Jak pěstovat feferonky

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat feferonky

    Jak vybrat feferonky

    Feferonek je na trhu spousta druhů, velikostí, barev, ale hlavně spousta stupňů pálivosti. Koupit můžete semínka nebo sazeničky papriček, co vás jen mírně polechtají v ústech. Ale pořídit lze i takové feferonky, pod jejichž pálivostí se vám podlomí nohy.

    Jednotky pálivosti nesou název SHU, tedy Scoville heat units, česky Scovilleova stupnice pálivosti. Začíná na hodnotě 100 SHU, kde je pálivost zcela minimální. Nejvyšší stupeň nese hodnotu 3 180 000 SHU. Touto pálivostí se chlubí speciálně vyšlechtěná paprička Pepper X. Pálivost je způsobena obsahem kapsaicinu. Čím více kapsaicinu, tím pálivější. Čistý kapsaicin odpovídá 16 000 000 SHU.

    Stupnice SHU je rozdělena přibližně takto:

    • nepatrně pálivá: 100 – 1 000
    • mírně pálivá: 1 000 – 2 000
    • středně pálivá: 2 000 – 10 000
    • silně pálivá: 10 000 – 100 000
    • velmi silně pálivá: 100 000 – 1 000 000
    • extrémně silně pálivá: 1 000 000 – 3 800 000

    Na základní úrovni pálivosti jsou například papričky Pálivec, Dráky F1 nebo Ostry F1, více se zapotíte při konzumaci papriček Korál, Kristián nebo třeba Habanero. V českých podmínkách narostou i extrémně silně pálivé papričky, ke kterým patří Carolina Reaper nebo například Trinidad Moruga Scorpion.

  2. Kdy zasít feferonky

    Feferonky sejeme podle toho, kde je budeme pěstovat. Pokud je chceme pěstovat doma nebo na balkoně, můžeme je zasít hned v polovině ledna. Pro pěstování ve skleníku je v první polovině února. A pro pěstování na záhoně zasejeme feferonky až koncem února. Proč později? Aby při přesazování do skleníku ještě netvořily plody, zbytečně bychom si je oslabovali.

  3. Jak zasít feferonky

    Feferonky sejeme buď do perlitu nebo mu podobné nasákavé horniny, nebo uděláme výsev klasicky do substrátu. Možné jsou i rašelinové tablety či papírové sadbovače (se substrátem), díky nimž si usnadníme následné přesazování.

    Semínka dáme do mokrého perlitu nebo do prolitého substrátu. Pokud používáme perlit, jen semínka položíme na jeho povrch a překryjeme navlhčenou kuchyňskou utěrkou, přes ni dáme ještě fólii.

    V případě setí do substrátu nebo rašelinové tablety dáme semínko tak hluboko, aby vrstva substrátu nad ním byla jen tak vysoká, jak je samo semínko. Přimáčkneme a překryjeme fólií, abychom zajistili více vyhovující mikroklima. Semínka paprik vyžadují vlhko a teplo.

    I proto položíme nádobky s vysetými feferonkami na zdroj tepla. Pokud je to podlaha s podlahovým topením, dáme nádobku s podmiskou rovnou na podlahu. Když je to radiátor, musíme pod výsevní nádobku dáte ještě jedno až dvě prkýnka, která odstíní největší teplo jdoucí z radiátoru, ale naopak vyrovnají teplotní výkyvy v době, kdy se zrovna netopí.

  4. Jak předpěstovat feferonky

    Předpěstování feferonek je snadné, ale mírně zdlouhavé. Proto, pokud pěstujete jen  2 – 3  keříčky, se více vyplatí si koupit rovnou předpěstované sazeničky. Když ale nepotkáte odrůdu, o kterou jste stáli, samozřejmě si ji můžete předpěstovat sami.

    Jestliže jste vyseli do perlitu, je nutné vzešlou sazeničku přepíchat do substrátu, můžete rovnou do jednotlivých květníků, papírových sadbovačů nebo zatím jen do společných větších nádob (když pěstujete více rostlinek, z počátku tím ušetříte dost místa).

    Pokud jste seli do substrátu, je na přesazení čas, až papričky budou mít 2 – 3 pravé lístky. A jestliže jste vyseli papričky rovnou do cílové pěstební nádoby (když je budete pěstovat za oknem nebo na balkoně), nebudete přesazovat vůbec.

    Když budete přesazovat, na dno každé nádoby dejte několik zrníček NPK hnojiva nebo kousek hnojiva organického, třeba granulované (nebo čerstvé) slepičince. Ale jen v malém množství a až zcela na dno. Papričkám pak stačí jen zálivka.

    Pokud jste nepřesazovali a nedali tedy paprikám hnojení dospod, sáhněte po občasném přihnojení tekutým organickým hnojivem. Paprika má ráda dostatek živin v půdě. Když bude trpět nedostatkem, poznáte podle světle zelených listů Zdravá a silná paprika má listy temně zelené.

  5. Kam zasadit feferonky

    Feferonky jsou schopné růst zcela kdekoliv. Za podmínky, že na ně půjde sluníčko. Takže je můžete mít za oknem, na balkoně, na terase. Před vchodem do domu, ve skleníku nebo jen tak, v záhoně. Feferonky snesou dokonce i průvan, ale zrovna vděčné vám za něj nebudou.

  6. Kdy přesadit feferonky ven

    Pokud chcete dávat feferonky na balkon, využijte už prvních teplých dubnových dní. Ale pozor, na noc domů! Na stálo venku můžete feferonky nechat až po zmrzlých, tedy cirka od poloviny května. Do skleníku mohou feferonky cirka v polovině dubna, ale možná bude nutné jim občas přes noc přitopit svíčkami, aby ve skleníku nemrzlo.

    A jestliže chcete dávat feferonky na záhon, nechte to až na druhou polovinu května, až přejdou velcí i malí zmrzlí. Velcí jsou Pankrác, Servác a Bonifác, ti malí jsou pak Urban, Filip a Beda po 20. květnu. Někdy totiž i v tyto dny přijde větší ochlazení.

  7. Jak přesadit feferonky

    Feferonky vždy sázejme na živnou vrstvu. A to jak v případě, kdy je dáváme do květníku, tak i v momentech, kdy jdou feferonky do skleníku nebo ven na záhon. Takže jim vždy udělejme hlubší výsadbovou jamku, do ní dejme hnojivo, na něj zeminu a prolijme.

    Teprve na tento základ posaďme sazeničku feferonky, přihrňme hlínou tak, aby byla jen o kousek hlouběji než v původní nádobě. Když jsme feferonky předpěstovávali v rašelinové tabletě nebo v papírovém sadbovači, mírně je ponořme do zeminy, neměly by po přesazení být vidět.

    Následně jen upěchujeme zeminu a zase řádně prolijeme, ale vždy s pomocí kropítka tak, abychom si neodplavili svrchní zeminu. Rovnou můžeme k feferonce píchnout hůlku nebo kolík, ke kterým budeme vyvazovat výhony (pokud nejde o keříčkovou variantu).

  8. Jak zalévat feferonky

    Papriky i feferonky mají rády vodu. Nesmějí být dlouhodobě přemokřené, ale vyžadují vydatnou zálivku, kterou také důkladně spotřebují. O paprikách se říká, že mají rády nohy v rybníčku a hlavu v sluníčku. O feferonkách to platí téměř stejně. I záhon si můžeme upravit tak, aby se nám feferonky dobře zalévaly, aby se voda stékala k nim.

  9. Jak hnojit feferonky

    Feferonkám na dlouhou dobu stačí základní hnojivo, které jsme vložili pod ně. Ale jakmile doplodí první várku papriček, je nutné znovu zeminu pod nimi oživit, nejlépe tekutým organickým hnojivem. Hnojení se bát nemusíme, protože z paprik si bereme plody. A jak známo, dusík si rostliny do plodů neukládají.

  10. Jak se starat o feferonky

    Feferonky chtějí pravidelnou zálivku a také pravidelný sběr plodů, až mají nasazeno a dozrávají. Je vhodné občas protrhat starší listy, aby rostlina byla vzdušnější. Většina z nich stejně žloutne, tak na rostlině už nemají smysl.

    A papričky můžeme sbírat jak ty už dokonale červené (žluté, oranžové), tak ještě i ty, co nejsou zcela dozrálé. Když necháme plody na rostlině příliš dlouho, brzdíme novou násadu květů a plodů. Takže je důležité najít nějaký kompromis.

