Dovolená Crikvenica

Chorvatsko Crikvenica, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Crikvenica je chorvatské letovisko na pobřeží Kvarnerského zálivu Jaderského moře. Nachází se při ústí řeky Dubračina asi 30 km jihovýchodně od Rijeky. Turistické zázemí nabízí celý pás od Jadranova na severu po Selce na jihu, tato pobřežní oblast bývá označována jako Crikvenická riviéra.

Město Crikvenica má rovněž bohatou lázeňskou tradici, která začala již v roce 1888. Návštěvníci v něm tak mohou nalézt řadu lázeňských pavilonů i sanatorií. Více o historii města se můžete dočíst na webu Rivieracrikvenica.com.

Dovolená Crikvenica | © Valery Bareta | Dreamstime.com

Dovolená v Crikvenici

Dovolená v Crikvenici je vhodná jak pro cestující v páru, tak pro rodiny s dětmi. Vzhledem ke své poloze v severní části chorvatského pobřeží je ideální destinací pro české turisty, protože cesta díky tomu netrvá příliš dlouho.

Během prázdninových měsíců je v Crikvenici poměrně rušno, nicméně příjemné počasí tu bývá i v červnu nebo v září, kdy je lidí na plážích o poznání méně.

Pláže v Crikvenici

Pro rodiny s dětmi je vhodná hlavní městská pláž Plaža Crikvenica, která je částečně oblázková a částečně písčitá a nabízí velmi pozvolný vstup do moře i možnost schovat se do stínu stromů. Všude v okolí stojí stánky s výbornou zmrzlinou či dalším občerstvením a k dispozici je i bohatá nabídka vodních atrakcí. Tato pláž je rovněž plně přizpůsobená pro invalidní osoby.

Jižněji potom leží Plaža Podvorska, která je široká a méně rušná, avšak tvoří ji spíše větší oblázky. Poblíž ní najdete také oblíbenou Montyho psí pláž, která je ideální pro všechny, kdo cestují se svými čtyřnohými kamarády. Perfektní zázemí doplňuje i nabídka psích pamlsků nebo možnost zapůjčení psích hraček jen proti vratné záloze.

Výlety v okolí Crikvenice

Přímo v Crikvenici se kousek od hlavní pláže nachází Aquarium Crikvenica. Malé akvárium se středomořskou faunou, florou a tropickými rybami i jinými mořskými živočichy se bude líbit především dětem. Prohlídka areálu je časově nenáročná, zabere necelou hodinku.

Překrásné výhledy na okolí pak nabízí nedaleká zřícenina kamenné pevnosti Gradina Badanj a vyhlídka Kavranova stěna. Navštívit obě místa zvládnete v rámci zhruba osmikilometrového pěšího okruhu. Z Crikvenice se vydáte po turistické stezce s názvem Ljubavna cestina (Cesta lásky), která vede od sousoší Kalvárie. Na zříceninu Gradina Badanj je to odtud necelé 3 km mírného stoupání, čili asi hodinka cesty. Od zříceniny pak můžete po pěšině pokračovat dál ještě asi 2 km na Kavranovu stěnu, odkud jsou překrásné výhledy na Crikvenici, moře i ostrov Krk. Z Kavranovy stěny lze potom sejít opět zpátky do města. Tento výlet vyžaduje pevnější obuv a taktéž doporučujeme přibalit dostatek vody a nějaké občerstvení.

Počasí v Crikvenici

Průměrná roční teplota v oblasti je 13,2 ºC, díky čemuž se místní obyvatelé věnují farmaření, pěstování zeleniny či rybaření a daří se zde také cestovnímu ruchu.

Kdy jet do Crikvenice

Hlavní sezona v Chorvatsku probíhá během letních prázdnin, to je v Crikvenici nejtepleji a také nejméně srážek. Průměrné denní teploty se v červenci a srpnu pohybují kolem 28 ºC, v horkých dnech vyšplhají až k 34 ºC. V noci bývá průměrně 19 ºC.

Pobyt v Crikvenici lze však doporučit i mimo sezónu, kdy lidí na plážích znatelně ubyde. V červnu nebo v září průměrné denní teploty dosahují příjemných 23-25 ºC, v teplejších dnech pak stoupají až ke 32 ºC a v noci bývá průměrně kolem 15 ºC.

Teplota moře v Crikvenici

V hlavní sezoně průměrná teplota moře dosahuje 24 ºC. V září se obvykle stále drží na příjemných 23 ºC. V červnu je koupání osvěžující, voda mívá teplotu pod 22 ºC.

Aktuální informaci o teplotě moře v Crikvenici získáte na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Crikvenice

Že je Crikvenica častým cílem českých turistů, dokazuje pestrá nabídka zájezdů od cestovních kanceláří. Vzhledem k tomu, že cesta z ČR netrvá příliš dlouho, jde o oblíbenou destinaci. Pobyty mají obvykle délku 8 až 15 dní, v hotelích se podává snídaně nebo polopenze, v apartmánech si vaříte sami.

Některé zájezdy mají v ceně letenku, nebo je doprava vlastní. Osobním automobilem zvládnete zhruba 800 km dlouhou cestu z Prahy do Crikvenice za osm a půl hodiny, z Brna je to ještě kratší, 650 km se dá ujet pod sedm hodin.

Ubytování v Crikvenici

Chcete-li si ubytování v Crikvenici a okolí zabezpečit sami, máte na výběr z několika stovek zařízení různé kategorie. Vzhledem k tomu, že jde o oblíbenou oblast, doporučujeme si pobyt rezervovat s dostatečným předstihem. Nejčastěji narazíte na ubytování v soukromých apartmánech, rezervovat lze i pokoje v místních hotelích.

Apartmány v Crikvenici

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartmani Nina s celkovou známkou 9,0/10 z 99 hodnocení. Budova se nachází zhruba 400 m od nejbližší pláže, v ceně pobytu je wi-fi připojení i klimatizace. Apartmán má terasu, plně vybavenou kuchyňku i koupelnu. Parkování je umožněno na neplaceném soukromém parkovišti. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, vysoce hodnotili poměr ceny a kvality.

Hotely v Crikvenici

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Crikvenica s celkovou známkou 8,4/10 z 996 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel stojí hned u pláže a v ceně nabízí velmi dobrou snídani formou bufetu, wi-fi připojení i klimatizaci na pokoji. Parkování je možné za příplatek. Hotel má rovněž wellness centrum a sluneční terasu s lehátky, odkud si můžete vychutnat panoramatický výhled na pobřeží a ostrovy.

Praktické informace

Před cestou do Chorvatska Skrblík doporučuje ještě prostudovat článek Jak ušetřit v Chorvatsku, naleznete v něm řadu užitečných tipů a rad, které vám mohou zpříjemnit vaši dovolenou.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.