Dovolená Lošinj

Chorvatsko Lošinj, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Lošinj je malý chorvatský ostrov v Kvarnerském zálivu Jaderského moře. Dříve býval přirozeně spojen s ostrovem Cres, již v antickém období od něj však byl oddělen krátkým průplavem. Oba ostrovy nyní spojuje Osorský most. Samotný ostrov Lošinj je rovněž rozdělen dalším průplavem, který se nachází severně od hlavního sídla na ostrově, kterým je Mali Lošinj.

Dovolená Lošinj | © Dreamstime.com

Dovolená na ostrově Lošinj

Ostrov Lošinj je krásný a velmi členitý zelený ostrov. V jeho jižní části nalezneme bujnou subtropickou vegetaci – palmy, borovicové lesy, agáve, oleandry. Severní část je hornatá, ideální pro příznivce horských túr.

Zvíře, které je s Lošinjem neodmyslitelně spjato, je delfín. V místní rezervaci, která byla založena v roce 2006 jakožto první rezervace delfínů ve Středozemním moři, jich žije asi stovka. Budete-li mít jen trochu štěstí, je pravděpodobné, že při svém pobytu na ostrově některého zahlídnete.

Pláže na ostrově Lošinj

Nejkrásnější pláž na ostrově je nejspíš Veli Žal, která se nachází v zátoce Suncana Uvala a je oceněná Modrou vlajkou. Jde o oblázkovou pláž s pozvolným pěkným vstupem do moře, takže je ideální i pro rodiny s dětmi. Kolem pláže vede promenáda, je možné tu k relaxaci využít stín borovic nebo si zapůjčit lehátka a slunečníky za poplatek.

Výborný přístup do moře má také nedaleká oblázková pláž Borik, která se nachází u hotelu Bellevue. I tady je možnost pronajmout si slunečníky a lehátka.

Pro milovníky psů je ideální oblázková pláž Čikat, na kterou můžete zavítat i se svým chlupatým kamarádem.

Výlety na ostrově Lošinj

Mezi oblíbené výletní cíle patří hlavní sídlo na ostrově, městečko Mali Lošinj. Naleznete v něm botanickou zahradu a v historickém centru třeba známou fontánu se dvěma delfíny z roku 1960, která využívá vodu z Vranského jezera. Je zde také uložena bronzová socha řeckého atleta Apoxyomena, která byla v roce 1996 objevena na dně moře, což způsobilo malou světovou senzaci.

Lázeňské město Veli Lošinj zas nabízí procházky svými krásnými parky, ale také obrannou věž s muzeem, z níž si můžete užít překrásný výhled na okolí, nebo románský kostel svatého Mikuláše z 15. století.

zálivu Čikat pak najdete krásný stejnojmenný chráněný lesopark, který byl uměle vysázen v 19. století. V jeho stínu můžete relaxovat za horkých dní. Poblíž můžete navštívit také oblíbený stejnojmenný aquapark.

Počasí na ostrově Lošinj

Podnebí na ostrově Lošinj je středomořské, daří se tu subtropické vegetaci. Hlavní sezona tu probíhá v období letních prázdnin, tak jako je tomu v celém Chorvatsku. Příjemné letní teploty tu však panují i v červnu nebo v září, kdy je lidí na plážích výrazně méně.

Kdy jet na ostrov Lošinj

V červenci a srpnu na ostrově nejméně prší a denní teploty se průměrně pohybují mezi 29 až 34 °C, v noci bývá kolem 18 °C. V červnu teploty dosahují průměrně příjemných 26 °C, v horkých dnech vystoupají až k 32 °C, v září jsou průměrné denní teploty ještě zhruba o dva stupně nižší. V noci teploty klesají pod 15 °C, v září i pod 10 °C.

Teplota moře na ostrově Lošinj

V prázdninových měsících teplota vody stoupá až k 25 °C. V září moře ještě zůstává příjemně vyhřáté, teplota se pohybuje mezi 23 a 24 °C. V červnu je voda z těchto letních měsíců nejchladnějších, i tak má ale obvykle více než 22 °C.

Aktuální teplotu moře na ostrově Lošinj si můžete zjistit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na ostrov Lošinj

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do čtyřhvězdičkových hotelů, v nichž se podává alespoň snídaně či polopenze. Najít lze však i zájezdy do kempu nebo apartmánu. Obvyklá délka pobytu je 8 dní, ale některé zájezdy lze objednat i na kratší dobu, nebo naopak až na dva týdny.

Doprava je zpravidla letecká, u některých zájezdů ovšem i vlastní. Cca 900 km z Prahy však zabere osobním automobilem a trajektem asi 10 hodin, 750 km z Brna je potom zvládnutelných za 8 a půl hodiny.

Ubytování na ostrově Lošinj

Pokud si chcete pobyt zabezpečit sami, máte asi tisícovku možností, kde se na ostrově ubytovat. Turisté nejčastěji využívají ubytování ve městech Mali Lošinj nebo Veli Lošinj.

Apartmány na ostrově Lošinj

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartmani Danica s celkovou známkou 9,3/10 ze 102 hodnocení. Klimatizované apartmány se nacházejí v Nerezine pouhých 200 m od nejbližší pláže, mají plně vybavenou kuchyňku, vlastní koupelnu a některé i balkon nebo terasu. Parkovat lze na soukromém parkovišti zdarma. Ubytovaní hosté velmi chválili poměr kvality a ceny.

Hotely na ostrově Lošinj

Tomu, kdo dá přednost hotelovému servisu a trochu rušnější lokalitě, můžeme doporučit Hotel Apoksiomen, který má na Bookingu celkovou známku 8,9/10 ze 144 hodnocení. Nachází se ve městě Mali Lošinj hned u přístavu a asi 500 m od nejbližší pláže. Pokoje jsou klimatizované a ráno se podává skvělá snídaně formou bufetu, která je v ceně pobytu. Hotel má vlastní parkoviště a umožňuje také pobyt s domácími mazlíčky.

Praktické informace

Pokud míříte na Lošinj, nevynechejte ani Skrblíkův článek Jak ušetřit v Chorvatsku, kde naleznete řadu užitečných informací a tipů pro vaši bezstarostnou cestu.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.