Jak opravit omítku

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak opravit omítku | Dreamstime.com

    Jak opravit omítku

    Všechny stěny a stropy jsou časem potřeba opravit. Ať už jde o popraskanou omítku, spáry v panelech nebo díry po hřebících.

    Pokud byste tyto vady neopravili, objevily by se po určitém čase i po vymalování.

    Spoustu návodů radí, že omítku stačí opravit sádrou. To však nebývá zrovna nejlepší řešení. Spojením dvou různých materiálů vzniká problém. Každý z nich se vlivem teploty jinak roztahuje a smršťuje. Následně pak opravené místo praská.

    Na opravy se nejčastěji používá buď omítkový tmel, nebo sádrový tmel. Oba tmely se prodávají v kyblících. Omítkový tmel je připraven ihned k použití a používá se do vrstvy 3 mm. Sádrový tmel je prodáván jako prášek a musíte ho rozmíchat s vodou. Lze nanášet až do 5cm vrstvy.

    Tmely můžete například na:

    • tmelení prasklin,
    • vyrovnání povrchu stěn a stropů,
    • opravy rohů stěn,
    • díry po hřebících nebo hmoždinkách.

    K nanášení tmelu potřebujete kovovou špachtli nebo nerezové hladítko.

    Postup je jednoduchý. Místo zbavte všech odpadávajících částí a pečlivě odstraňte prach a mastnotu. Tmel naneste do prasklin tak, aby nevznikla vzduchová bublina. Stěrkou plochu vyrovnejte.

    Jakmile tmel zavadne, místo lehce uhlaďte. V případě omítkového tmelu filcem, v případě sádrového tmelu vlhkou houbou.

    Nechte zaschnout. Doba zasychání je u omítkového tmelu 30 – 90 minut. U sádrového tmelu 2 – 4 hodiny. Doba schnutí závisí na síle vrstvy, teplotě i vlhkosti vzduchu.

    Jakmile tmel zaschne, stačí jen přebrousit a přemalovat.

  2. Jak přeštukovat starou omítku

    V některých případech je však drobných oprav jedné stěny tolik, že by se vyplatilo celou omítku tzv. přeštukovat.

    Prvně si musíte zeď připravit. Štětkou namočte zeď a špachtlí lehce zeď oškrábejte. Jen co půjde.

    Následně vše důkladně napenetrujte akrylátovou penetrací.

    Po zaschnutí penetrace můžete štukovat. Použijte libovolný štuk. Ať už hladký, sádrový štuk, nebo zrnitý, klasický štuk. Penetraci i štuk volte od jednoho výrobce a dodržujte i jeho postup. Může se od návodu níže lišit.

    Pokud nově štukujete celou místnost, natahování začněte stropem. Nabírejte si menší množství, aby vám štuk nepadal na zem. Štuk nejprve vtlačte do stropu a následně uhlaďte. Natahujte ale jen malou vrstvu, aby štuk nespadával. Po zavadnutí natáhněte druhou vrstvu.

    Jakmile začne štuk světlat, musíte ho rozmýt. Vezměte si molitanový filc a namočte ho do vody. Začněte s ním točit na stropě. Tlačte na filc podle toho, zda je hmota měkká nebo tvrdší.

    Může se stát, že vám kus štuku odpadne. Místo znovu přeštukujte a celý postup opakujte.

    Stěny uděláte stejně. Začíná se vždy od země směrem ke stropu. Vytahujte štuk co nejvýše. Takto postupujte po celé zdi a nakonec dotáhněte až ke stropu. Po zavadnutí natáhněte druhou vrstvu. Jakmile začne světlat, štuk rozmyjte.

    Při vnějších rozích doporučujeme použít lepidlo a perlinkový roh s výstuhou. Ušetříte si tím práci s modelací rohů. Navíc ho jen tak někdo neukopne. Roh, jako takový neštukujte. Lehce se pak přemaluje barvou a ani nepoznáte, že tam je.

    Při větších rekonstrukcích se vám může hodit náš článek Jak penetrovat podlahu. Naleznete tam návod, jak podlahu nivelovat.

  3. Jak opravit omítku lepidlem

    Pokud chcete, můžete opravovat omítku lepidlem a perlinkou. Takováto oprava se většinou používá při zpevnění staré omítky, pouze za předpokladu, že stará omítka drží pevně. Perlinka a lepidlo totiž zajistí ochranu proti praskání staré omítky.

    Jako první odstraňte malbu i tapety. Použijte obyčejnou kovovou špachtli nebo ocelový kartáč. Případné malé dírky můžete nechat. Ty vyrovná lepidlo. Větší díry stačí nahrubo zatřít maltou nebo tmelem.

    Jakmile máte zeď připravenou, musíte ji napenetrovat. Díky tomu bude lepidlo lépe držet na stěně. Lepidlo se prodává v pytlích v suchém stavu. K jeho přípravě potřebujete pouze vodu. Poměr vody a lepidla udává každý výrobce na obalu.

    Jakmile máte lepidlo připravené, ocelovým hladítkem natáhnete první vrstvu (cca 5 mm).

    Následně přilepíte perlinku. Vezměte si hladítko a jemně zatlačte perlinku do lepidla. Jednotlivé pásy perlinky se musí překrývat cca 10 cm. Některé perlinky mají na okrajích vyznačené místo, kde perlinku překrýt. Perlinku umisťujte buď celoplošně, nebo na ta nejvíce namáhaná místa. Jsou to zejména:

    • napojení dvou příček,
    • napojení stěn a stropů,
    • drážky po rozvodech,
    • rohy oken a dveří,
    • dilatační spáry.

    Jakmile máte perlinku vtlačenou do lepidla, natáhněte další vrstvu. Tu už stačí slabší. Sílu lepidla volte tak, aby perlinka nebyla vidět. Jakmile vám zeď uschne, můžete natáhnout štukovou omítku.


S
Simona 27.02.2021 – 13:19

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám použít na opravu zdi, která odpadla, spíše odrápal psík(mopsík). Je to staré stavení statek, který je vybudován z kamenů, cihel, atd. Co doporučujete, abych stěnu opravila?Schusterová,DiS.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás