Jak pěstovat fíkovník

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat fíkovník

    Jak vybrat fíkovník

    Fíkovník nabídne mnoho odrůd, z nichž většina není příliš odolných našemu podnebí. Proto pokud budete chtít pěstovat fíkovník venku, volte ty nejodolnější odrůdy, které jsou mrazuvzdorné až do dvaceti stupňů pod nulou. Jde například o Bornholm nebo English Brown Turkey, Hardy Chicago, Peretta.

    Ostatní fíkovníky jsou odolné do mínus deseti až patnácti stupňů, takže se hodí buď do velkých skleníků nebo do zimních zahrad, na prostornější verandu či klasicky do interiéru s letněním například na balkoně.

    Pro úspěšné vypěstování plodů je nutné sáhnout po adriatické skupině fíkovníků, které umějí tvořit plody parthenokarpicky, jinými slovy i bez opylování. Tímto splníte dvě nutné podmínky úspěšného pěstování fíkovníku v našich podmínkách – odolnost a opylení.

  2. Jak zasadit fíkovník

    Fíkovník sadíme buď do nádoby, pokud jej budeme na zimu přemisťovat do interiéru, nebo do volné půdy na zahradě, lze i do trávníku. Záhon není nutný.

    Výsadba do květníku by se měla nést ve znamení dostatečného prostoru pro kořeny. Fíkovník vyžaduje dost vláhy i živin, a tak mu malá nádoba rozhodně neprospěje. Vysadíme ho do podobné výšky, jako byl v nádobě, ve které jsme ho koupili. Do květníku dáme vedle substrátu také hnojivo. Substrát volíme neutrální.

    Výsadba do volné půdy je také snadná. Jen uděláme výsadbovou jámu, vyplníme ji zeminou smíchanou s kompostem nebo s hnojem. A vysadíme sazenici fíkovníku. Dáme ji podobně hluboko, jako byla v květníku, ve kterém jsme ji koupili. Vyplatí se sadit i s opěrou.

  3. Kam umístit fíkovník

    Fíkovník umístíme na zahradě na místo, kde je chráněn od severu proti ledovým zimním větrům. Na zimu mu vždy poskytneme ochranu v podobě peřiny, alespoň dokud z něj nenaroste dostatečně velký keř, pak budeme přikrývat jen kořeny.

    V případě pěstování v přenosné nádobě letníme fíkovník venku. Do interiéru jej neseme, až mrzne. V nádobě vydrží mráz do cirka mínus tří stupňů, samozřejmě za předpokladu, že jej zaléváme. Zimovat by měl v chladné a tmavší místnosti, aby měl vegetační klid.

    Jestliže to nedokážeme splnit, alespoň necháme fíkovník venku jak jen nejdéle je to možné. Na jaře jej však dáváme ven až v dubnu, na mrazivé noci jej schováváme do interiéru. Pobyt na balkoně je i v jarních mrazících možný, vyhřátý dům už dokáže fíkovník ochránit.

  4. Jak zalévat fíkovník

    Fíkovník vyžaduje dostatek vláhy, takže jej pravidelně zaléváme. Bez vláhy nejsou fíky šťavnaté, ani velké, někdy nejsou vůbec. Když je rostlina v nádobě, nenecháme substrát příliš proschnout.

    Pokud pěstujeme venku, přizpůsobíme zálivku vývoji počasí. Jen pozor na teplotu zálivky, nikdy nezalévejte ledovou vodou ze studny. Rostlina může utrpět šok – neroste, opadnou listy, plody.

  5. Jak hnojit fíkovník

    V nádobě cirka jednou za dva týdny tekutým plným hnojivem, v době kvetení a růstu plodů upřednostníme hnojiva draselná, s obsahem síry.

    Pokud pěstujeme fíkovník venku, přihnojujeme nejlépe kompostem, můžeme zalévat zkvašenými slepičinci. Pro podzimní hnojení zvolíme spíše hnojivo draselné, aby mohly kořeny lépe vyzrát pro nastávající zimu.

  6. Jak pečovat o fíkovník

    Jak pěstovat fíkovníkFíkovník je v podstatě snadno pěstovatelným keřem. Stejně jako jeho blízký příbuzní fíkus. Velmi dobře snáší řez, pravidelně mu odstraňujeme staré odplozené dřevo. A pokud se bude rozrůstat, kam Vám nebude milé, můžete mu snadno „domluvit“. Slabé neplodící výhony také odstraníme, necháme jen ty silné. Aby se vytvořilo plodové dřevo, je nutné zaštipovat konce větví. Nové přírůstky se během roku zkracují.

    Fíkovník plodí jarní a pozdnější fíky. N jarní fíky se zakládá již na podzim, ale pěstitelé fíků v našich podmínkách doporučují jarní fíky hned na podzim obrat, nenechat strom udělat tuto úrodu. Proč? Protože vyčerpávají rostlinu a mohou být zdrojem chorob a infekcí.

    Fíkovníky plodí běžné fíky a ještě takzvané breba fíky. Ty jsou ještě lahodnější než ty běžné, jsou největší a více šťavnaté. Breba fíky rostou na loňském dřevě. Na letošních výhonech pak rostou klasické fíky. Každý fíkovník vytváří jiné množství breba fíků, některý nemá skoro žádné, jiný jich má celkem hodně.

  7. Jak zazimovat fíkovník

    Fíkovník je potřeba na zimu chránit před výkyvy teplot, před ledovým větrem a hlavně před deštěm a vlhkem, které by mohly způsobit zahnívání kořenů i nadzemní části. Na jaře už je zimní pokrývka spíše na škodu, fíkovníku by bylo příliš teplo a začal by rozjařovat moc brzy, kdy by ještě hrozily i silnější mrazy.

    Malé keře zakrýváme celé, a to pomocí listí, netkané textilie, chvojí.  Větší rostliny pak chráníme alespoň navrstvením ochranného valu nad kořeny, aby půda více chráněná proti hlubokému mrazu. Čím lépe ochráníme fíkovník proti zimní vlhkosti z ovzduší, tím lépe pro něj.

    Pokud rostlina vymrzne v zemi, obrazí znovu, vyžene nové výhony. Ten rok ale úrodu nečekejte. Pokud rostlina vymrzne v květníku, již znovu neobrazí, protože většinou je vymrznutí spojeno i s vyschnutím.

    Fíkovník pěstovaný v nádobě zimujeme při teplotách okolo 15 stupňů, podobně jako například mango.

  8. Jak připravit fíkovník na jaro

    Fíkovník necháme doma, dokud se neoteplí alespoň na 15 stupňů během dne. Na chladné noci vracíme rostlinu zpět do interiéru nebo ke zdi balkonu. Případně vyneseme ven až po zmrzlých. Rostlinu však můžeme letnit už od února, pokud teploty neklesají pod mínus pět stupňů.

    Můžeme před vynesením ven přesadit a začneme přihnojovat (avšak to jen v případě květnového termínu). Ale pozor na dusíkatá hnojiva, v době násady květů a plodů by spíše uškodila, tehdy přejdeme na hnojiva draselná.

    Fíkovník, který pěstujeme venku, na jaře postupně vysvobozujeme z jeho zimní peřiny. Dáváme pozor na ostré jarní sluníčko, takže pokud je to možné, poskytneme mu přistínění. Když hrozí pozdní mrazíky, obalíme keř okolo pevné kostry, kterou kolem fíkovníku vybudujeme. Keř se z případného promrznutí sice vzpamatuje, ale listy i plody opadnou a ten rok se úrody již nedočkáte.

  9. Kdy a jak přesadit fíkovník

    Fíkovník se přesazuje na začátku zimy, tedy po opadu listů. Přesazení je možné i na jaře. Dáváme do větších a větších nádob. Až jsou nádoby velmi velké, cirka 80 litrů, postupujeme při přesazování tak, že jednou za 3 – 4 roky jen seřízneme kořenový bal o třetinu a vyměníme zeminu. Také musíme zastřihnout nadzemí část rostliny, aby jí zmenšený kořenový bal stačil.

  10. Jak rozmnožovat fíkovník

    Velmi snadno, řízkováním. A to na jaře, než začne rostlina rašit. Tehdy se ustřihne řízek, dá se zakořenit do země a je to. Nic jiného fíkovník k rozmnožení nevyžaduje.

    Vzhledem k tomu, že je to keř, můžete jej i zahřížit, což je v podstatě stoprocentně úspěšné množení, protože necháváte zakořenit výhon, který je stále ještě napojený na mateční rostlinu.

  11. Jaké jsou choroby a škůdci fíkovníku

    V našich polohách fíkovník klasické škůdce nemá. Mšice a svilušky si na něj netroufnou. Ale velmi se s ním kamarádí slimáci, kteří dokáží sežrat listy i plody. Na kořenech si rádi pochutnají hlodavci.


D
Dana 07.07.2019 – 10:53

Dobrý den , může mi prosím někdo poradit co dělám špatně?Koupila jsem fikovnik i s plody na podzim opadali, na jaro mi pěkně obrostl, teď mi začali žloutnout listy, zalevam denně mírně, je umístěny ve velkém kvetinaci na balkoně kam svítí slunce odpoledne,nevím co mu chybí , nemám s tim zkušenosti prosím o radu nerada bych o něj přišla moc děkuji za rady

Odpovědět

MH
Michal Hladký 27.12.2019 – 20:55

Sorry, ale tento návod obsahuje příliš velké množství nepřesností. Typický článek vzniklý jen proto, aby se o něčem psalo, praktická zkušenost evidentně chybí.

Odpovědět

MZ
Marcela Zimanova 21.04.2020 – 14:10

Dobrý den, mám dva roky zasazený fíkovník a loni mi krásně,ale rychle vyrostl. Měl listy a spoustů plodů,jen nedozrály. Bohužel nevědomky jsem vše otrhala. Teď sice pouští mladé větvičky,ale ty loňské nemají ani pupeny. Prosím mohli by jste mi poradit co s tím? Děkuji Zimanova

Odpovědět

M
Martin 09.10.2021 – 10:35

Dobrý den. V loňském roce jsem si koupil malou rostlinku fíkovníku ,, Brown Turkey ". Přesadil jí na slunné místo na zahradě u stěny domu a rostlina se krásně rozrostla. Dnes má ale u každého listu krásný malý plod a je zřejmé, že tyto plody letos rozhodně nedozrají. Potřebuji poradit jek mám postupovat před zazimováním. Jestli plody v tomto stádiu ponechat na rostlině nebo je otrhat aby nezmrzly. Děkuji.

Odpovědět

SM
Sam Moravský idiot 26.09.2022 – 17:39

Máme fíkovník na zahrádce. Ořezal jsem ho loni na podzim. Letos mně vyrostlo 3 metrové monstrum se stovkami plodů, které ale teprve teď dozrávají. Asi jsem ho měl znovu ořezat uprostřed léta nevím, nejsem zahrádkář. Fíkovník mám venku nijak ho nezakrývám v zimě a roste jak blbec.

Odpovědět

M
Milena 25.10.2023 – 13:41

Potřebuji , prosím, poradit co udělat s nedozralymi plody fíkovníku. Blíží se zima, začíná pomalu opadávat listí a fíky jsou zelené, tvrdé , prostě nejsou zralé. Asi se pěstování fíkovníků do naší krajiny nehodí. Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás