Dovolená Kvarner

Chorvatsko Kvarner, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Kvarnerský záliv je široký záliv mezi pevninským Chorvatskem a Istrijským poloostrovem. Dělí se na na tři části: záliv Kvarner mezi Istrií a ostrovem Cres, Rijecký záliv rozkládající se severně od ostrovů Krk a Cres a podél pobřeží Rijeky, a záliv Kvarnerić, který leží mezi ostrovy Krk, Rab, Pag, Lošinj a Cres. Kromě přímořských letovisek tu najdete i lázeňská města, nejznámější je Opatija.

Kvarner je jedním z nejstarších turistických regionů Chorvatska. Na rozdíl od jiných chorvatských oblastí zůstal dlouhá staletí pod přímým vlivem chorvatských vládců, a díky tomu zde můžeme najít rysy ryzí chorvatské kultury, např. bohaté písemné dědictví v hlaholici nebo oblibu v karnevalech.

Navštívit můžete také samostatné články věnované Crikvenici, Rabacu, poloostrovu Istrie nebo kvarnerským ostrovům Krk, Lošinj, Pag či Rab.

Dovolená Kvarner | © Valery Bareta | Dreamstime.com

Dovolená v Kvarnerském zálivu

Dovolená v Kvarnerském zálivu je ideální pro ty, kteří se nechtějí jen válet na pláži. Můžete tu vyrazit na výlet po četných turistických stezkách přírodního parku Učka nebo národního parku Risnjak, v němž můžete potkat kamzíky či jeleny. Žijí zde dokonce také rysi, vlci nebo medvědi.

Díky své klidnější atmosféře pobyt v Kvarnerském zálivu vyhovuje rodinám s dětmi. Chcete-li zažít pestřejší noční život, ze zdejších letovisek si vyberte Rijeku. Její výhodou navíc je, že se do ní z Čech velmi snadno dostává, ať už automobilem, letecky či vlakem.

Pláže v Kvarnerském zálivu

Jednu z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku najdete na ostrově Cres. Jde o kamenitou pláž Sveti Ivan u městečka Lubenice. Není však úplně snadné se na ni dostat, chce to buď pohodlnou obuv na nohy a dojít na pláž procházkou z parkoviště, nebo lze využít lodní taxi. Díky tomu však pláž nebývá přeplněná a můžete si zde užívat průzračně čistou vodu.

Více než desítku pláží oceněných Modrou vlajkou naleznete na ostrově Krk, který je s pevninou propojen mostem. Ve městě Baška je to např. oblázková Vela Plaža, uzpůsobená i pro pohybově postižené osoby. Složitější je potom dostat se na překrásnou pláž Oprna u města Punat, i na cestu sem je potřeba pevnější obuv, ale tato klidná pláž za to stojí.

Parádní pláže má také Rijeka. Modrou vlajkou se pyšní třeba Svěžanj, Ploče nebo Kostanj, která je navíc upravená i pro invalidní návštěvníky.

Výlety v Kvarnerském zálivu

Hlavním střediskem Kvarneru je důležitý přístav a nejvýznamnější město západního Chorvatska – Rijeka. V Rijece stojí za návštěvu katedrála sv. Víta ze 17. století, která je pojmenovaná podle patrona města, nebo kostel Panny Marie, který je jednou z nejvýznamnějších poutních svatyní v Chorvatsku. Další významnou památkou je pevnost Trsat, která stojí v kopcích nad městem. Také městské slavnosti, které mísí staroslovanské tradice s karnevalovou kulturou, jsou výjimečným zážitkem a údajně patří mezi pět největších na světě.

V přímořském městě Senj pak najdete monumentální pevnost z 16. století. Tvrz Nehaj měla chránit chorvatské pobřeží před tureckými výpady, dnes je z ní muzeum.

Počasí v Kvarnerském zálivu

V Kvarnerském zálivu je podnebí středomořské. Hlavní sezona tu probíhá stejně jako kdekoli jinde v Chorvatsku v období letních prázdnin. Příjemné počasí pro pobyt je však i v červnu nebo v září.

Kdy jet do Kvarnerského zálivu

Během července a srpna teploty přes den stoupají k 28-34 °C. V noci potom klesají obvykle k 18 °C, je-li chladněji, tak až ke 12 °C. V červnu se denní teploty pohybují od 25 do 31 °C, noční mezi 10 a 16 °C. V září je ještě o něco chladněji a o něco více prší. Průměrné denní maximum je 23 °C, v horkých dnech 28 °C, v noci bývá 7-14 °C.

Teplota moře v Kvarnerském zálivu

V prázdninových měsících se teplota moře u pevninského Chorvatska drží kolem 24 °C. V září zůstává voda vyhřátá na 23 °C, v červnu je koupel osvěžující, moře obvykle ještě nemívá ani 22 °C. Ale např. okolo ostrova Cres je voda v celé sezoně ještě o stupínek teplejší.

Aktuální teplotu moře v Kvarnerském zálivu můžete získat na webu Seatemperature.org – teploty pro Rabac, teploty pro Cres.

Zájezdy do Kvarnerského zálivu

Do letovisek v Kvarnerském zálivu pořádají cestovní kanceláře nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů. Vyrazit můžete zpravidla na 8 dní, ale v podstatě je možné vybírat z pobytů o délce 6-15 dní. Součástí je obvykle snídaně nebo polopenze, některé zájezdy jsou bez stravy.

Doprava bývá letecká nebo vlastní. Vydáte-li se na cestu osobním automobilem, do měst v Kvarnerském zálivu je to z Prahy asi 800 km a 9 hodin cesty, z Brna asi 700 km a necelých 8 hodin.

Ubytování v Kvarnerském zálivu

Pokud si chcete celý pobyt naplánovat sami, máte tisíce možností, kde se v Kvarnerském zálivu ubytovat. Oblíbenými letovisky jsou Rijeka, Opatija, Crikvenica nebo ostrovy Cres, Lošinj, Krk, Rab.

Apartmány v Kvarnerském zálivu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartmani Nina s celkovou známkou 9,0/10 z 99 hodnocení. Ubytování se nachází v Crikvenici jen 400 m od nejbližší pláže. Klimatizovaný apartmán má vlastní vybavenou kuchyň, koupelnu, k dispozici je i wi-fi připojení. Parkování je možné zdarma na soukromém parkovišti. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, ocenili poměr kvality a ceny.

Lákají-li vás spíše ostrovy v Kvarnerském zálivu, můžeme doporučit penzion Room M na ostrově Cres s celkovou známkou 9,4/10 z 81 hodnocení. Klimatizované studio se nachází jen 300 m od pláže Melin v Cresu. Studio má ledničku a rychlovarnou konvici i připojení k wi-fi, parkování je možné na místě. I tady hostům vyhovoval poměr ceny a kvality.

Hotely v Kvarnerském zálivu

Z hotelů můžeme doporučit Hotel Villa Laurel v Lovranu, který má na Bookingu celkovou známku 8,6/10 z 234 hodnocení. Hotel se nachází jen 150 m od pláže a 800 m od historického centra Lovranu, pěšky se dá dojít podél přímořské promenády až do Opatije. Pokoje jsou klimatizované, v ceně je skvělá snídaně a také soukromé parkování u budovy. V tomto hotelu je navíc povolen i pobyt s domácími mazlíčky.

Praktické informace

Před dovolenou v Kvarnerském zálivu Skrblík doporučuje pročíst si také užitečný článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který obsahuje řadu informací a tipů pro bezstarostný pobyt u Jadranu.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.