    Feferonkami pěstovanými v interiéru občas trošku zatřeseme, aby se mohly opylit. Ve skleníku to zvládne hmyz, který se tam vždy dostane.

  11. Jak sklízet feferonky

    Feferonky sklízíme podle potřeby, prostě tehdy, kdy je chceme konzumovat. Jen ustřihneme nebo ulomíme plod a je hotovo. Pozor, rostlina je poměrně křehká, takže papričku trháme rukama, musíme sledovat, zda nelámeme celou větvičku. Nůžky jsou pro sklizeň preventivně lepší. Navíc nebudeme mít ruce od pálivých papriček.

    Pokud na podzim hrozí mrazy, je nutné rostliny feferonek včas zlikvidovat a zbylé papričky otrhat a uskladnit. Když se jich sejde více najednou, je vhodné je usušit nebo zavařit, případně z nich udělat pastu. Semínka si na setí na příští rok nechávat nebudeme, protože nevíme, čím jsou opylena. Ale když jsme papričky pěstovali za oknem, klidně můžeme semínka z vypěstovaných papriček použít.

  12. Jak uskladnit feferonky

    Feferonky dlouho v čerstvém stavu nevydrží. A tak je nutné je nějak konzervovat. Nejsnazší je sušení, kdy je stačí navléci na nit a pověsit v interiéru. Pak si je jen postupně odebíráte na vaření. Můžete je i pomlít a získáte tím pálivou papriku.

    Feferonky lze i zamrazit nebo zavařit. Vynikající jsou naložené v oleji. Způsobů konzervace feferonek je mnoho, stačí předem tušit, jak je budeme používat, podle toho se rozhodnout pro způsoby konzervace a pro množství, které jakým způsobem zakonzervujeme.

    Třba když budeme chtít naložit utopence, využijeme feferonky sušené i nakládáné. Uvařit guláš se dá taky se sušenými feferonkami v celku. Ale pro dochucení frankfurtské polévky více využijeme papričky sušené, avšak namleté.

    V lednici vydrží cirka 3 – 4 týdny, ve sklepě (na podzim) něco přes měsíc.

  13. Jaké jsou choroby a škůdci feferonek

    Feferonky trpí běžnými škůdci z řady savého hmyzu, nejčastěji jsou to mšice, svilušky, třásněnky, ale i molice. To, že feferonka pálí, to vnímáme jen my savci. Například ptáci nebo hmyz ne. Takže se nedivte, že mšice neshoří, když začne vysávat feferonku.

    Abyste se zbavili savého hmyzu, stačí rostliny řádně osprchovat proudem vody. Pokud je nános větší, použijte domácí postřik z 5 litrů teplé vody, 50 ml oleje a tří prášků do pečiva. Mšice se udusí, postřik je nutné jednou opakovat, po cirka týdnu. Boj proti mšici musí být s bojem proti mravencům.

    Svilušky dělají na listech typické světlé fleky, později pavučinky. Dokud je napadení sviluškami ve fázi fleků, je to ještě zvládnutelné. Ale když už je rostlina obalena pavučinkami, je rozumnější rostlinu zlikvidovat, dokud se hmyz nepřenesl i na další.  Jestliže pěstujete jen jednu rostlinu, můžete ji zkusit zachránit olejovým postřikem a pravidelnou sprchou.

    Feferonky jsou napadány plísněmi, a to v momentech, kdy rostou na málo větraném místě s velkou vlhkostí. Takže skleník je to nejnebezpečnější místo, co se výskytu plísní týká. Proto udržujeme rostliny vzdušné, včas odstraňujeme staré listy.

    Někdy jsou plody napadeny suchou skvrnitostí, což je důsledek špatné výživy rostlin. Prevencí je organické hnojivo a dostatek vápníku. Prevencí lze bojovat také proti fusariovému vadnutí. A to prostřednictvím střídání pěstebních ploch papriky, výměna zeminy ve skleníku, zalévání pouze v ranních hodinách a dostatečně vzdušnými porosty paprik a feferonek.


O
Oldřich 27.11.2021 – 20:21

Dobrý den. V článku jsem se dočetl, že feferony plodí po celý rok, a dále, že před mrazy je rostliny třeba zlikvidovat. Rostlina tedy nepřezimuje ani v bytě? a je jednoletá, nebo bude plodit i další rok? Děkuji

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás