Kde pramení Labe

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde pramení Labe

  Kde pramení Labe

  Řeka Labe pramení v Krkonošském národním parku. Jedná se o jedno z nejvyhledávanějších turistických míst Krkonoš. Prameniště je sice pouze symbolické, protože skutečný pramen nacházející se na Labské louce je z důvodu jeho ochrany návštěvníkům nepřístupný. Ale symbolické prameniště je od toho skutečného vzdáleno pouze několik desítek metrů.

  Prameniště je upraveno jako skruž v podobě kamenné studny. Ta má přítok i odtok vody. Okolí je vydlážděno a upraveno tak, aby zde bylo snadné se pohybovat. Místo i cesta vedoucí k prameni jsou věnovány významnému propagátorovi české turistiky v Krkonoších Janu Bucharovi. Přímo na prameništi jsou dvě jeho pamětní desky. A cesta vedoucí z Jilemnice k prameništi nese jeho jméno.

  Místo je pak lemováno kamennou zídkou s erby měst, kterými řeka na své cestě k Severnímu moři protéká. Prameniště Labe je na hřebenech Krkonoš a je přístupné několika trasami.

  Zobrazit pramen Labe na mapě.

 2. Jak se dostat k prameni Labe autem

  Nejblíže k prameni Labe se lze autem dostat na Horní Mísečky. Zde je vybudováno záchytné parkoviště. Odsud vede k prameni Labe pěší trasa dlouhá asi 7,5 km. Využít však můžete i kyvadlovou autobusovou linku Horní Mísečky – Zlaté návrší. Autobus jede ze zastávky Jilemnická bouda. Autobus vás dopraví asi 3,5 kilometru od prameniště, k Vrbatově boudě. Ale poslední fázi je vždy nutné dojít pěšky, případně dojet na kole.

 3. Jak se dostat k prameni Labe na kole

  Dostat se k prameni Labe na kole je možné z mnoha směrů. Vyjet lze například ze Špindlerova Mlýna, z Jilemnice, ale i z dalších měst, která jsou poblíž. Důležité je počítat s tím, že až k prameni Labe není možné se dostat na kole, ale musíte jej nechat buď u Labské boudy, anebo jej mít s sebou, ale pouze ho vést.

 4. Jak se dostat k prameni Labe pěšky

  Pěších tras vede k prameni Labe také spousta. Cestou lze kombinovat pěší chůzi, lanovku a autobusovou přepravu, protože jsou zde zavedeny autobusové linkové spoje vedoucí až asi 3,5 km od samotného prameniště. Pěšími trasami lze potkat mnohé vyhlídky, několik vodopádů a spoustu dalších nádherných a typicky krkonošských míst.

 5. Kam se vlévá Labe

  Labe proteče Českou republikou a opouští naše území u Hřenska. Poté teče Německem. Protéká přes Drážďany, Magdeburg a Hamburg. A nakonec se v přístavu Cuxhaven vlévá do Severního moře.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma Česká republika


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás