Dovolená Rab

Chorvatsko Rab, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Rab je chorvatský ostrov v severním Jadranu. Nachází se v Kvarnerském zálivu. Stejnojmenné město Rab, které leží na malém výběžku na jihozápadě ostrova, je pak druhým nejmenším chorvatským městem.

Ostrov je přístupný pouze trajektem z městečka Jablanec, z Rijeky nebo Zadaru. Spoje jezdí pravidelně mnohokrát za den.

Dovolená Rab | © Dreamstime.com

Dovolená na Rabu

Rab je jedním nejlákavějších jadranských ostrovů. Jeho oblíbenost stoupla na počátku 20. století, kdy získalo město Rab statut lázní. Zdejší vzduch prosycený solí a bezprašné prostředí působí blahodárně na dýchací cesty a celý organismus.

Tento ostrov je jedním z mála míst v Chorvatsku, kde najdeme kromě skalnatých a oblázkových také písečné pláže. Rab má rovněž hustou síť turistických tras a cyklotras, takže kromě pěstování vodních sportů můžete vyrazit i na kolo nebo na pěší túru.

Pláže na Rabu

Nejznámější a největší pláží na Rabu je Rajská pláž, která je dlouhá 1,5 km, tvořená je jemným pískem a lemovaná borovicovým hájem. Rajská pláž je oceněna Modrou vlajkou, což vypovídá o jejích kvalitách a její šetrnosti k životnímu prostředí. Vstup do vody je opravdu pozvolný a moře je tu velmi teplé.

K nejkrásnějším částem ostrova patří pláž Suha Punta, která se nachází na zalesněném poloostrově. Pláže jsou oblázkové a skalnaté, je tu dostatek stínu a veškeré zázemí je tu rovněž k dispozici.

Nudisté mohou využít pláže Kandalora, Sahara nebo Ciganka.

Výlety na Rabu

Ty nejzajímavější architektonické památky se v Rabu shromažďují přímo na náměstí Svetog Kristofora. Nejstarší stavbou, jejíž pozůstatky tu můžeme vidět, je kostel sv. Ivana ze 7. století. Impozantní výhled si zase užijete z mohutné 25metrové věže katedrály Sveti Marija z 12. století.

Trajektem se z přístavu v Loparu dostanete na ostrov Krk, kde se dá strávit celý den, ať už toužíte navštívit historické památky, nebo se rozhodnete vyzkoušet zdejší pláže. Ostrovu Krk jsme se věnovali v samostatném článku.

Vyšlápnout si můžete také na nejvyšší bod ostrova, na Kamenjak, který se vypíná do nadmořské výšky 408 m a kromě nádherných výhledů do okolí vám odměnou za výstup může být i občerstvení ve zdejší restauraci.

Počasí na Rabu

Na ostrově vládne středomořské podnebí. Hřebenem Kamenjaku je Rab oproti jiným ostrovům v Kvarnerském souostroví chráněn před nepříznivým vlivem prudkých větrů. Díky tomu tu dokonce rostou i duby. Ty, které jsou staré až 1 000 let, můžete obdivovat v lese Dundo, jednom z mála zachovaných středomořských lesů.

Kdy jet na Rab

Nejvíce turistů bývá na Rabu v letních prázdninových měsících. V červenci a srpnu denní maxima dosahují průměrně 29 °C, za horkých dní teploměr vystoupá až k 34 °C. V noci se teplota pohybuje kolem 18 °C. V těchto měsících také na Rabu nejméně prší.

Příjemné teploty a počasí vhodné ke koupání tu jsou však i v červnu nebo v září. V červnu denní maxima dosahují hodnot mezi 26-32 °C, v noci bývá kolem 16 °C. V září teploty přes den stoupají zpravidla k 24-30 °C, v noci klesnou k 15 °C.

Teplota moře na Rabu

Během prázdnin se teplota moře drží vyhřátá mezi 24 a 25 °C. V červnu se pohybuje mezi 22 a 24 °C a v září mezi 23 a 24 °C.

Aktuální teplotu moře na Rabu si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Rab

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů, případně rovněž do apartmánů. Nejčastější délka zájezdů je 7-9 dní, strava bývá zabezpečena formou snídaně či polopenze. V apartmánech si zpravidla vaříte sami.

V ceně některých zájezdů bývá letenka, jinak je doprava vlastní. Osobním automobilem a trajektem trvá cesta z Prahy na Rab asi 10 h, urazit je potřeba 850 km. Trasa z Brna je o 150 km kratší a zabere asi 8 a půl hodiny.

Ubytování na Rabu

Pokud si chcete pobyt na Rabu zabezpečit sami, máte asi dva tisíce možností, kde se ubytovat. Převažují apartmány a ubytování v soukromí, na ostrově však stojí i několik hotelů a penzionů.

Apartmány na Rabu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartmani Krunić s celkovou známkou 9,1/10 z 42 hodnocení, který se nachází v Barbatu. Klimatizovaná studia a apartmány mají svou vlastní kuchyňku, balkon, připojení na wi-fi. Na nejbližší pláž je to asi 400 m. Pobyt je tu povolený i s domácími mazlíčky a soukromé parkování je k dispozici bezplatně. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, hodnotili velmi vysoce poměr kvality a ceny.

Hotely na Rabu

Máte-li raději hotelový komfort, můžeme doporučit tříhvězdičkový Hotel Epario v Loparu. Nejbližší pláž je asi 400 m od budovy a do centra Loparu je to asi 200 m. Pokoje jsou klimatizované a některé mají také balkon. V ceně pobytu se podává snídaně. Parkování je možné bezplatně u objektu. Využít můžete také fitness centrum nebo hotelový bar.

Praktické informace

Pokud se chystáte na Rab, máme pro vás ještě užitečný článek Jak ušetřit v Chorvatsku.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.