Dovolená ostrov Pag

Chorvatsko ostrov Pag, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Pag je dlouhý skalnatý ostrov, který se nachází na severu chorvatské části Dalmácie a patří mezi Kvarnerské ostrovy. Největším sídlem na ostrově je stejnojmenné město Pag, které je společně s městem Novalja hlavním turistickým letoviskem.

Ostrov je proslulý výrobou specifického ovčího sýra, soli a také krajkářstvím. S pevninou je spojen Pažským mostem, který vede od mysu Fortica v jižní části ostrova k mysu Ošljak na pevnině. Využít lze také trajektovou dopravu.

Dovolená ostrov Pag | © Natalia Bratslavsky | Dreamstime.com

Dovolená na ostrově Pag

Pag je výbornou destinací pro mladé lidí toužící po zábavě, ti by se měli držet především v okolí města Novalja, zdejší bary, kluby a diskotéky jsou vyhlášené. Nicméně je na ostrově i řada pláží vhodných pro rodiny s malými dětmi a najdou se i romantická zákoutí pro zamilované páry.

Pláže na ostrově Pag

Především mezi mladými je vyhlášená pláž Zrće. Na této pláži pulzuje život – po celý den tu hraje hlasitá hudba, všudypřítomné bary nabízejí lahodné koktejly a večer tu probíhají velké taneční party. Na místě je spousta atrakcí a možnost zapůjčit si vodní skútry či jiné vybavení. Jedete-li na ostrov za zábavou, nemůžete být na Pagu na lepším místě.

Pro rodiny s dětmi je vhodná pláž Čista, kde je pozvolný vstup, klidné moře a dno je tvořeno převážně pískem, mořští ježci tu téměř nejsou. Voda je tu, jak název napovídá, krásně čistá. Za poplatek je možné si zapůjčit lehátka a slunečník nebo se projet na šlapadle.

Výlety na ostrově Pag

Ve městě Pag můžete navšívit Stari Grad, archeologicky významné místo, kde se psaly první dějiny osídlení Pagu. Umění krajkářství a jedinečné pažské krajce, jejíž historie sahá až do 15. století a mezi jejíž obdivovatelky patřila i císařovna Sisi, je věnována galerie krajky v krásně zrekonstruovaném paláci od Juraje Dalmatinace. Jiný zážitek zase nabídne muzeum soli, Pag se totiž podílí na její chorvatské produkci více než 60 %.

Pokud máte rádi přírodu, doporučujeme navštívit olivové zahrady Lun na severu ostrova. Některé olivovníky jsou staré i 1 600 let a kvůli silným větrům jsou jejich kmeny pokroucené do neuvěřitelných tvarů. Za vodními ptáky se zase můžete vydat do chráněné ornitologické rezervace u krasového jezera Velo Blato.

Počasí na ostrově Pag

Na Pagu panuje středomořské podnebí, ovšem vanou zde chladné větry z pevniny zvané bóra nebo bura. Nejméně srážek a zároveň nejtepleji je v letních měsících – červenci a srpnu. To ovšem probíhá hlavní sezona v celém Chorvatsku a je tu nejvíce turistů. Teploty vhodné ke koupání tu však bývají už od června až do září a mimo prázdninové měsíce lidí na plážích výrazně ubude.

Kdy jet na Pag

V červenci a srpnu se průměrná denní maxima pohybují kolem 29 °C, v horkých dnech teploty stoupají až k 34 °C. Noční teploty potom klesají průměrně k 18 °C.

V červnu se můžete těšit na průměrná denní maxima kolem 26 °C, v teplejších dnech rtuť v teploměru vystoupá až k 32 °C. Noční teploty se pohybují kolem 16 °C.

V září se pak denní maxima drží mezi 24 až 30 °C, v noci klesají průměrně k 15 °C. Září je ze všech těchto čtyř porovnávaných měsíců také nejdeštivější.

Teplota moře na Pagu

Během letních prázdninových měsíců se teplota moře na Pagu pohybuje kolem 24 °C, nejteplejší je moře v srpnu. V září potom voda zůstává vyhřátá ještě na 23 °C, směrem k říjnu ale teplota rychle klesá. V červnu je koupání osvěžující, na začátku měsíce moře obvykle ještě nemá ani 22 °C a teplota vody postupně stoupá k 23 °C.

Aktuální teplotu moře si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na ostrov Pag

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do apartmánů bez stravy a s vlastní dopravou, a to obvykle na 8 dní, případně na 11 nebo 15 dní. V nabídce jsou však i pobyty v hotelích, v nichž bývá strava řešena formou polopenze, plné penze nebo all inclusive.

Zájezdy do některých hotelů jsou letecké, ale obvykle je doprava vlastní. Necelých 1 000 km při cestě na Pag z Prahy zabere asi 9 a půl hodiny, při cestě z Brna musíte ujet zhruba 800 km, což se dá zvládnout za 8 hodin.

Ubytování na ostrově Pag

Pokud si chcete pobyt na Pagu zabezpečit sami, máte tisíce možností, kde se tu ubytovat. Převažuje ubytování v soukromí, které je především formou apartmánů, na ostrově ale také stojí několik hotelů a penzionů.

Apartmány na Pagu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Feniks s celkovou známkou 9,6/10 z 52 hodnocení. Klimatizované apartmány se nacházejí v Pagu přímo u pláže, všechny mají soukromou kuchyň, vlastní koupelnu a balkon. K dispozici je také neplacené soukromé parkoviště. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, hodnotili velmi vysoce poměr ceny a kvality.

Hotely na Pagu

Dáváte-li přednost hotelovému servisu, můžeme doporučit tříhvězdičkový Hotel Biser, který má na Bookingu celkovou známku 8,3/10 ze 197 hodnocení. Budova se nachází přímo u pláže, k níž se schází po schodech. Do historického města Pag je to příjemnou procházkou asi 2,5 km. Hotel nabízí klimatizované pokoje s balkonem, případně i studia. Na místě je k dispozici bezplatné soukromé parkoviště. V ceně ubytování je také velmi dobrá snídaně.

Praktické informace

Před dovolenou na ostrově Pag Skrblík doporučuje navštívit také užitečný článek Jak ušetřit v Chorvatsku s řadou cenných tipů a rad.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.