Dovolená Rovinj

Chorvatsko Rovinj, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Rovinj je přístavní chorvatské město, které se nachází na západním pobřeží poloostrova Istrie. Patří k nejzápadnějším chorvatským městům.

Rozkládá se v rovinaté kotlině (odtud její název) a v blízkosti města se na mořském pobřeží nachází také 22 ostrovů. Dobře se tu daří vinné odrůdě malvazija a oblast je rovněž známá zpracováním tabáku.

Dovolená Rovinj | © Pongsakorn | Dreamstime.com

Dovolená v Rovinji

Rovinj je po Pule druhým nejnavštěvovanějším městem Istrie. Město je oblíbeným turistickým cílem především díky své výhodné poloze na pobřeží Jaderského moře, příznivému středomořskému klimatu a historickému jádru města, které si uchovalo ráz středověkých i renesančních benátských měst.

Pláže v Rovinji

Těmi nejnavštěvovanějšími v Rovinji jsou pláže Lone Bay, které jsou umístěny kousek od centra města. Lone Bay je součástí překrásného chráněného lesoparku Golden Cape a zdejší pláže jsou vhodné i pro děti či seniory. Stín poskytují koruny stromů, k dispozici je rovněž občerstvení.

Nejkrásnější pláží na jižním pobřeží je pláž Cisterna Beach, která je od Rovinje vzdálená 6 km. Nachází se na ní pouze plážový bar, jinak je to divoká oblast bez sportovního zázemí, sociálního zařízení a gastronomických služeb.

Výlety v okolí Rovinje

Samotná Rovinj stojí za nejednu procházku. Historická část Rovinje se rozkládá na nevelkém poloostrově, jenž byl původně ostrovem a až v 18. století ho s pevninou spojil násyp. Obdivovat můžete pozůstatky hradeb i brány.

Nejvýznamnější dominantou města je kostel sv. Eufemie vystavěný v barokním stylu na ruinách původní křesťanské budovy. Nachází se v něm sarkofág sv. Eufemie ze 6. století. Z věže kostela se pak otevírá panoramatický výhled na celé město.

Vyrazit na výlet lodí můžete na maličký zalesněný ostrůvek Sveta Katarina. Malé ostrůvky tzv. rovinjského souostroví jsou opravdovou oázou klidu.

Za návštěvu rozhodně stojí také město Pula, které je od Rovinje vzdáleno asi 36 km směrem na jih. Tisíce turistů jezdí obdivovat zejména skvěle zachovalý římský amfiteátr, ale i další historické a architektonické památky. Pule jsme věnovali samostatný článek.

Počasí v Rovinji

Rovinj má středomořské klima. Z celého roku prší nejméně v červenci. Nejrušněji je tu, podobně jako kdekoli jinde v Chorvatsku, během letních prázdninových měsíců. Příjemné počasí na koupání a poznávání okolí tu však bývá i v červnu nebo v září.

Kdy jet do Rovinje

V červenci a srpnu maximální denní teploty dosahují 28-33 °C, v noci teploměr klesne průměrně k 17 °C.

V červnu se denní maxima pohybují mezi 25 a 31 °C, v noci bývá 15 °C. V září je přes den stále příjemných 23-28 °C a v noci většinou teplota klesne pod 14 °C. Může však už častěji pršet.

Teplota moře v Rovinji

Teplota moře v letních prázdninových měsících v Rovinji stoupá až na hodnoty mezi 24 a 25 °C. Vyhřátá na 23 °C se drží ještě v září. I v červnu už má obvykle nad 22 °C a postupně se směrem k prázdninám stále více ohřívá.

Aktuální teplotu moře v Rovinji si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Rovinje

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů nebo do apartmánů. Běžná délka zájezdu je 8 dní, ale k dispozici jsou rovněž kratší i delší pobyty. V hotelích se obvykle podává v ceně zájezdu snídaně nebo polopenze, v apartmánech si zpravidla vaříte sami.

Součástí některých zájezdů je i letenka, většinou je však doprava vlastní. Cesta osobním automobilem z Prahy do Rovinje zabere asi 9 hodin, je třeba ujet 840 km. Z Brna je to cca 700 km, což se dá zvládnout za 7 hodin.

Ubytování v Rovinji

Pokud si chcete pobyt v Rovinji zabezpečit sami, máte více než tisícovku možností, kde se ubytovat. Nejběžnější formou ubytování tu jsou apartmány, ve městě nicméně stojí i několik penzionů a hotelů.

Apartmány v Rovinji

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Pilicari s celkovou známkou 9,3/10 ze 101 hodnocení. Klimatizované apartmány s vlastní kuchyní se nacházejí jen 600 m od nejbližší pláže a 1,3 km od centra města. Některé mají vlastní balkon nebo terasu, je však také možné relaxovat v zahradě vybavené grilem. Na místě lze bezplatně parkovat. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, hodnotili velmi vysoce poměr ceny a kvality.

Hotely v Rovinji

Pokud dáváte přednost hotelovému komfortu, doporučujeme čtyřhvězdičkový Hotel Casa Garzotto, který má na Bookingu celkovou známku 9,1/10 z 232 hodnocení. Hotel se nachází přímo v historickém centru Rovinje a 250 m od nejbližší pláže. Pokoje jsou vybavené klimatizací, připojením na wi-fi i příslušenstvím na přípravu čaje a kávy. Ubytování je možné i s domácími mazlíčky. V ceně pobytu se podává bohatá bufetová snídaně v taverně přes ulici. Soukromé parkování je možné zdarma a navíc vám tu bezplatně zapůjčí jízdní kola.

Praktické informace

Pokud se chystáte do Rovinje, přečtěte si také článek Jak ušetřit v Chorvatsku, mohou se vám hodit praktické informace, které v něm najdete.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.