Proč je Hradec Mechov

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je Hradec Mechov

  Kde je Hradec Králové?

  Hradec Králové leží ve východních Čechách na soutoku Labe a Orlice. Je hlavním městem (krajským) Královéhradeckého kraje a žije zde kolem 94 000 obyvatel.

  Kraj z jihu sousedí s Pardubickým krajem, ze západu se Středočeským krajem a na severozápadě s krajem Libereckým. Východně najdeme státní hranici a za ní Polsko.

 2. Proč je Hradec Mechov?

  Především z důvodu dlouhotrvající rivality (= soupeření). A s kým Hradec Králové soupeří? S 20 km vzdálenými Pardubicemi. Obyvatelé Pardubic nazývají svoje sousedy z blízkého krajského města Mechováci, město samotné jako Mechov. Ti jim ovšem nezůstávají nic dlužni, neboť je na oplátku nazývají Perníkáři. Pardubice (jako město) jsou konkrétně pro obyvatele Hradce Králové Koněpůlky (podle městského znaku) či Perníkov.

  Rivalita mezi městy je více než patrná, i když ani pamětníci přesně nedokážou říct, z jakého důvodu k ní začalo docházet (ale údajně se objevila již za Rakouska-Uherska). Existuje ale hned několik teorií, které vysvětlují, proč je Hradec díky Pardubicím znám jako Mechov. Jaké to jsou?

  Teorie o Mechově

  První teorie je z doby, kdy ještě nebyl známý toaletní papír. Obyvatelé Hradce Králové prý mech používali právě místo toaletního papíru, protože se při vykopávkách našel v nejednom královéhradeckém septiku.

  V dávných dobách prý byly střechy hradeckých domků pokryty mechem. Mech roste na severu a Hradec je severně od Pardubic.

  Inspirace filmem U nás v Mechově (1960, režie Vladimír Sís) z prostředí družstevní vesnice. Film se dostal do kin zrovna v době, kdy Pardubice přišly o statut krajského města (při vzniku Východočeského kraje v roce 1960, kraj roku 1999 zaniknul).

  Dle Václava Hájka z Libčan praotec Mech založil město Libčany. Jakmile ho zde omrzel blahobytný život, založil o kousek dál město, které pojmenoval po sobě.

  Teorií by se jistě našlo i více, ale zde uvedené jsou patrně ty nejznámější. Dříve byla rivalita mezi městy o dost větší a dnes ji lze vypozorovat už spíše jenom při sportovních utkáních mezi městy či díky sociálním sítím za přispění obyvatel výše zmíněných měst.

 3. Proč se říká Mechováci?

  Mechov (Hradec Králové) = obyvatelé jsou Mechováci (stejně jako třeba Praha, obyvatelé jsou Pražáci). A proč je Hradec Mechov, to je popsáno o pár řádků výše, v boxíku č. 2.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma Česká republika


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás