Letiště Brusel (BRU)

Belgie Brusel, Belgie
Aktuální čas Aktuální čas: 02:35
IATA kód BRU

Letiště Brusel (BRU) | © Bombaert | Dreamstime.com

Doprava z letiště Brusel

Nejlepší varianta:

Nejrychlejší cestou do centra Bruselu je jízda vlakem. Nádraží naleznete pod budovou letiště (poschodí -1). Cesta do centra města trvá 17 minut a vyjde vás na 212 Kč€8.90. Jízdenku zakoupíte v automatu, na pokladně či online na BelgianTrain.be.

Vlaky vyjíždějí několikrát do hodiny a kromě Bruselu se odtud dostanete přímým spojem i do jiných belgických měst.

Alternativní varianta:

Další možností je přímá autobusová linka STIB Airport Line 12 a 21, která vás zaveze do evropské čtvrti. Jízda trvá přibližně 30 minut a zaplatíte za ní 107 Kč€4.50. Jízdenku zakoupíte v automatu nebo u řidiče. Zastávku autobusu naleznete pod příletovou halou (poschodí 0).

Využít lze také regionálního autobusového dopravce De Lijn. Autobus 272 vás zaveze k vlakovému nádraží na okraji Bruselu. Spoj vyjíždí jednou za 30 minut, jízdenka stojí 71 Kč€3 u řidiče nebo 43 Kč€1.80 v mobilní aplikaci De Lijn app.

Uber z letiště

Pokud se rozhodnete pro cestu s Uber, počítejte s cenami od 619 Kč€26.

Terminály letiště Brusel

Letiště Zaventem má koncepci jednoho terminálu, který je tvořen několika úrovněmi. Poschodí 2 slouží pro přílety, poschodí 3 pak pro odlety. Tato poschodí jsou napojeny na tzv. letištní mola A a B.

Molo A slouží pro lety do zemí Schengenu, afrických destinací a New Yorku. Kromě Brussels Airlines odsud létají dopravci jako jsou ČSA, Delta Air Lines nebo Lufthansa.

Molo B je využíváno pro lety mimo schengenský prostor. Lety zde provozují Emirates, Qatar Airlines nebo také Turkish Airlines.

Přestup na letišti Brusel

Ačkoliv má letiště pouze jeden terminál, je nutné počítat s delší vzdáleností mezi jednotlivými gaty.

V rámci Schengenu by mělo na přestup stačit 35 minut, mimo Schengen 40 minut, pro ostatní lety pak 1 hodina.

Spaní na letišti Brusel

Co čekat

Letiště Brusel Zaventem je otevřeno 24 hodin denně.  V noci je letiště spíše klidné, s výjimkou ohlašování zpožděných příletů. Personál je na spící pasažéry zvyklý.

Pokud vám přespání na letišti nevyhovuje, v docházkové blízkosti se nachází hotel Sheraton Brussels Airport.

Kde spát

Pro nocování je vhodnější letištní molo A.

Nachází se zde spousta laviček bez opěrek na ruce a několik velkých pohovek. Výbornou volbou je prostor 4. poschodí a odletové brány schengenského prostoru.

Mezi velká plus letiště patří pohodlná křesla s opěrkami nohou a vysoký počet elektrických zásuvek.

Služby na letišti Brusel

Wifi zdarma

Letiště disponuje wifi zdarma. Stačí se připojit na “Brussels Airport free Wi-Fi”. Je rovněž možné využívat data z mobilního tarifu za stejnou cenu jako v ČR.

Jídlo a pití

Na bruselském letišti naleznete mnoho restaurací, kaváren a bister. Otevírací doba se liší. Jediný podnik, který funguje 24 hodin denně je Starbucks. Naleznete jej v příletové hale.

Ve veřejně části letiště je umístěn menší supermarket Louis Delhaize. Otevřeno má od 6 do 22 hodin.

Letiště nabízí vodu zdarma. Tyto fontánky se nachází na molu A a B v úrovni odletů.

Úschovna zavazadel

Pro úschovu zavazadel můžete využít uzamykatelné skříňky, které naleznete na mole A v přízemí a v prvním patře. Cena závisí na době – za 30 minut 23,80 Kč€1, za 1 hodinu 48 Kč€2, za 2 hodiny 71 Kč€3 a za 24 hodin 119 Kč€5.

Na letišti se nachází také úschovna zavazadel. Cena za 3 kusy zavazadel na 24 hodin je 238 Kč€10. Úschovnu najdete v přízemí.

Směnárny a bankomaty

Směnárnu naleznete v příletové hale, otevřeno má od 6 do 22 hodin. Druhá pobočka se nachází v odletové hale, otevírací doba je kratší o 1 hodinu. Bankomaty stojí v odletové hale, u brány T a na obou letištních molech.

Letištní salonky

Letiště Zaventem disponuje několika salonky. Pasažéři letící s dopravcem Brussels Airlines mohou využít jednoho z následujících salonků: Brussels Airlines The Loft (molo A), Brussels Airlines The SuiteBrussels Airlines Sunrise Lounge (molo B). Cena za vstup je 595 Kč€25.

Dále jsou zde dva salonky Diamond Lounge, jeden pro pasažéry schengenského prostoru, druhý pro ostatní. Salonky jsou klimatizovány, vybaveny wifi, TV a telefonem. K dispozici je denní tisk, časopisy, nealkoholické a alkoholické nápoje. Otevřeno denně od 5 do 22 hodin. Vstupovat lze pomocí Priority Pass nebo za jednorázový poplatek 762 Kč€32.

Sprchy

Sprchy jsou k dispozici pouze v letištním salonku Diamond Lounge.

Akční letenky na Letiště Brusel (BRU)

Další letiště v zemi Belgie


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.