Jak pěstovat batáty

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat batáty

    Jak vybrat batáty

    Batáty mají několik odrůd, stejně jako u nás běžnější brambory. Odrůdy se liší listem, květem, který je dokonce 3 – 7 cm velký (některé odrůdy však vůbec nekvetou), liší se samozřejmě i samotnými kořenovými hlízami, jejich barvou, tvarem a chutí.

    Hlízy mají mnoho barev slupky, příkladem je žlutá, oranžová, červená, fialová nebo šedobílá. Pak také několik barev dužniny (bílá, žlutá, načervenalá nebo oranžová). Samotná dužnina umí být měkká a šťavnatá nebo naopak sušší a velmi pevná. Chuť se v rozmezí od mírně sladké až po velmi sladkou. Celkově se prodává cirka 400 druhů batátů, ale samozřejmě ne v České republice.

    Batáty se liší i vegetační dobou, některé se sklízejí cirka 90 dní od výsadby (Beauregard, Frazier White, Georgia Jet), jiné třeba až 120 dní od vysazení (Nancy Hall, Bush Porto Rico). Pro naše podnebné pásmo je nutné vybírat mezi odrůdami s vegetační dobou do 100 dní. Batáty totiž nesmějí přemrznout.

    Batáty lákají k pěstování, už když je vidíme v obchodě. Můžeme nakoupit více odrůd, abychom si mezi nimi vybrat tu, která nám bude nejvíce chutnat. Anebo se spolehneme na doporučení známých. Vzhledem k nutnosti trefit krátkou vegetační dobu je výhodné se po sazenicích batátů poptat v profesionálních zahradnictvích.

  2. Kde koupit batáty k pěstování

    Nejlépe v zahradnictví. V obchodě jsou totiž hlízy často stříkané proti rašení. Pokud chceme přece jen zkusit naklíčit hlízy z obchodu, rozhodně je musíme řádně omýt a i nadále nechat klíčit ve vodě. Pokud se naklíčení nezdaří, jde většinou o vliv zmíněného postřiku.

    Proto přednostně bereme naklíčené sazenice od známých nebo kupujeme v zahradnictvích. Díky tomu pak máme jistotu růstu rostlin. Jde o velmi rychle rostoucí druh, který má popínavé výhony, s délkou až 5 metrů.

  3. Jak naklíčit batáty

    Proces nakličování může být stejný jako u brambor, v bedně se substrátem nebo jen na světle (podívejte se na Jak pěstovat brambory). Také můžete jednotlivé hlízy nakrájet tak, aby na každém kousku zůstalo alespoň jedno očko.

    Napíchnete je na špejli a necháte klíčit do jedné třetiny ponořené do vody. Takto naklíčené sazenice se pak po zasazení spolehlivě chytí. Ale batáty, když nejsou nastříkané proti klíčení, jsou velmi houževnaté hlízy a dobře porostou, i když je zasadíte bez předchozího naklíčení.

  4. Jak rozmnožit batáty

    Batáty množíme buď výše zmíněným způsobem, kdy rozdělíme hlízy na několik částí podle toho, kde jsou očka s budoucími výhonky. Nebo je množíme z výhonků matečných hlíz předpěstovaných ve skleníku.

    Těchto výhonků je vždy několik na jedné hlíze a jejich životaschopnost je po výsadbě opravdu velká. Řízkování je u rostlin obecně velmi úspěšnou metodou množení, jak se můžete přesvědčit například u návodu Jak pěstovat rozmarýn nebo Jak pěstovat tymián.

  5. Kdy zasadit batáty

    Batáty sadíme kdykoliv během jara, a to v případě, že je dáváme do větších přenosných nádob a budeme je z počátku pěstovat v interiéru. Pokud je chceme sadit rovnou ven na záhon, tak vždy až po posledních jarních mrazících. Batáty nesmějí přemrznout.

  6. Kam zasadit batáty

    Batáty nutně potřebují slunečné stanoviště. Můžete je pěstovat na balkoně, kde vám nádherně zastíní pergolu, můžete je mít přímo v záhoně a nechat je růst po zemi, ale vždy jim musíte dopřát slunečné stanoviště. Při pěstování v záhonech se vyplatí vyvazování, výhony totiž rády zakořeňují.

  7. Jak zasadit batáty

    Batáty sadíme stejně jako brambory. To znamená, že v nádobách je umisťujeme níže pod povrch substrátu, v záhoně je dáváme do hlubších brázd a hlínu nad nimi ještě nakopčíme, jinými slovy je hrůbkujeme jako brambory.

    Po výsadbě se vyplatí překrýt hrůbky fóliovým krytem nebo netkanou bílou textilií. Vytvoří totiž příznivější mikroklima, které batátům mnohem více vyhovuje a uspíší jejich klíčení i růst. Půda musí být již před výsadbou dobře prohřátá.

  8. Jak se starat o batáty

    Batáty snesou běžné hnojení, rády rostou v záhoně, který byl sezonu nebo dvě před jejich výsadbou důkladně prohnojen. Hnojení je vhodné i při pěstování v přenosných nádobách, a to především organickým hnojivem, nejvíce se osvědčil klasický hnůj.

    Jak pěstovat batátyBěhem vegetace je nutné batáty zalévat, a to v sušším období. Zaléváme do brázd, podmokem, minimálně čtyřikrát za sezonu. Tím zvyšujeme pěstební výnosy.

    Batáty je vhodné vyvazovat a vést v růstu po konstrukcích, nebo je pěstovat v závěsech a nechat je růst volně z květníků dolů. Jde o rostliny dekorativní listem i květem (pokud kvetou, některé druhy batátů tuto schopnost nemají). Takže je nemusíme pěstovat pro užitek z jejich pojídání, ale pro užitek okrasný.

  9. Jak sklízet batáty

    Batáty se sklízejí, až si hlízy zcela stáhnou živiny z výhonů do sebe. Listy musejí být celé hnědé, zaschlé. Při sklizni musíme dávat velký pozor, abychom hlízy nepoškodili, nemají totiž tak silnou schopnost zaschnout a zacelit utržené rány, jako to známe u běžných brambor.

  10. Jak uskladnit batáty

    Batáty vydrží v chladnějším a hlavně sušším sklepě několik týdnů. Pokud je chcete uskladnit do jara pro pěstování, vyberte menší hlízy a dejte je do pilin nebo do rašeliny, případně do písku. Sklep musí být kvalitní, větraný, ne moc vlhký a v zimě v něm nesmí mrznout.

    V lednici vydrží batáty cirka týden. Konzervování nebo mražení možné není, v podstatě jde o podobnou hlízu, jakou má brambora. Takže i možnosti skladování jsou podobné, jen brambora je odolnější proti plísním a hnilobám.

  11. Jaké jsou choroby a škůdci batátů

    Téměř žádné. Na rozdíl od brambor a mandelinek nedošlo k přenosu místních škůdců do našich zeměpisných šířek, batáty totiž pěstujeme natolik málo, že se tu jejich původní choroby nebo škůdci neuživí. A našim se nevyplatí se na batáty adaptovat. O hlízy mohou projevit zájem hlodavci.


AS
Anna Styblíková 26.02.2020 – 16:20

Dobrý den, prosím o radu, kde bych sehnala hlízy batátů na sadbu. Všude jsem zatím našla jen sazenice. Děkuj Styblíková Brno

Odpovědět

HK
Helena Kusá 02.05.2020 – 20:04

Dobrý den, paní Styblíková, v prosinci jsem zkusmo dala hlízu z obchodu (Penny, Albert apod.) do vychladlé převařené vody. Za 2 měsíce (už jsem to skoro vzdávala), pustila první kořínky. Za další měsíc vyrostla nadzemní část, pak další a další. Tyto nadzemní jsem odloupla a dala do vody, kde krásně zakořenily. Mám tak z jedné hlízy opravdu hodně sazenic. V tuto dobu tedy radím kupte sazenice a koncem roku třeba zkuste koupit hlízu ze supermarketu. Ať se Vám daří!

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma batáty


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás