Jak opravit alu kola

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak opravit alu kola

  Jak opravit alu kola – příprava

  Nejprve si budeme muset připravit vše, co bude pro samotnou opravu potřeba. Potřebovat budete:

  • brusný (smirkový) papír
  • tmel pro alu kola
  • plnič ve spreji
  • barva, případně bezbarvý lak
  • technický benzín

  Smirkový papír byste měli mít alespoň ve třech hrubostech, aby se vám pracovalo pohodlně. Ideální je hrubost v rozmezí 800 až 1600.

  Tmel kupte speciální, který je určen přímo na opravu hliníkových alu kol. Potřebovat budete také již zmíněný plnič ve spreji a technický benzín, bez kterého se při práci neobejdete. Nezapomeňte také na barvu, která by měla odpovídat původní barvě alu kola. Případně chcete-li změnit barvu všech disků, připravte si jiný odstín.

  Než se pustíte do opravy, bude nutné nejprve sundat původní vrstvu laku, aby vám na kolech držel nově použitý materiál. Správně obroušený lak poznáte podle toho, že se disk zmatní. Disk zbruste pečlivě celý tak, abyste nikde ani kousek nevynechali. Začněte nejprve hrubším brusným papírem a následně přebruste celé kolo jemnějším, aby nebyl povrch příliš hrubý.

 2. Jak opravit alu kola – první fáze

  Až máte celý disk zbroušený, kápněte si na hadr trochu technického benzínu a celé kolo umyjte. Tím ho odmastíte, aby vám na něm lépe držel tmel a později i barva. Na odmaštěné kolo už sahejte co nejméně, abyste na něm nevytvořili otisky prstů.

  Kolo nechte pořádně uschnout.

  A6 je povrch disku suchý, naneste na něj tmel všude, kde se vytvořily během provozu škrábance a další poškození. Tmel nechte pořádně vytvrdnout podle instrukcí na obale.

  Až je tmel vyschlý, použijte opět hrubší smirkový papír a tmel zbruste tak, aby splynul s povrchem disku. Až máte největší rozdíly zbroušené, dobruste kolo jemnějším smirkovým papírem.

 3. Jak opravit alu kola – závěr

  Než na kolo nanesete barvu, je potřeba nanést nejprve plnič. Počkejte, až dokonale zaschne a disk ještě jednou přebruste. Použijte velice jemný smirkový papír, abyste si na disku nevytvořili rýhy.

  Následně naneste na disk základní barvu a počkejte, dokud neuschne.

  Až je barva dokonale suchá, naneste na kolo finální barvu. Počkejte vždy, až jedna vrstva zaschne a naneste další. Nechte opět dobře zaschnout.

  Na závěr aplikujte bezbarvý lak a opět nechte zaschnout.

  Auto můžete vylepšit také nejrůznějšími ochrannými potahy.

 4. Jak opravit alu kola – design

  Jestli máte rádi osobitý styl a auto pro vás není jen autem ale také vlastní vizitkou, zkuste popřemýšlet, že bysta kola přímo pomalovali.

  Jakmile máte suchou základní barvu, vezměte si štětce nebo spreje s jemnými tryskami a zkuste kolům vtisknout osobitý design, kterým své auto odlišíte od ostatních.

  I v případě, že se rozhodnete nechat disky jednobarevné, zkuste popřemýšlet o netypické barvě, která dá vašim kolům ten pravý šmrnc.

  Jako další zajímavý tip ze světa automobilů si můžete přečíst náš článek Jak poznat bourané auto.


R
Roman 30.11.2020 – 17:26

Prosím Vás, mi kvůli tomu technickému benzinu se odloupla barva. Není to úplně normálně, žejo?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás