podušené a zamrazené v malých porcích určených k dochucení pokrmů. Ty zavařené se skvěle hodí třeba na pizzu nebo do pálivých masových či zeleninových závinů.

    Vynikající jsou i různé chilli omáčky, které si z jalapenos můžete doma sami vyrobit a zavařit nebo jen uložit do lednice. Když preferujete pálivou papriku jako koření, není nic jednoduššího než jalapenos usušit a pak umlít na koření.

  13. Jaké jsou choroby a škůdci jalapenos?

    Jalapenos trpí stejnými škůdci z řady savého hmyzu jako jejich příbuzné chilli papričky nebo klasické nepálivé papriky. Nejčastěji jde o mšice, svilušky, třásněnky, ale i molice. To, že jalapenos pálí, to cítí jen savci. Takže se nedivte, že mšici vůbec nevadí, že cucá pálivou jalapenos.

    V počátcích napadení savým hmyzem stačí jalapenos ostříkat proudem vody. Pokud je nános už větší, použijte domácí postřik z 5 litrů teplé vody, 50 ml oleje a tří prášků do pečiva. Mšice, molice i svilušky se udusí, postřik je však nutné jednou opakovat, protože nezlikvidoval vajíčka hmyzu.

    Sviluška je jeden z nejdrobnějších broučků, které napadají námi pěstované rostliny. Jsou stěží viditelné a jejich napadení se projeví nejdříve žlutými fleky na rostlině. Pak se začnou objevovat vyschlá místa a první pavučinky. Toto je stále ještě zachranitelné stádium napadení sviluškami.

    Jakmile je však do pavučinek zabalená paprika skoro celá, už ji neubráníte a raději ji zlikvidujte dříve, než velká spousta svilušek přeběhne na sousední porost. Preventivně postříkejte všechny papriky olejovým roztokem, protože svilušky už budou všude. Jen zatím nejsou vidět.

    Jalapenos jsou napadány i plísněmi, a to v momentech, kdy jsou nucené pobývat v málo větraných prostorách s velkou vlhkostí, například ve skleníku. A k tomu mají příliš husté olistění. Proto udržujeme rostliny vzdušné, včas z nich odstraňujeme staré listy.

    Jalapenos hrozí také suchá skvrnitost, což je důsledek špatné výživy rostlin. Prevencí je v tomto návodu několikrát zmiňované organické hnojivo a také dostatek vápníku.

    Ještě vás u jalapenos může překvapit fusariové vadnutí. Jemu se bráníme také preventivně, a to prostřednictvím střídání pěstebních ploch papriky, výměnou zeminy ve skleníku, zaléváním pouze v ranních hodinách a dostatečně vzdušnými porosty paprik i jalapenos.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás