Dovolená Umag

Chorvatsko Umag, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Umag je chorvatské přístavní město, které leží na severozápadě poloostrova Istrie. Jeho historie sahá až do 7. století, z něhož pocházejí nejstarší zmínky o původní starořímské osadě. Pozůstatky městských hradeb jsou v Umagu dochované patrně z 10. století.

Město později patřilo Benátské republice, postupně se dostalo také pod rakouskou či italskou navládu až nakonec přešlo v roce 1953 pod Jugoslávii.

Dovolená Umag | © Dreamstime.com

Dovolená v Umagu

Oblast je známá i díky léčbě mořskou vodou – talasoterapii. Ve zdejším podnebí se také daří vinné révě, místní vinné sklepy jsou údajně největší v celé Istrii. Milovníky tenisu pak potěší návštěva některého ze zápasů turnaje Croatia Open Umag, který probíhá během července na otevřených antukových dvorcích v komplexu turistického střediska Stella Maris.

Pláže v Umagu

Písečný povrch nabízí Umag Sandy Beach, menší městská pláž s toaletami a šatnami. Vstup je pozvolný a borovice poskytují stín.

Pro rodiny s dětmi je příjemnou pláží také Stella Maris Beach, písečná a kamenitá pláž s betonovým molem a čistým zázemím i klidnou vodou a pozvolným vstupem. Pro děti je připravena řada atrakcí, v blízkosti jsou také restaurace nebo stánky se zmrzlinou.

Trochu schovaná, ale velmi krásná a poměrně klidná je pláž Fiandara, přírodní oblázková pláž s čistou vodou, která je ideální na plavání nebo zábavu ve vlnách.

Výlety v okolí Umagu

Pěkný výlet nabízí nedaleký poloostrov Sipar, kde najdete zbytky římského města. Na výběžek s ruinami se dostanete suchou nohou jen při odlivu, při přílivu je potřeba překonat část cesty po kolena ve vodě. Na přilehlé pláži je potom dost prostoru na koupání a nechybí stromy poskytující stín.

Navštívit můžete také asi 40 km vzdálenou Poreč. Zdejší Eufraziova bazilika je na seznamu kulturního dědictví UNESCO, okouzlí vás také zbytky Neptunova chrámu z počátku našeho letopočtu nebo můžete obdivovat mořskou faunu v obřím akváriu. Poreči jsme věnovali samostatný článek.

Z Umagu se však také můžete lodí plavit až do romantických italských Benátek. Plavba trvá asi 3 hodiny. Palubní lístky můžete sehnat např. na webu DirectFerries.cz.

Počasí v Umagu

Podnebí na Istrii je středomořské. Hlavní sezona probíhá v Umagu stejně jako kdekoli jinde v Chorvatsku v období letních prázdnin. Pokud chcete na plážích potkat méně lidí, jeďte na dovolenou už v průběhu června nebo až v září.

Kdy jet do Umagu

Nejvyšší denní teploty v Umagu během července a srpna dosahují 28 až 33 °C. V noci se pohybují průměrně mezi 13 a 18 °C. V červenci také bývá nejméně srážek z celého roku.

V červnu denní maxima dosahují 25 až 31 °C, noční teploty se pohybují kolem 10 až 15 °C. V září bývá přes den 24 až 28 °C a přes noc obvykle pod 14 °C.

Teplota moře v Umagu

Teplota moře v Umagu dosahuje během letních prázdninových měsíců hodnot kolem 25 °C. V červnu se dá očekávat teplota vody okolo 22 až 23 °C. V září se drží vyhřátá z léta na 23 °C.

Aktuální teplotu moře v Umagu si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Umagu

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do čtyřhvězdičkových hotelů, v nabídce jsou ale také apartmány či kempy. Vyrazit je možné už na 4 dny, běžná délka zájezdů je pak 8 dní, k dispozici jsou však i delší pobyty. Stravování bývá v hotelích řešeno polopenzí nebo all inclusive, v apartmánech nebo kempech si obvykle vaříte sami.

Doprava je zpravidla vlastní. Ujet osobním automobilem 840 km, které dělí Umag od Prahy, zabere asi 8 a půl hodiny. Z Brna je cesta o něco kratší, 640 km se dá zvládnout za 6 a půl hodiny.

Ubytování v Umagu

Pokud si chcete pobyt zabezpečit sami, máte několik stovek možností, kde se v Umagu ubytovat. Výrazně převažují apartmány nad prázdninovými vilami a penziony, ve městě však najdete i několik hotelů.

Apartmány v Umagu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Zajim Apartment s celkovou známkou 8,5/10 ze 77 hodnocení. Klimatizované apartmány s terasou nebo balkonem se nacházejí 900 m od nejbližší pláže i od centra města a mají vlastní kuchyňku i připojení na wi-fi. Parkování je možné zdarma. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, si pochvalovali poměr kvality a ceny.

Hotely v Umagu

Pokud dáváte přednost hotelovému komfortu, můžeme doporučit Hotel Arte Casa, který má na Bookingu celkovou známku 9,1/10 ze 160 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází asi 20 minut chůze od nejbližší pláže, nicméně máte možnost nechat se na pláž bezplatně dovézt automobilem. Klimatizované pokoje disponují i lednicí a poskytují výhled na moře. K dispozici je bar, restaurace i soukromé bezplatné parkoviště. Ráno se podává fantastická snídaně, která je v ceně pobytu. Přesto je cena ubytování velmi příznivá.

Praktické informace

Chystáte-li se do Umagu, Skrblík doporučuje před cestou ještě navštívit článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který poskytuje soubor praktických informací a rad pro bezstarostný pobyt nejen na Istrii.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.