Jak opravit akvárium

Markéta Dyjaková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak opravit akvárium

    Co je to akvaristika

    Akvaristika je chov rybiček, malých vodních živočichů a rostlin v akváriu se sladkou nebo slanou vodou. Jedná se o komplexní simulovaný ekosystém, ve kterém vodní živočichové a rostliny žijí. To znamená, že se vytvoří perfektní prostředí s totožnými podmínkami jaké jsou ve volné přírodě.

  2. Jak začít s akvaristikou

    Prvním krokem je pořídit kvalitní akvárium. V mnohých obchodních centrech, zverimexech nebo specializovaných obchodech mají přímo akvaristickou sekci. Je třeba si předem rozmyslet, jaké živočichy či rostliny v akváriu chceme mít. Podle toho je třeba pořídit akvárium s dostatečným objemem.

    Akvária se mnohdy prodávají rovnou v celých setech. Velmi důležité je světlo, a také filtrační systém. Ve volné přírodě se o kvalitu vody starají bakterie. Ty ale v akváriu nemáme. Proto musíme používat filtr. Filtrů je celá řada, a je třeba zvolit ten správný podle velikosti a druhu akvária.

    Dále budeme potřebovat pomůcky k čištění akvária (kyblík, hadice na čerpání vody, houbička na čištění stěn, pinzeta na rostliny a další). Důležitá je také síťka na chytání rybiček a vodních živočichů. V případě, že si chceme pořídit tropické rybičky, budeme pro ně potřebovat i topítko.

    Než si zajdeme do specializovaného obchodu koupit první rybičky, je třeba zakoupit speciální písek, drobné kamínky nebo výživný substrát, který umístíme na dno. Můžeme přidat i různé dekorace, kamínky a větvičky. Dekorace budou sloužit jako skrýše pro vodní živočichy.

    Akvárium poté potřebuje být nějaký čas v klidu. Jako první obyvatele akvária můžeme zakoupit například vodní šneky. Ti pomáhají udržovat vodu a akvárium čisté. Musíme ho však čistit speciálními přípravky i manuálně. Pravidelnost je v tomto případě důležitá pro zdraví všech vodních živočichů a rostlin.

    Když máme vše připraveno, můžeme si zajít pořídit rybičky či jiné vodní živočichy a rostliny. Ve zverimexu nám poradí, které se do našeho akvária nejlépe hodí, a podle toho si můžeme vybrat.

    Nesmíme zapomenout koupit pro naše první rybky krmení, kterým se budou živit i vodní šneci.

  3. Jaké jsou druhy akvárií

    Akvária se v podstatě rozdělují na sladkovodní a mořská. Nádrže můžeme zakoupit o objemech od 10 litrů až do 300 litrů. Větší akvária se dají pořídit na zakázku. Malá akvária mají délku do 20 cm a ta největší mohou být až přes metr dlouhá. Dále je dělíme podle druhu výroby na lepená, litá nebo rámová z ocelových úhelníků.

  4. Jak opravit akvárium

    Existuje mnoho druhů akvárií, ale největší oblibě se těší lepené akvárium. Snadno se vyrábí, jsou levná a nepodléhají korozi. Výhodou je i snadná údržba.

    Abychom ochránili spoje akvária před protečením, je dobré je přelepit z vnější strany páskou. Může se stát, že nám spoji nebo rohy prorostou vodní řasy a tím pádem poruší těsnost. V takovém případě je třeba akvárium opravit.

    Pokud nám akvárium propouští vodu jen v jednom místě spoje, opravíme pouze tuto prasklinu. Ve specializovaném obchodě koupíme speciální akvaristické lepidlo. Akvárium vypustíme a necháme vyschnout. Okolí praskliny důkladně odmastíme například alpou.

    Lepidlo aplikujeme z vnitřní strany a necháme zaschnout. Než akvárium opět celé zprovozníme, je třeba zkontrolovat jeho těsnost. Doporučuje se naplnit ho vodou mimo domov, kde nevadí, pokud by voda vytekla.

    V případě, že akvárium praskne ve spoji, musíme přistoupit k větší opravě. Je nutné ho celé rozebrat. Jednotlivé stěny akvária od sebe odřízneme tenkým ocelovým lankem, planžetou nebo žiletkou. Zbytky starého silikonu nebo lepidla je nutné pečlivě odstranit. Na to je nejvhodnější právě žiletka.

    Všechny původní spoje pečlivě očistíme a odmastíme. Nyní můžeme stěny akvária opět pečlivě slepit speciálním akvaristickým lepidlem. I v tomto případě se určitě doporučuje test těsnosti jako v prvním případě.

  5. Jakou dekoraci do akvária

    Na trhu najdeme nepřeberné množství akvarijních dekorací. Jsou velmi důležité, jelikož slouží jako úkryt pro vodní živočichy. Můžeme zakoupit přírodní dekorace, mezi které patří kameny, větvičky nebo kořeny z různých částí světa.

    Naopak umělé dekorace se vyrábějí většinou ze sádry nebo pěny, která se poté nabarví. V nabídce specializovaných obchodů najdeme i umělé rostliny.

    Ať už si pro akvárium vybereme jakoukoliv dekoraci, rybičky se budou cítit v bezpečí a akvárium bude vypadat hezky.


Z
Zdeněk 14.07.2020 – 19:24

Dobrý den v jednom místě mně prosazuje lepené akvárium. Dá se to opravit a popřípadě jakým lepidlem či silikonem? Akvárko je veliké asi 82litrů 60×50×30.Děkuji Zítka

Odpovědět

P
Petr 22.10.2021 – 18:49

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Dostal jsem cca 17 let staré akvárium cca 500l lepené. Chtěl jsem se zeptat, zda je nějaký způsob, jak akvárium zkontrolovat popřípadě přetěsnit. Přemýšlel jsem, že bych starý silicon co je ve vnitřním rohu vyřízl a dodal tam nový (aniž bych celé akvárium rozložil). Myslíte že by to mohlo pomoci prodloužit jeho životnost nebo je to blbost? Další mou variantou je nechat nařezat tenké plátky skla a vložit je do všech rohů se spoji. Sice poté budou rohy masivnější, ale to by tolik nevadilo. A nebo jen prostě starý silicon přetáhnout novým?Prosím o radu a vaše nazory. Děkuji Petr

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak opravit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás