Dovolená Novigrad

Chorvatsko Novigrad, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Město Novigrad se nachází na západním pobřeží poloostrova Istrie severně od ústí řeky Mirny. Malebné městečko ležící mezi dvěma zátokami je vhodným cílem pro dovolenou turistů z Čech a Moravy, je totiž vzdáleno necelých 800 km od České republiky.

Oblíbená je také nedaleká Poreč, do níž je to z Novigradu pouhých 15 km směrem na jih.

Dovolená Novigrad | © Steveheap | Dreamstime.com

Dovolená v Novigradu

Klidná atmosféra, historické hradby, mnoho pláží k relaxu i výborná kuchyně – zdejší specialitou jsou ústřice – to jsou znaky dovolené v Novigradu.

Pláže v Novigradu

Vyhlášené jsou pláže u hotelu Maestral a u autokempů MaredaSirena. Tyto tři pláže byly oceněny Modrou vlajkou.

My můžeme doporučit pláž Kastanija, která se nachází severně od centra Novigradu a nabízí krásný výhled na město. Pláž je oblázková s pozvolným vstupem do vody, která je křišťálově čistá. Na břehu je možné najít spoustu stinných míst pod stromy. Nedaleko je také bar s nápoji či zmrzlinou.

Blíže k centru se nachází oblázková pláž Karpinijan, kde je k dispozici také spousta sportovního vybavení nebo půjčovna kol. Tato pláž je ideální pro rodiny s malými dětmi, vstup do vody je pozvolný a moře je tu velmi klidné. Na místě je také dětské hřiště.

Výlety v okolí Novigradu

Samotný Novigrad si zaslouží nejednu procházku, navštívit můžete zdejší muzea nebo palác Rigo, kde naleznete sbírku drahých kamenů a historických artefaktů. Novigrad si dodnes zachoval svůj středověký ráz, stále zde stojí i některé části opevnění s cimbuřími a dvěma nedávno renovovanými obrannými věžemi.

Budete-li mít Novigrad už prochozený křížem krážem, můžete popojet i do blízké Poreče, která je rušnějším turistickým letoviskem. Na seznamu kulturního dědictví UNESCO je zdejší Eufraziova bazilika, okouzlí vás také zbytky Neptunova chrámu z počátku našeho letopočtu nebo můžete obdivovat mořskou faunu v obřím akváriu.

Z Poreče také můžete vyjet na plavbu směrem k ostrůvku Sveti Nikola a užít si zde trochu relaxace v klidnější atmosféře.

Počasí v Novigradu

V Novigradu panuje středomořské podnebí. Hlavní sezona tu probíhá stejně jako všude jinde v Chorvatsku v období letních prázdnin. Teploty vhodné ke koupání jsou i v červnu nebo v září.

Kdy jet do Novigradu

V červenci a srpnu je v Novigradu z celého roku nejméně srážek a teploty přes den stoupají k 28-33 °C. V noci bývá průměrně kolem 17-18 °C. V červenci a v září už je srážek o něco více, nicméně teploty vzduchu jsou stále velmi příjemné.

V červnu bývá přes den 25-31 °C, v noci cca 15 °C. V září už je o něco chladněji, obvykle se denní teploty pohybují kolem 24 °C, v horkých dnech ještě vystoupají až k 28 °C. V noci už ale teploty mohou klesnout i pod 10 °C.

Teplota moře v Novigradu

V prázdninových měsících se teplota moře pohybuje mezi 24-25 °C. V září obvykle klesne pod 24 °C, drží se někde mezi 22-23 °C. Na začátku června má voda obvykle okolo 22 °C a postupně stoupá až ke 24 °C.

Aktuální teplotu moře v Novigradu nabízí web Seatemperature.org.

Zájezdy do Novigradu

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů nebo do apartmánů, ale i do kempů a mobilhomů. Běžná délka pobytu je 8 dní, ale v podstatě můžete vybírat ze zájezdů na 4-16 dní. V hotelích se v ceně zájezdu obvykle podává snídaně nebo polopenze, v apartmánech si vaříte sami.

V ceně některých zájezdů bývá letenka, nebo je doprava vlastní. Osobním automobilem cestu z Prahy zvládnete asi za 8 a půl hodiny, je to zhruba 800 km. Cesta z Brna měří asi 650 km a ujedete ji asi za 6 a půl hodiny.

Ubytování v Novigradu

Pokud si chcete pobyt zabezpečit sami, v Novigradu máte několik stovek možností, kde se ubytovat. Nejčastěji jde o ubytování v soukromí a apartmány, ve městě je ale také několik penzionů a hotelů. Využít můžete rovněž služeb zdejších kempů.

Apartmány v Novigradu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Edo s celkovou známkou 9,1/10 ze 47 hodnocení. Klimatizované apartmány se nacházejí v historickém centru města a mají výhled na moře, ke kterému je to jen pár kroků. Nejbližší pláž je vzdálená asi 700 metrů. Nechybí soukromý kuchyňský kout, koupelna se sprchou a wi-fi připojení.

Hotely v Novigradu

Pokud dáváte přednost hotelovému servisu, můžeme doporučit útulný Hotel Makin, který má na Bookingu celkovou známku 8,4/10 z 273 hodnocení. Malý tříhvězdičkový hotel stojí 300 metrů od pláže, centrum Novigradu je potom vzdálené 1 km. Hotel má venkovní bazén a saunu. Pokoje jsou klimatizované a mají přístup k wi-fi připojení. V ceně pobytu se podává velmi dobrá snídaně formou bufetu. U hotelu je k dispozici bezplatné soukromé parkoviště.

Praktické informace

Před cestou do Novigradu Skrblík doporučuje také článek Jak ušetřit v Chorvatsku plný tipů, rad a informací. Zajímat by vás mohl také článek věnovaný Dovolené na Istrii.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.