Jak opravit odlepenou tapetu

Markéta Dyjaková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak opravit odlepenou tapetu

  Co je to tapeta

  Tapeta je dekorativní povrch, který se lepí převážně na stěny. Můžeme ji však použít i k dekoraci nábytku nebo dveří. Výhodou tapety je, že má stálou barvu a je omyvatelná. Může mít i izolační a protihlukové vlastnosti.

 2. Jaká je historie tapety

  První tapety se objevily už ve staré Číně několik století před naším letopočtem. Tehdy se jako materiál používal rýžový papír. V Evropě se tapety začaly používat až v 10. století. K největšímu rozmachu tapet došlo v období renesance. Prvenství držely italské Benátky, kde se na tapety malovala i mistrovská díla.

 3. Jaké jsou materiály tapet

  Nyní můžeme zakoupit tapety z přírodních i umělých materiálů. Nejvíce ekologický je samozřejmě papír. Dále mají na českém trhu zastoupení textilní, vinylové a vliesové tapety. Využívají se i speciální materiály jako je korek nebo rákos.

 4. Jak opravit odlepenou tapetu

  V případě, že se rozhodneme mít na stěnách tapety, je důležité myslet i do budoucna. Může se stát, že se nám tapeta na nějakém místě poškodí nebo odlepí.

  Je dobré mít doma schovaný kus tapety navíc pro případnou opravu. Oprava nám díky tomu zabere jen malou chvíli a náklady na opravení daného místa budou minimální.

  Nejdříve je třeba odstranit poškozené místo tak, že ho vyřízneme ostrým nožem. Jestliže je tapeta odlepená, sundáme celý odlepený díl tapety. Pokud je poškozená jen lokálně, odstraníme pouze tento kousek.

  Máme-li na zdi nerovnost, je dobré ji opravit tmelem nebo sádrou. Poté necháme stěnu zaschnout.

  Z tapety si vystřihneme přesný kousek, který jsme předtím vyřízli. Na stěnu naneseme štětcem speciální lepidlo na lepení tapet a rychle přitiskneme nový díl nebo kousek tapety. Je důležité, aby se okraje tapety nepřekrývaly. Tapetu uhladíme, abychom se zbavili případných bublinek vzduchu.

  Na závěr setřeme lepidlo, které nám mohlo kolem okrajů vytéct. Opravené místo necháme zaschnout. V případě, že máme původní tapetu natřenou barvou, budeme potřebovat trochu barvy i po opravě odlepené či poškozené tapety.

  Nenatíráme však jen ten opravený kousek, ale celý pás. Tapeta bude mít celistvou barvu, opravené místo nepůjde vidět a vaše stěny budou opět vypadat jako nové.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás