Letiště Phoenix (PHX)

USA Phoenix, USA
Aktuální čas Aktuální čas: 13:35
IATA kód PHX

Letiště Phoenix (PHX) | © Phartisan | Dreamstime.com

Doprava z letiště Phoenix

Nejlepší varianta: Autobusová a vlaková linka

Provozovatel Valley Metro poskytuje městskou autobusovou linku č. 13 ze západního Phoenixu na letiště a zpět. Ve městě to je zastávka 75th Avenue/Buckeye Road.

Cena jedné jízdenky je 44 Kč$2. Další možností je zakoupení celodenní jízdenky, která vyjde na 88 Kč$4. Jízdenky lze koupit online nebo přímo v autobusu.

Jízdní řády a veškeré další informace lze vyhledat na stránkách Valley Metro.

Další možností jsou linky 1, 344 stejného provozovatele, které zastavují na vlakové stanici 44th Street/Washington, které je na letiště napojena vlakem PHX Sky.

Vlak PHX Sky je nonstop dostupný vlak, který jezdí mezi Terminálem 3 a 4, východním parkovištěm a vlakovou stanicí Valley Metro, z níž se jezdí na 44th Street a Washington Avenue.

Ve špičce jezdí vlak každé 3 minuty, mimo ni každých 5 minut.

Vlak je cestujícím dostupný zdarma.

Alternativní varianta: Sdílená kyvadlová doprava, taxi služba

Další alternativou je sdílená kyvadlová doprava s názvem SuperShuttle, která se pohybuje mezi letištěm a centrem Phoenixu. V provozu je každý den od 09:00 do 21:00 ve frekvenci každých 15 minut. Cena se odvíjí dle zóny, do které pojedete.

Služba je dostupná z Terminálu 3 (přízemí, severní a jižní parkovací prostor) a Terminálu 4 (úroveň 1, severní a jižní parkovací prostor).

Vozidla taxi služby jsou dostupná 24 hodin denně z Terminálu 3 (přízemí, sever – dveře č. 7, jih – dveře č. 6) a Terminálu 4 (úroveň 1, sever – dveře č. 7, jih – dveře č. 6).

Pro jízdu z letiště jsou oprávněna pouze vozidla společností AAA, Apache TaxiMayflower Cab. Ceny se odvíjejí od taxametru.

Uber z letiště Phoenix

S Uberem se z letiště můžete do centra města dostat v cenovém rozmezí 287 Kč$13398 Kč$18.

Terminály letiště Phoenix

Letiště Phoenix má dva terminály – 3 a 4. Do února roku 2020 měl terminály tři (+ Terminál 2). Veškeré lety byly přesunuty na Terminál 3.

Terminál 3

Terminál 4

Přestup na letišti Phoenix

V případě přestupu na tomto letišti si doporučujeme zkontrolovat, zda přilétáte na stejný terminál, ze kterého poté i odlétáte. Pokud terminály stejné nejsou, je potřebné počítat s přesunem a časovou rezervou. V tomto případě bude potřebné projít odbavovací a bezpečnostní procedurou znovu.

Pro přesun mezi terminály využijte místní vlakové spojení PHX Sky, který je pro cestující zdarma.

Spaní na letišti Phoenix

Co čekat

Letiště je v provozu 24 hodin denně.

Bezdrátové připojení k wifi síti je součástí nabídky letiště.

Kde spát

Přenocování na letišti není zcela samozřejmé, ale pokud se tak rozhodnete, jistě nebudete sami. Můžete si zde vybrat ze sedaček bez opěrek nebo rovných kožených „gaučů“. Problémem při přenocování se jeví místní noční hluk a předně hlasitá informační oznámení a také zářivé televizní obrazovky. Pokud se rozhodnete zde přenocovat, doporučujeme masku na oči, špunty do uší nebo sluchátka.

Pokud volíte větší pohodlí a klid, můžete si vybrat z nabídky nedalekých hotelů.

Služby na letišti Phoenix

Wifi zdarma

Wifi bez poplatků a omezení mohou cestující na letišti využít. Postačí se přihlásit k síti „Free PHX Boingo WiFi“ a může se začít surfovat.

Jídlo a pití

Z místní nabídky restauračních a kavárenských zařízení si zajisté vybere každý. Provozovny jsou dostupné jak před bezpečnostní kontrolou na obou terminálech, tak i za ní.

Několik z nich jich je dostupných nepřetržitě. Mezi ně se řadí:

Terminál 3

Terminál 4

Oba terminály také oplývají dostatkem obchodů a to obchody Duty Free, obchody se suvenýry, módou, doplňky, parfémy, kosmetikou, hodinkami a šperky, potravinami, novinami a časopisy a mnohé další.

Úschovna zavazadel

Letiště službu úschovy zavazadel pro cestující neposkytuje.

Směnárny a bankomaty

Bankomaty jsou rozmístěny po obou terminálech a to jak v prostoru před bezpečnostní kontrolou, tak i za ní.

Směnárenskou činnost zajišťuje společnost Travelex. Na letišti má dvě pobočky, obě na Terminálu 4. Jedna je umístěna v úrovni 3, v prostoru před bezpečnostní kontrolou. Druhá je za bezpečnostní kontrolou, vedle odletové brány B15.

Letištní salonky

American Airlines Admirals Club

Delta Sky Club

Centurion Lounge, Escape Lounge

Sprchy

Sprchy zde k dispozici nejsou.

Další letiště v zemi USA


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.