Dovolená Istrie

Chorvatsko Istrie, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Istrie je poloostrov vybíhající do Jaderského moře. Většina území patří Chorvatsku, ale částečně na Istrii leží i Slovinsko a Itálie.

Z chorvatských měst jsou na Istrii nejvýznamnější přístav Pula a pobřežní města PorečRovinj. V samostatných článích jsme se věnovali také letoviskům Novigrad, Rabac, UmagKvarnerskému zálivu. Najdete tu ale spoustu dalších krásných měst a míst pro strávení letní dovolené.

Dovolená Istrie | © Flaviu Boerescu | Dreamstime.com

Dovolená na Istrii

Letoviska na Istrii jsou oblíbeným cílem turistů z Čech a Moravy. Na sever poloostrova je to totiž autem jen nějakých 7-8 hodin. Pokud nechcete cestovat daleko, vyberte si jako cíl dovolené Novigrad, Poreč nebo lázeňské město Opatija.

Kdo touží po klidnější dovolené, může zajet více na jih, třeba do městečka s typickým benátským rázem Rovinj nebo až k Pule. Pula je sice rušnější město, ale kupříkladu nedaleký Medulin je vhodným místem pro klidnou rodinnou dovolenou.

Pláže na Istrii

Na Istrii je spousta krásných míst ke koupání. Počet pláží oceněných Modrou vlajkou se tu každoročně pohybuje kolem 50 a naleznete je třeba ve městech Pula, Rovinj, Novigrad či Opatija a v dalších po celé Istrii. K získání Modré vlajky je nutná perfektní čistota vody, recyklace odpadů, bezbariérový přístup, pláže rovněž musí být vybaveny zdravotnickým zařízením, informačním centrem, zábavnými prvky, toaletami a převlékacími kabinkami. Takových je na Istrii opravdu spousta.

Někteří však považují za nejkrásnější pláž v této oblasti pláž Plovanije, která se nachází na poloostrově Kamenjak na samém jihu Istrie. Jedná se o romantickou zátoku s oblými kameny a průzračně čistým mořem, kde téměř žádné turistické zázemí není, ale to je právě jeden z faktorů, který dodává koupání na Plovaniji to správné kouzlo. Pokud si sem vyrazíte zaplavat, stojí za to naplánovat si rovnou i pěší nebo cyklistický výlet, Kamenjak je totiž chráněnou krajinnou oblastí s řadou turistických stezek a kromě jiného tu můžete obdivovat vzácné druhy orchidejí.

Výlety na Istrii

Na jihu Istrie najdete i jedno z nejkrásnějších chorvatských měst. Pula se může pochlubit celou řadou architektonických památek v čele s koloseem, římským amfiteátrem. Vzácné umělecké sbírky nabízejí zdejší galerie a muzea. Na poloostrově Verudela v Pule taky najdete rovnou tři pláže oceněné Modrou vlajkou. Pule jsme věnovali samostatný článek.

Buď pravidelnou lodí z města Fažana, nebo v rámci organizované prohlídky určitě stojí za to navštívit Národní park Brijuni. Tvoří ho 14 ostrovů v Jaderském moři, prozkoumat lze dva největší – Veli a Mali Brijun. Najdete tu nedotčenou přírodu, čisté moře, antické a byzantské památky a zoologickou zahradu zbudovanou pro někdejšího jugoslávského prezidenta Tita.

Milovníky horských výstupů bude jistě zajímat i pohoří Učka s nejvyšší horou Istrie Vojak (1 401 m), která bývá i několik měsíců v roce zasněžená a celoročně nabízí překrásné výhledy.

Počasí na Istrii

Podnebí na Istrii je středomořské. Dobře se tu daří vinné révě a hojně se zde vyskytují i olivovníkové plantáže.

Kdy jet na Istrii

Hlavní sezona na Istrii probíhá během letních prázdnin, to je v celém Chorvatsku také nejvíce lidí. V červenci a srpnu nejméně prší a denní teploty se pohybují kolem příjemných 29 °C, v případě horkých dnů až 34 °C. V noci bývá kolem 17 °C.

Pokud chcete vyrazit mimo sezónu, doporučili bychom spíše červen než září. V září bývá chladněji a prší výrazně více než v červnu. Denní teploty bývají kolem 24-28 °C, v noci už spadnou pod 14 °C. V červnu je srážek o něco méně a denní teploty se pohybují kolem 25-31 °C. V noci bývá průměrně 15 °C.

Teplota moře u Istrie

V červenci a srpnu je moře v okolí Istrie nejteplejší, mívá kolem 25 °C. V září teplota klesá pod 24 °C, v červnu se pohybuje kolem 23 °C.

Aktuální teplotu moře v Pule přináší web Seatemperature.org.

Zájezdy na Istrii

Nabídka cestovních kanceláří je pestrá. V nabídce jsou hotely, bungalovy, apartmány i luxusní kempy. Jezdí se především na západní a jižní pobřeží poloostrova. Délka zájezdu se pohybuje od 5 do 15 dní, v hotelích se často v rámci pobytu podává snídaně nebo polopenze, v ostatních formách ubytování si obvykle vaříte sami.

Doprava je většinou vlastní. Osobním automobilem dojedete z Prahy na Istrii asi za 9 hodin, je to necelých 900 km. Z Brna je cesta rychlejší, necelých 700 km se dá ujet za 7 hodin.

Ubytování na Istrii

Pokud si chcete pobyt na Istrii zabezpečit sami, máte tisíce možností. K dispozici je ubytování všech kategorií, stačí si vybrat lokalitu, která by se vám líbila.

Apartmány na Istrii

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Studios Simona se celkovou známkou 9,3/10 ze 199 hodnocení. Klimatizovaná studia se soukromou kuchyní i balkonem se nachází na jihu Istrie, v Medulinu, což je asi 10 km od Puly. Budova stojí pouze 400 m od pláže a 600 m od centra města. K dispozici je také bezplatné wi-fi připojení i soukromé parkování. Hosté velmi vysoce hodnotili poměr kvality a ceny.

Hotely na Istrii

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Villa Laurel s celkovou známkou 8,6/10 z 238 hodnocení. Hotel se nachází v Lovranu, což je na severozápadním pobřeží Istrie. Budova stojí jen 150 m od pláže a 800 m od historického centra Lovranu. Všechny pokoje jsou klimatizované, některé mají i vířivou vanu nebo balkon. Kontinentální snídaně je v ceně pobytu. K dispozici je wi-fi připojení i parkoviště. Hotel umožňuje pobyt s domácími mazlíčky.

Praktické informace

Chystáte-li se strávit dovolenou na Istrii, Skrblík doporučuje přečíst si rovněž článek Jak ušetřit v Chorvatsku plný informací, tipů a rad pro perfektní dovolenou.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.