Jak opravit hrnek

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak opravit hrnek

    Jak opravit hrnek

    Spousta z nás si při pohledu na ulomené ucho u hrnku pomyslí, že je čas se s hrnkem rozloučit. Nemusí tomu tak ale být. U běžných kousků opravu hrnku pravděpodobně zvažovat nebudete, jinak tomu však může být u oblíbených či dražších kousků. Oprava se však vždy odvíjí od míry poškození.

  2. Jak opravit rozbitý hrnek

    Nejspíše se shodneme na tom, že nejčastější vadou, se kterou se můžeme u hrnků setkat, je ulomené ucho. Nejčastěji k ulomení dojde při pádu hrnku. Pokud nechcete dát danému nádobí sbohem, máme pro vás dobrou zprávu. Takový hrnek je totiž možné ještě zachránit.

    K přilepení ucha budete potřebovat speciální lepidlo na keramiku a porcelán. Pokud budete postupovat podle přiloženého návodu, ucho přilepíte snadno zpět. Velkou výhodou také je, že lepidla jsou často velmi odolná. Je tak možné mýt i nadále slepovaný hrníček v myčce.

    Složitější postup může následovat v případě, že je poškození většího rázu. Pokud se hrnek rozbije na několik částí, doporučujeme opravu nejdříve dobře zvážit. Slepit části je samozřejmě možné, ovšem relativně složité a výsledek je velmi nejistý.

  3. Jak opravit prasklý hrnek

    Oprava je možná i v případě, že je hrnek pouze prasklý. Postup je však složitější, než v případě ulomeného ucha. Doporučujeme pouštět se do opravy praskliny jen v opravdu nutných případech. Je třeba totiž myslet na to, že po zalepení praskliny bude třeba opravit i barvu hrnku.

    Rozhodnete-li se i přes komplikovanost a časovou náročnost prasklinu opravit, můžete využít speciální lepidlo na porcelán a keramiku nebo epoxidový tmel.

    Jak zalepit prasklinu

    Nejdříve je třeba nanést lepidlo na prasklinu tak, aby se dostalo pokud možno dovnitř praskliny. Je třeba postupovat jemně, kvůli prasklině je hrnek mnohem křehčí. Jakmile je trhlina pokud možno zaplněna, je třeba nanést lepidlo i přes ni.

    Dále je také třeba lepidlo uhladit, aby vrstva přirozeně kopírovala tvar hrnku. Nyní již je třeba vyčkat, než materiál zatvrdne. Jakmile se tak stane, je dobré vyleštit povrch smirkovým papírem. Na závěr ještě budete muset nanést na dané místo barvu.

    Po zalepení nedoporučujeme nalévat do hrnku horké nápoje, jako je káva či čaj. Ideální je používat hrnek pouze jako dekoraci.

  4. Jak využít rozbitý hrnek

    Jednodušší variantou, než je oprava praskliny, je volba jiného využití hrnku. Že nám nádobí neposlouží při pití dobré kávy přece ještě neznamená, že ho nemůžeme použít jinak!Na co rozbitý hrnek využijete záleží především na rozsahu poškození, dále také na vaší fantazii.

    Rozbitý či prasklý hrnek lze například použít jako květináč, do kterého zasadíte menší rostlinu. Může vám například posloužit i k naklíčení ovsa. Faktem totiž je, že naklíčený oves je přímo vitamínovým elixírem. Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se jak naklíčit oves.

    Stejně tak lze hrnek bez ucha naplnit voskem a dále využívat jako svícen. Pro inspiraci dobře poslouží náš návod jak vyrobit svíčku. Prasklý hrnek také výborně poslouží jako držák na tužky.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás