ČSA | zavazadla, letenky, kontakt

Stát Domovem je Česko
IATA kód aerolinky OK
ICAO kód aerolinky CSA

ČSA | © Richair | Dreamstime.com

Letenky ČSA

České aerolinie mají svůj původ v roce 1923, kdy byly založeny jako Československé státní aerolinie. Svou hlavní základnu mají v Praze na Letišti Václava Havla.

Jedná se o klasického leteckého dopravce, čemuž odpovídají i ceny letenek. Ty jsou ve srovnání s ostatními evropskými aerolinkami spíše dražší. ČSA létají celkem do 31 destinací ve 23 zemích světa. Jedná se o 27 pravidelných linek, převážně v Evropě, a 4 sezónní linky.

Agentura Skytrax řadí ČSA mezi tříhvězdičkové aerolinky. Průměrné stáří flotily je 14,2 let (údaj z ledna 2020).

ČSA Praha

Jelikož má dopravce svou základnu v Praze, jeho význam je pro toto letiště veliký.

ČSA využijete především pro kratší lety v Evropě (např. Amsterdam, Brusel, MoskvaPaříž). Jedinou dálkovou linkou je pravidelný spoj do Soulu. ČSA provozují také sezónní lety do Bejrútu, Bilbaa, Reykjavíku a na Maltu.

ČSA check-in 2024

On-line check-in

On-line odbavení můžete absolvovat z pohodlí domova zde. Znát je potřeba příjmení cestujícího a rezervační kód nebo číslo letenky.

Check-in lze absolvovat už 36 hodin před plánovaným odletem. Službu nelze využít u letů označených OK 3000 – 5999, které jsou provozovány partnerskými leteckými společnostmi.

Své místo na palubě si můžete vybrat bezplatně. To však neplatí pro letenky zakoupené v nejlevnějším tarifu LITE, za výběr sedadla je účtováno 130 Kč. Pro výběr tzv. preferovaných sedadel (např. u okénka nebo u nouzových východů) se platí od 260 Kč do 520 Kč, u spoje do Soulu pak od 780 Kč do 1 170 Kč.

Odbavit se můžete i pomocí mobilní aplikace Českých aerolinií.

Odbavení u přepážky

Odbavení u letištní přepážky nebo v samoobslužných kioscích je zdarma. U dálkových a středně dlouhých linek je doporučeno být na letišti k odbavení alespoň 2 hodiny předem, u krátkých linek pak stačí 1 hodina.

Odbavení je ukončeno 40 minut před odletem, u spojů do Bejrútu pak 60 minut před odletem.

V samoobslužných kioscích se můžete odbavit již o den dříve. Od 15:00 je služba v provozu pro ranní lety následujícího dne s odletem do 9:00.

Zavazadla ČSA 2024: Rozměry, váha a limit

Příruční / kabinové zavazadlo

Nárok na příruční zavazadlo mají všichni cestující bez ohledu na zakoupenou třídu. S sebou můžete mít i menší osobní věc (kabelka, brašna na notebook) o maximální hmotnosti 3 kg (neplatí pro nejlevnější letenky v tarifu LITE Economy).

Cestovní třída Počet kusů Maximální rozměry Váhový limit
Economy Class 1 55 x 45 x 25 cm 8 kg
Business Class 2 55 x 45 x 25 cm 8 kg

Odbavené zavazadlo

Limity pro odbavená zavazadla se liší dle destinace a zakoupené třídy. Obecně pro třídu Economy platí 1 kus odbaveného zavazadla do hmotnosti 23 kg.

Pozor! V rámci nejnižšího tarifu LITE třídy Economy nemáte odbavené zavazadlo v ceně. Dokoupení vás vyjde na 650 Kč (v případě platby min. 36 hodin před odletem). Většinou se tak vyplatí kupovat letenky ve vyšším tarifu PLUS.

Cestovní třída Počet kusů Váhový limit
Economy 1 23
Business 2 32 každé

ČSA kontakt

Kontaktní centrum zákaznické linky ČSA je pro vás k dispozici denně od 8:00 do 20:00 na tel. čísle: +420 284 000 601.

Aerolinky můžete kontaktovat i přes aplikaci Messenger.

ČSA kompenzace za zpožděný let

Pokud se domníváte, že máte nárok na kompenzaci za zpožděný nebo zrušený let, vyplňte formulář na stránkách dopravce. Za pokus to vždy stojí.

Podrobný návod, jak žádat o kompenzaci uvádíme zde.

Recenze ČSA 2024

Absolvovali jste let s dopravcem České aerolinie? Jak jste byli spokojení? Co se vám líbilo, popřípadě nelíbilo? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentářů.

ČSA

💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.