Dovolená Kvarner

Chorvatsko Kvarner, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Kvarnerský záliv je široký záliv mezi pevninským Chorvatskem a Istrijským poloostrovem. Dělí se na na tři části: záliv Kvarner mezi Istrií a ostrovem Cres, Rijecký záliv rozkládající se severně od ostrovů Krk a Cres a podél pobřeží Rijeky, a záliv Kvarnerić, který leží mezi ostrovy Krk, Rab, Pag, Lošinj a Cres. Kromě přímořských letovisek tu najdete i lázeňská města, nejznámější je Opatija.

Kvarner je jedním z nejstarších turistických regionů Chorvatska. Na rozdíl od jiných chorvatských oblastí zůstal dlouhá staletí pod přímým vlivem chorvatských vládců, a díky tomu zde můžeme najít rysy ryzí chorvatské kultury, např. bohaté písemné dědictví v hlaholici nebo oblibu v karnevalech.

Navštívit můžete také samostatné články věnované Crikvenici, Rabacu, poloostrovu Istrie nebo kvarnerským ostrovům Krk, Lošinj, Pag či Rab.

Dovolená Kvarner | © Valery Bareta | Dreamstime.com

Dovolená v Kvarnerském zálivu

Dovolená v Kvarnerském zálivu je ideální pro ty, kteří se nechtějí jen válet na pláži. Můžete tu vyrazit na výlet po četných turistických stezkách přírodního parku Učka nebo národního parku Risnjak, v němž můžete potkat kamzíky či jeleny. Žijí zde dokonce také rysi, vlci nebo medvědi.

Díky své klidnější atmosféře pobyt v Kvarnerském zálivu vyhovuje rodinám s dětmi. Chcete-li zažít pestřejší noční život, ze zdejších letovisek si vyberte Rijeku. Její výhodou navíc je, že se do ní z Čech velmi snadno dostává, ať už automobilem, letecky či vlakem.

Pláže v Kvarnerském zálivu

Jednu z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku najdete na ostrově Cres. Jde o kamenitou pláž Sveti Ivan u městečka Lubenice. Není však úplně snadné se na ni dostat, chce to buď pohodlnou obuv na nohy a dojít na pláž procházkou z parkoviště, nebo lze využít lodní taxi. Díky tomu však pláž nebývá přeplněná a můžete si zde užívat průzračně čistou vodu.

Více než desítku pláží oceněných Modrou vlajkou naleznete na ostrově Krk, který je s pevninou propojen mostem. Ve městě Baška je to např. oblázková Vela Plaža, uzpůsobená i pro pohybově postižené osoby. Složitější je potom dostat se na překrásnou pláž Oprna u města Punat, i na cestu sem je potřeba pevnější obuv, ale tato klidná pláž za to stojí.

Parádní pláže má také nejvýznamnější město v Kvarnerském zálivu – Rijeka. Modrou vlajkou se pyšní třeba Svěžanj, Ploče nebo Kostanj, která je navíc upravená i pro invalidní návštěvníky.

Výlety v Kvarnerském zálivu

Hlavním střediskem Kvarneru je důležitý přístav a nejvýznamnější město západního Chorvatska – Rijeka. V Rijece stojí za návštěvu katedrála sv. Víta ze 17. století, která je pojmenovaná podle patrona města, nebo kostel Panny Marie, který je jednou z nejvýznamnějších poutních svatyní v Chorvatsku. Další významnou památkou je pevnost Trsat, která stojí v kopcích nad městem. Také městské slavnosti, které mísí staroslovanské tradice s karnevalovou kulturou, jsou výjimečným zážitkem a údajně patří mezi pět největších na světě.

V přímořském městě Senj pak najdete monumentální pevnost z 16. století. Tvrz Nehaj měla chránit chorvatské pobřeží před tureckými výpady, dnes je z ní muzeum.

Počasí v Kvarnerském zálivu

V Kvarnerském zálivu je podnebí středomořské. Hlavní sezona tu probíhá stejně jako kdekoli jinde v Chorvatsku v období letních prázdnin. Příjemné počasí pro pobyt je však i v červnu nebo v září.

Kdy jet do Kvarnerského zálivu

Během července a srpna teploty přes den stoupají k 28-34 °C. V noci potom klesají obvykle k 18 °C, je-li chladněji, tak až ke 12 °C. V červnu se denní teploty pohybují od 25 do 31 °C, noční mezi 10 a 16 °C. V září je ještě o něco chladněji a o něco více prší. Průměrné denní maximum je 23 °C, v horkých dnech 28 °C, v noci bývá 7-14 °C.

Teplota moře v Kvarnerském zálivu

V prázdninových měsících se teplota moře u pevninského Chorvatska drží kolem 24 °C. V září zůstává voda vyhřátá na 23 °C, v červnu je koupel osvěžující, moře obvykle ještě nemívá ani 22 °C. Ale např. okolo ostrova Cres je voda v celé sezoně ještě o stupínek teplejší.

Aktuální teplotu moře v Kvarnerském zálivu můžete získat na webu Seatemperature.org – teploty pro Rabac, teploty pro Cres.

Zájezdy do Kvarnerského zálivu

Do letovisek v Kvarnerském zálivu pořádají cestovní kanceláře nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů. Vyrazit můžete zpravidla na 8 dní, ale v podstatě je možné vybírat z pobytů o délce 6-15 dní. Součástí je obvykle snídaně nebo polopenze, některé zájezdy jsou bez stravy.

Doprava bývá letecká nebo vlastní. Vydáte-li se na cestu osobním automobilem, do měst v Kvarnerském zálivu je to z Prahy asi 800 km a 9 hodin cesty, z Brna asi 700 km a necelých 8 hodin.

Ubytování v Kvarnerském zálivu

Pokud si chcete celý pobyt naplánovat sami, máte tisíce možností, kde se v Kvarnerském zálivu ubytovat. Oblíbenými letovisky jsou Rijeka, Opatija, Crikvenica nebo ostrovy Cres, Lošinj, Krk, Rab.

Apartmány v Kvarnerském zálivu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartmani Nina s celkovou známkou 9,0/10 z 99 hodnocení. Ubytování se nachází v Crikvenici jen 400 m od nejbližší pláže. Klimatizovaný apartmán má vlastní vybavenou kuchyň, koupelnu, k dispozici je i wi-fi připojení. Parkování je možné zdarma na soukromém parkovišti. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, ocenili poměr kvality a ceny.

Lákají-li vás spíše ostrovy v Kvarnerském zálivu, můžeme doporučit penzion Room M na ostrově Cres s celkovou známkou 9,4/10 z 81 hodnocení. Klimatizované studio se nachází jen 300 m od pláže Melin v Cresu. Studio má ledničku a rychlovarnou konvici i připojení k wi-fi, parkování je možné na místě. I tady hostům vyhovoval poměr ceny a kvality.

Hotely v Kvarnerském zálivu

Z hotelů můžeme doporučit Hotel Villa Laurel v Lovranu, který má na Bookingu celkovou známku 8,6/10 z 234 hodnocení. Hotel se nachází jen 150 m od pláže a 800 m od historického centra Lovranu, pěšky se dá dojít podél přímořské promenády až do Opatije. Pokoje jsou klimatizované, v ceně je skvělá snídaně a také soukromé parkování u budovy. V tomto hotelu je navíc povolen i pobyt s domácími mazlíčky.

Praktické informace

Před dovolenou v Kvarnerském zálivu Skrblík doporučuje pročíst si také užitečný článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který obsahuje řadu informací a tipů pro bezstarostný pobyt u Jadranu.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.