Dovolená Krk

Chorvatsko Krk, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Krk je chorvatský ostrov v Jaderském moři. Leží v Kvarnerském zálivu a díky své rozloze je největším ostrovem Jaderského moře. S pevninou je spojen silničním mostem dlouhým téměř jeden a půl kilometru. U města Omišalj leží také mezinárodní letiště Rijeka.

Hlavní město Krk se nachází na jihu území a je hospodářským a kulturním centrem ostrova. Díky zachovalému mohutnému opevnění z 12. století má středověký ráz. Oblíbenými turistickými letovisky jsou i města Baška nebo Njivice.

Dovolená Krk | © Dreamstime.com

Dovolená na Krku

Krk je vyhledávanou prázdninovou lokalitou jak pro páry, tak pro rodiny s dětmi. Kromě cestovního ruchu se tu daří také pěstování vinné révy. Doporučujeme ochutnat vynikající bílé víno Žlahtina, což je odrůda, která se nikde jinde než na vinicích v okolí zdejšího městečka Vrbnik nepěstuje.

Pláže na Krku

Jednou z nejznámějších pláží na ostrově Krk je téměř 2 km dlouhá oblázková Vela Plaža, která se nachází v centru města Baška a je oceněná Modrou vlajkou. Voda je zde křišťálově čistá a klidná a pláž je tu uzpůsobená i pro osoby se zdravotním postižením či neplavce. K dispozici jsou půjčovny vodních sportů a v blízkosti je řada restaurací, kaváren a obchodů.

Jednou z nejkrásnějších pláží je potom pláž Oprna schovaná asi 10 km jižně od města Punat. Je to oblázková pláž s průzračnou vodou, není ale snadné se k ní dostat, chce to rozhodně pevnější obuv než žabky, jde se totiž po kamenité stezce ze strmého kopce. Pláž je vybavena pouze barem a je možné si zde zapůjčit lehátka.

Koupání na Krku může přinést i zdravotní benefity. Mezi městy Klimna, Čižića, Soline a Meline leží zátoka Soline, známá pro své léčivé bahno, které se nachází na jejím dně. Úroveň moře v celé zátoce je maximálně 1 m a voda je teplá 6 měsíců v roce.

Výlety na Krku

Asi kilometr a půl od města Omišalj se na ploše asi 15 ha rozkládá archeologické naleziště Fulfinum. Toto místo bylo osídleno od počátku našeho letopočtu až po raný středověk a bylo zde vybudováno římské město, k jehož úpadku došlo společně se zánikem Říše římské. Dnes si zde můžete prohlédnout zrestaurované zbytky tohoto města.

Pro zchlazení v horkých dnech můžete využít prohlídku maličké krasové jeskyně Biserujka. Příjemnou procházkou lze potom dojít i na nedalekou klidnou pláž Rudine.

Na překrásnou pláž Vela Luka se pak lze dostat jedině výletem. Buď můžete využít taxi čluny, které jezdí z Bašky, nebo můžete na pláž dojít z Bašky pěší túrou. Trasa má asi 6 km, vede krasovou krajinou a ujít ji zabere asi dvě hodiny. Můžete oba způsoby také zkombinovat, nicméně návštěva tohoto místa za výlet stojí.

Počasí na Krku

Na Krku vládne středomořské podnebí, srážky jsou zde však o něco vydatnější než jinde v Chorvatsku. Nejvíce lidí jezdí na Krk v letních prázdninových měsících, stejně jako tomu je i u jiných chorvatských letovisek. Pobyt je tu však příjemný i v červnu nebo v září.

Kdy jet na Krk

V červenci a srpnu denní teploty na Krku dosahují průměrně 28 °C, v horkých dnech se vyšplhají až k 34 °C. V noci teploty klesají na hodnoty kolem 19 °C.

V červnu bývá přes den okolo příjemných 25 °C, v teplejších dnech může být až 32 °C. V noci se teploty pohybují mezi 10-17 °C. V září denní teploty obvykle nepřekročí třicítku, drží se v rozmezí 23-29 °C, v noci pak klesají na 15 °C a méně.

Teplota moře na Krku

Teplota moře je nejvyšší na konci července a v srpnu, to má voda kolem 24 °C. V září klesá průměrně k 23 °C a v první polovině června obvykle nedosáhne ještě ani na 22 °C.

Aktuální teplotu moře na Krku můžete zjistit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Krk

Cestovní kanceláře nabízejí na ostrov Krk širokou škálu zájezdů. Nejčastější je pobyt v délce 7-9 dní, ale najdete i pobyty na 10, 12 či 16 dní. Pokud je zájezd do hotelu nebo hotelové depandance, bývá zajištěna strava minimálně formou snídaně či polopenze. Pobyty v apartmánech bývají bez stravy.

Podobně je to i s dopravou. Hotelové zájezdy mají obvykle dopravu leteckou, jinak se však dopravujete sami. Cesta osobním automobilem ovšem není až tak dlouhá. Z Prahy je to na Krk asi 800 km, které ujedete za necelých 9 hodin. Z Brna je to ještě kratší, necelých 700 km zabere asi 7 hodin.

Ubytování na Krku

Pokud si chcete ubytování na Krku zabezpečit sami, máte tisíce možností. K dispozici jsou pokoje v penzionech či hotelích, apartmány, studia, soukromé pokoje, stačí si vybrat lokalitu.

Apartmány na Krku

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Matić s celkovou známkou 8,7/10 z 58 hodnocení. Apartmány se nacházejí asi 3,5 km od města Omišalj a 2,5 km od letiště Rijeka, z kterého lze za příplatek zabezpečit transfer. Jinak je zde možnost bezplatného soukromého parkování. Pláž v klidné zátoce je vzdálená jen asi 350 m. Apartmány mají vlastní vybavenou kuchyňku i koupelnu a dobré připojení k wi-fi. Hosté mohou využívat i terasu s výhledem na moře. Domácí zvířata jsou zde vítána.

Hotely na Krku

Chcete-li si raději užít komfort hotelového pobytu, z nabídky Bookingu můžeme doporučit Magal Hotel by Aminess s celkovou známkou 8,2/10 z 2 200 hodnocení. Nachází se v městečku Njivice jen 150 m od pláže. Pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu a za příplatek i balkon. Ráno se podává kontinentální snídaně. Na místě je k dispozici bezplatné soukromé parkoviště, nebo lze zajistit letištní transfer. Komplex má dvě restaurace, fitness centrum, kadeřnický, kosmetický a masážní salon i půjčovnu sportovního vybavení.

Praktické informace

Před dovolenou na Krku doporučujeme také přečíst Skrblíkův článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který je plný tipů, rad a informací.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.