Jak pěstovat zelenec

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat zelenec

    Jak vybrat zelenec

    Zelenec bývá nejčastěji pěstován v odrůdě Vittatum, která má zelený list s bílým pruhováním uprostřed. Ale potkáme se i s odrůdou Variegatum, ta má zelené listy s bílými okraji. Obě odrůdy mají stejně malé nároky na pěstování.

    Je velmi snadné se zelenec přinést domů od známých, protože trvale dělá odnože, které ochotně zakořeňují ve vodě i v zemině. Která rostlinka se vám bude u známých na návštěvě líbit, z ní si vezměte odnož. A budete mít stejný výsledek.

    To se týká i češtění vzduchu. Je totiž prokázáno, že zelenec filtruje vzduch od nečistot a některých choroboplodných zárodků.

  2. Jak zasadit zelenec

    Zelenec se dává zakořenit do vody. Ale pokud má základ kořenů již z mateční rostliny, můžete ho rovnou šoupnout do zeminy. Sadí se klasicky jako cokoliv jiného, ani tady nezapomínáme na drenáž na dně květníku. Zemina stačí obyčejná, zahradnický substrát, nic extra kupovat nemusíte.

    Zelenec zasadíme tak, že kořeny necháme pod zemí, listy ale musejí být od své báze nad zeminou. Zeminu přitlačíme. Ve výsledku by měla být zemina cirka centimetr pod okrajem květníku, aby se nám rostlina snadno zalévala. Navíc kořeny časem zbytní a prorostou až nad substrát, a tak bude dobré, když tu pro ně bude ještě trocha místa

  3. Kam umístit zelenec

    V podstatě kamkoliv, vyjma přímého slunce. Jde o rostlinu pocházející z Afrických bujných porostů kde má tradičně polostín nebo rozptýlené světlo, žije zde totiž na stromech. Zelenec zvládne i tmavší pokoje, samozřejmě také koupeli nebo tmavší chodbu.

    Dobře se mu povede vedle okna, kde nebude mít přímý dosah slunečních paprsků. Anebo na okně severozápadním či severovýchodním, kde na něj sluneční svit dopadne, ale už nebude příliš ostrý. Zelenec zvládne jak teplé místnosti, tak chladné chodby.

  4. Jak zalévat zelenec

    Zelenec má speciální zduřelé kořeny, do kterých dokáže ukládat spoustu vody na horší časy. A podle toho bychom jej měli i zalévat, tedy jednou za čas větší dávkou vody. Rostlina si vytvoří zásobu, substrát necháte proschnout, ale rostlina dlouho vystačí právě s onou zásobou.

    Zalévání jednou za deset až 14 dní je pro zelenec naprosto ideální. Proto se skvěle hodí i do domácností, kde se často odjíždí na několik dní nebo i týden a více. Zelenec se s takovou situací snadno popere.

  5. Jak hnojit zelenec

    Zelenec dobře snáší hnojení pomocí tyčinek, které se zapíchnou do zeminy a nechávají se postupně rozpouštět. Ale hnojit můžete i tekutým hnojivem, cirka jednou za měsíc.

    To je velký rozdíl například od ibišku, který vyžaduje během nasazování květů a kvetení intenzivní hnojení. Během zimy je vhodné hnojení spíše vynechat.

  6. Kdy a jak přesadit zelenec

    Zelenec přesazujeme jednou za dva až tři roky. Zejména podle toho, v jakém stavu je substrát, zda jej rostlina už strávila nebo ještě ne. Zelenec se vyplatí ale spíše obměňovat než přesazovat, je to podobné jako v případě rýmovnkíku.

    Mateční rostlina se brzy velmi rozroste, je dlouhá, začne řídnout a ztrácet svěží zelenou barvu. Navíc od kořenů a své báze dost bytní, stále více listů zasychá (těch nejstarších). To je přirozený projev všech zelenců.

    Rostlina však stále odnožuje, tvoří dlouhé výhony s květy a s mladými rostlinkami, které když zasadíme, budou dva až tři roky nádherné. Později začnou stárnout stejně jako původní mateční rostlina. Proto je lepší počítat s obměňováním více než s přesazováním.

  7. Jak se starat o zelenec

    V podstatě ani nijak. Jen jej budeme zalévat a občas jej přihnojíme. To je vše. Není nutné ho nijak zimovat, je to klasická pokojová rostlina. A nemusíme s ním nic podnikat ani na jaře. Pokud si nepřejeme odnože, jen je odstřihneme. Anebo necháme rostlinu, aby vytvořila třeba jen jednu odnož, když víme, že bychom jich více nevyužili.

    Zelenec můžeme letnit na zahradě, na balkoně, na terase. V tom případě ale pozor na škůdce, abychom si je s podzimem nepřinesli domů. Největším nebezpečím venkovního letnění jsou totiž puklice, kterých se opravdu těžce zbavuje.

  8. Jak rozmnožit zelenec

    Pomocí mladých rostlinek rostoucích na koncích odnoží. Stačí je odstřihnout a dát zakořenit do vody, případně můžeme rovnou zasadit do zeminy a udržovat ve vlhčím prostředí, aby se rostlině lépe kořenilo. Úspěch je v obou případech zaručen.

    Zelenec dokonce umí růst i ve vodě, takže jej stačí mít ve vázičce a pouze mu občas přilít vodu. Sice nijak extrémně rychle neroste, ale přežije. Takže pokud jste si jej přinesli domů a není čas na zasazení, tak vězte, že vám ve vázičce vydrží i rok nebo déle.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci zelence

    Největším ohrožením jsou svilušky, které dokáží zlikvidovat celou rostlinu. Sviluška tvoří ze spodní strany listů jemné pavučinky. Sama sviluška je velmi malá, stěží viditelná. Následkem napadení se vytvářejí na listech skvrny, nové výhony jsou zakrnělé, v nejhorším případě odumírá celá rostlina. Sviluška se snadno odstraňuje sprchou, která celému zelenci udělá dobře.

    Rostliny, které jsou na málo větraných místech a jsou nahuštěny na sobě, mohou trpět plísňovými infekcemi, jejichž projevem jsou tmavě hnědé skvrny na listech a postupné odumírání rostliny. Pomůže přeskupení nebo rozsazení rostlin, zároveň obrat napadené listy a zlikvidovat je.

    Pokud zelence letníme venku, můžeme si zadělat na problém s puklicemi, které jsou velmi odolným protivníkem. Někdy je lépe rostliny zlikvidovat a založit novou generaci zelenců. Spolehlivě fungují pak jen chemické prostředky.


S
Smutnice 26.01.2021 – 13:32

Dobrý den. Prosím může mi někdo poradit, jak se zbavit smutnic. Už jsem toho vyzkoušela hodně. Koupila jsem na přesazení hlínu v Obi, no a asi jich tam bylo hodně, rozlezlo se mi to do všech květináčů. Ty mrchy mi zničily už 3 květiny. Zelenec mi úplně zahynul, Kalisie vonná a Čtyřlístek . Děkuji Anna

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás