Dovolená Pula

Chorvatsko Pula, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Pula je chorvatské město, které se nachází na jihu poloostrova Istrie. Díky značnému množství historických památek (a především těch z období antiky) je oblíbeným turistickým cílem. Platí také za hospodářské a kulturní centrum chorvatské části Istrie.

Jako první zde sídlili Ilyrové, kmen Histriů, podle něhož dostal poloostrov svůj název. V 1. století zde Římané založili kolonii z názvem Colonia Pietas Iulia Pola. Později byla Pula pod velkým vlivem Itálie. Když byla Pula připojena k Jugoslávii, drtivá většina místních obyvatel mluvila italsky. Ještě dnes se zde touto řečí můžeme celkem bez problémů dorozumět.

Dovolená Pula | © Sjankauskas | Dreamstime.com

Dovolená v Pule

Dovolená v Pule je samozřejmě krásná v létě, ale i mimo sezonu má Pula, nabitá architektonickými památkami, muzei a kulturními událostmi, rozhodně co nabídnout.

Pláže v Pule

Za koupáním je nejlepší vyrazit na poloostrov Verudela, na kterém najdete tři pláže oceněné Modrou vlajkou.

Největší pláží na poloostrově je pláž Histria. Díky svému pohodlnému přístupu po terasách i pozvolnému vstupu do moře je ideální pro rodiny s dětmi.

Krásným skalnatým okolím zaujme pláž Hawaii, přístup do vody je však pohodlný, k dispozici jsou také schůdky. Vstup do moře je pozvolný. Jde však o malou pláž, na které nejsou žádné služby, a bývá během sezony dost přeplněná.

Nejoblíbenější je asi pláž Ambrela, typická chorvatská oblázková pláž s mírným přístupem do vody vhodným i pro neplavce. K dispozici je bistro, restaurace, v blízkosti je parkoviště i autobusová zastávka.

Výlety v okolí Puly

Pula je jedno z nejkrásnějších chorvatských měst. Obdivovat můžete skvěle zachovalé římské koloseum z 1. století, které dokázalo pojmout až 23 tisíc diváků, nebo Vítězný oblouk rodiny Sergiů. Z pozdější doby pak pochází katedrála Nanebevzetí Panny Marie z 6. století nebo klášter a kostel sv. Františka ze 14. století. Je zde také celá řada muzeí nebo akvárium s mořskými i říčními živočichy.

Na nejjižnějším cípu poloostrova Istrie se nachází přírodní rezervace Donji Kamenjak. Zhruba 3,5 km dlouhá oblast s členitým pobřežím si zachovává své přirozené kouzlo díky zákazu výstavby, a tak tu naleznete překrásné divoké pláže. Kdo má rád květiny, může tu obdivovat 550 druhů rostlin včetně endemických druhů či divokých orchidejí. Narazíte tu však také na skutečné dinosauří stopy otisknuté na ploché skále a při té příležitosti si máte možnost projít krátkou naučnou stezku věnovanou těmto tvorům.

Pravidelnou plavbou z města Fažana se zase můžete vydat do národního parku Brijuni, který je tvořen 14 ostrovy v Jaderském moři, ale turisticky přístupné jsou jen dva – Veli a Mali Brijun. Najdete tu nedotčenou přírodu i moře, antické a byzantské památky i safari s exotickými zvířaty.

Počasí v Pule

Podnebí je vlhké a subtropické. V zimě tu často vanou větry bora, v létě jugo a mistrál.

Kdy jet do Puly

Nejméně srážek a nejvyšší teploty jsou v Pule v červenci a srpnu. Prázdninové měsíce jsou však obdobím, kdy je v celém Chorvatsku hodně lidí. Koupat se tu dá i v červnu či v září a lidí je na plážích o poznání méně. A pokud jedete do Puly za památkami, můžete vyrazit téměř kdykoli, jen v listopadu poměrně hodně prší.

Nejvyšší denní teploty o letních prázdninách dosahují hodnot mezi 29 a 35 °C. V noci bývá průměrně 17 °C.

V červnu se denní maxima pohybují mezi 25 a 31 °C, v noci teplota klesne k 15 °C. V září prší o něco více než v letních měsících a nejvyšší denní teploty se pohybují v rozmezí 24-29 °C, v noci naměří teploměr kolem 14 °C.

Teplota moře v Pule

Během letních prázdnin teplota moře stoupá k hodnotám mezi 24 a 25 °C. Začátkem září se moře drží vyhřáté na 24 °C, ale jeho teplota postupně klesá až k 20 °C. V červnu má voda průměrně 23 °C.

Aktuální teplotu moře v Pule si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Puly

Cestovní kanceláře nabízejí široké spektrum zájezdů do Puly. Vybírat můžete z pobytů o délce 6-15 dní, v nabídce jsou jak hotely, tak apartmány i kempy. Tomu odpovídají i stravovací možnosti, pobyt může být bez stravy, se snídaní či s polopenzí, případně i s plnou penzí.

U některých zájezdů je v ceně letenka, ale většinou je doprava vlastní. Osobním automobilem trvá cesta z Prahy do Puly asi 9 hodin, urazit je třeba 850 km. Cesta z Brna je o něco kratší, měří cca 720 km a ujet ji zvládnete za 7 a půl hodiny.

Ubytování v Pule

Pokud si chcete pobyt v Pule zabezpečit sami, máte tisíce možností, kde se ubytovat. Valnou většinu tvoří apartmány, ve městě však stojí i několik penzionů a hotelů.

Apartmány v Pule

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Villa Kristina s celkovou známkou 9,0/10 ze 160 hodnocení. Klimatizované apartmány a studia stojí asi 200 m od nejbližší pláže, mají vlastní kuchyňku, připojení na wi-fi a většina z nich i balkon nebo terasu. V blízkém okolí je veškeré zázemí a do centra Puly je to asi 3 km, ovšem 50 m od ubytování stojí autobusová zastávka s pravidelnými spoji tímto směrem. Parkování je možné zdarma u objektu. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, vysoce hodnotili poměr ceny a kvality.

Hotely v Pule

Dáváte-li přednost hotelovému komfortu, můžeme doporučit čtyřhvězdičkový Boutique Hotel Oasi, který má na Bookingu celkovou známku 9,3/10 z 525 hodnocení. Klimatizované pokoje mají výhled na venkovní hotelový bazén, mají vlastní balkon i wi-fi připojení. Hotel má také vířivku a sluneční terasu. Nejbližší pláž je vzdálená asi 350 m. Do centra Puly, která leží cca 4 km odtud, jezdí pravidelné autobusové spoje ze zastávky umístěné asi 100 m od hotelu. V ceně pobytu se podává fantastická snídaně. Parkování je možné bezplatně na soukromém parkovišti.

Praktické informace

Před cestou do Puly vám Skrblík také doporučuje článek Jak ušetřit v Chorvatsku. Najdete v něm mnoho informací, tipů a rad, které se vám mohou hodit.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.