Kde pramení Dunaj

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Kde pramení Dunaj | © Sirio Carnevalino - Dreamstime.com

  Kde pramení Dunaj

  Dunaj má již od dob Starověkého Říma latinský název Danubius. Historicky se pramen Dunaje posouval, protože byla postupně nacházena další a další místa, která byla zdrojem tohoto vodního toku. Tou dobou totiž bylo prameniště řeky Dunaj zarostlé hustými černými lesy, a tak bylo složité zjistit, kde vlastně řeka pramení.

  Nejvýznamnějším pramenem, který byl dlouho považován za ten pravý, je místo poblíž města Donaueschingen na úpatí Schwarzwaldu. Je tu stále ponecháno obezděné zřídlo minerální vody, jako symbolický pramen Dunaje. Opravdový pramen je však nutné hledat ještě dál.

  Poblíž města Donaueschingen je symbolické prameniště soutokem dvou říček, a to Breg a Brigach. Za pramen Dunaje bývá označován pramen Bregu, který je delší zdrojnicí výsledného Dunaje. Nachází se nad Furtwangenem, asi 28 km od Donaueschingenu. Řeka však nese název Dunaj až od města Donaueschingen. Takže pramen Dunaje vlastně potkat nelze.

  Pramen Dunaje se nachází pouhých 100 m od hlavního evropského rozvodí mezi Dunajem a Rýnem, v nadmořské výšce 1078 m. Zajímavostí jistě je, že je prameniště třikrát blíže Severnímu moři a čtyřikrát blíže Středozemnímu moři, než Moři Černému, do nějž vody Dunaje odtékají. Směr toky samozřejmě určuje ráz krajiny.

 2. Jak se dostat k prameni Dunaje autem

  Dunaj, jak jsme v předchozím boxíku zmínili, nemá svůj vlastní pramen. Vzniká až soutokem dvou říček, Breg a Brigach. K tomuto místu je snadné se dostat autem z města Donaueschingen. K samotnému prameni řeky Breg, který je označen jako pramen Dunaje a u nějž je dokonce i malý hotýlek s restaurací, lze také dojet autem.

 3. Jak se dostat k prameni Dunaje na kole

  Vzhledem k tomu, že pramen Dunaje u města Donaueschingen, tedy soutok říček, ale také pramen říčky Breg, který bývá za pramen Dunaje považován, jsou obklopeny mnoha stezkami i asfaltovými cestami, je velmi snadné se na obě tato místa dostat na kole. Stačí nastudovat mapu a vydat se po některé z nich.

 4. Jak se dostat k prameni Dunaje pěšky

  K pramenům Dunaje vedou samozřejmě i turistické stezky pro pěší. Zejména k prameni Bregu vedou náročnější, ale velmi pěkné stezky pro pěší turisty. A na rozdíl od pramenů českých řek je u pramene Bregu, respektive Dunaje, i restaurace, kostelík a rekreační objekty.

 5. Kam se vlévá Dunaj

  Nejdelší evropská řeka se vlévá do Černého moře. Nejde ale o obyčejné vtékání na jednom místě, Dunaj před ústím do moře vytváří deltu. Ta má rozlohu asi 3500 km2. Dunaj se zde dělí na tři hlavní ramena: od severu Kilijské (pohraniční a nejmohutnější), Sulinské (nejpřímější) a Svatojiřské.

  Největší část delty leží v Rumunsku, menší pak na Ukrajině. Asi 35 km od černomořského pobřeží se nachází Zmijí ostrov. Není nezajímavé, že o něj Rumunsko s Ukrajinou již dlouhá léta vedou spor. V současnosti ostrov spravuje Ukrajina, která jej získala po rozpadu Sovětského svazu.

  Delta řeky Dunaje je přírodní lokalitou světového významu, chráněnou UNESCO. A Dunaj je pro Černé moře největším přítokem. Vždyť během své cesty po Evropě má Dunaj více než 300 vlastních přítoků.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma Česká republika


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás