Kde pramení Vltava

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde pramení Vltava

  Kde pramení Vltava

  Jedna z největších českých řek, Vltava, pramení na Šumavě, až v jejím pohraničním pásmu. Konkrétně její pramen najdeme pod jihovýchodním svahem Černé hory. Vltava pramení v nadmořské výšce 1172 m. V současnosti je pramen Vltavy součástí I. zóny Národního parku Šumava.

  Pramen je vyznačen kameny, je to vlastně jáma. Za sucha bývá dokonce někdy i bezvodá. Samotná řeka tu začíná jako spojení bystřin vytékajících z úpatí Černé hory a Stráže s vodou odtékající z rašeliniště. Pramen Vltavy se tak mění v Černý potok.

  Později se přemění na Teplou Vltavu, přičemž teče na sever ke Kvildě a na jihovýchod přes Borovou Ladu a Lenoru k Mrtvému luhu. Vltava je na tomto místě obohacena takzvanou Studenou Vltavou, která se u Mrtvého luhu poblíž zaniklé obce Smolná pec vlévá do Teplé Vltavy. Zde se teprve tvoří Vltava jako taková.

  Byla období, kdy se k prameni Vltavy nebylo možné dostat. Dnes je však prameniště upraveno pro nejširší veřejnost, i formou naučné stezky s mnoha informačními tabulemi informujícími o zdejší přírodě a historii.

  Prameniště Vltavy na mapě.

 2. Jak se dostat k prameni Vltavy autem

  Přímo k prameni Vltavy cesta pro auta samozřejmě nevede. Lze však dojet poměrně blízko prameni, do obce Kvilda. Odsud vede až pod pramen kvalitní asfaltová cesta, která je určena pěším i cyklistům, v zimě také běžkařům. Jde o nejfrekventovanější trasu v okolí Kvildy.

  Cestou potkáme studánku, což je tradiční pramen Teplé Vltavy. Nedávno však byl zpřístupněn pramen nad touto tradiční studánkou, který je ještě blíže samotnému počátku řeky Vltavy. Je nutné k němu vystoupat po nedávno otevřeném dřevěném schodišti.

  Cesta z obce Kvilda k prameni Vltavy a zpět je dlouhá cirka 13 kilometrů, terén je mírně kopcovitý.

 3. Jak se dostat k prameni Vltavy na kole

  Na kole se lze dostat téměř až k samotnému prameni Vltavy, respektive k tradiční studánce, která byla po dlouhá léta za pramen považována. Studánka je totiž hned vedle asfaltové turistické cesty vedoucí z obce Kvilda až pod samotný pramen Vltavy.

  Na kole se k prameni Vltavy můžeme vypravit i z obce Modrava, kdy cyklistická stezka je dlouhá cirka 13 km a také samozřejmě vede kopcovatějším terénem.

  Jen k prameni jako takovému je nutné vystoupat pěšky, po dřevěném schodišti. Je nutné počítat s tím, že terén je mírně kopcovitý, přece jen se pramen nachází v pohoří Šumava.

 4. Jak se dostat k prameni Vltavy pěšky

  K pramenu Vltavy vede modrá turistická značky z obce Kvilda, přičemž cesta je dlouhá asi 6km. Pěšky však lze vyrazit i z obce Modrava. Z Modravy vede červená turistická značka, trasa je ale dlouhá necelých 10 km. V obou případech jde o mírně kopcovitý terén.

 5. Kam se vlévá Vltava

  Jakmile Vltava dosáhne Kralup nad Vltavou, definitivně se změní ráz krajiny, kterou protéká. Řeka se vlije do rovin a blíží se k Mělníku, kde se vlévá do Labe, v nadmořské výšce pouhých 156 metrů. Místo je turisty hojně navštěvováno, respektive vyhlídka na soutok obou velkých řek.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma Česká republika


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás