Kdy se čipuje pes

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Kdy se čipuje pes

    Je vhodné psa čipovat?

    Od 1. ledna 2020 to není otázka toho, zda je to vhodné, ale otázka toho, zda jste ochotni zaplatit pokutu v případě, že se rozhodnete pejska neočipovat. Před rokem 2020 se povinnost čipovat psa lišila město od města. Samotná pokuta může být až padesát tisíc. Pokud by pro vás nebyla tato částka likvidační, můžete se zaobírat čistě etickými otázkami toho, jestli svého pejska chcete nebo nechcete nechat očipovat a zda jste případně ochotni pokutu zaplatit.

    Dříve se používalo tetování, aby se zvířata označila. To bylo v devadesátých letech nahrazeno čipy a o více jak dvacet let později se už běžně experimentuje s čipováním lidí a u nás bylo zavedeno povinné čipování psů.

    Základem života každé bytosti a existence všeho živého by měla být především svoboda, ve které budeme moci svobodně růst a tvořit. Tohle se do jisté míry vztahuje také na zvířata. Záměrně říkám do jisté míry, protože mluvíme o domestikovaných zvířatech, která ačkoli jsou na roveň člověku, žijí v lidských podmínkách, v prostředí obklopeném lidmi, které pro ně není úplně přirozené.

    A tak abychom je ochránili, zavíráme je do klecí, uvazujeme na řetězy a pořizujeme jim obojky. Je otázkou, kde je ta správná hranice, do kdy je to pro jejich ochranu a od kdy už je to omezení jejich svobody a přirozenosti. Čipy jsou jen dalším krokem, a i když se to může zdát na první pohled nevinné, je otázkou, kam to bude směřovat v budoucnu.

    Zvykli jsme si, že jsme odposloucháváni skrze mobilní telefony a prakticky se nemůžeme pohnout bez toho, abychom za sebou nezanechávali určitou stopu. Přesto když necháme doma veškerou techniku a ztratíme se na dva dny stanovat do hor, máme jakýsi pocit samoty a bezprostředního spojení s přírodou.

    Už je to několik let, co se začalo mluvit o čipování dětí v rámci jejich bezpečí. Vyvstává otázka, jakou cenu bychom za tohle bezpečí zaplatili a jestli není příliš vysoká. Od toho už by byl jen krůček k povinnému čipování lidí a omezení základní lidské svobody.

    Není tedy ani tak otázkou, zda je humánní čipovat psy a další zvířata, ale kam to povede, když tohle jako společnost přijmeme? Ještě v roce 2019 bylo čipování psů dobrovolné. Teď si bez něj pejska skoro nemůžete pořídit.

    Jestli vás téma pejsků zajímá, podívejte se také na náš článek Jak krmit psa.

  2. Proč psa čipovat?

    Také se ale podívejme na důvody, proč se čipování zavedlo, abychom měli pohled z obou stran.

    Většinou se pejskům dává adresa na obojek, ale může se stát, že se pejsek ztratí bez obojku nebo se z něj vyvlékne a vy ho sami nenajdete. Ať už ho v takovém případě najde kdokoli, měl by ho odvést na policii nebo předat někam, kde budou schopni zjistit, jestli je pejsek čipovaný.

    V souvislosti s tím nezapomeňte pravidelně aktualizovat údaje, které jsou s vámi v souvislosti s čipem spojeny. Kdybyste se přestěhovali nebo si změnili telefonní číslo, nebylo by možné vám ztraceného pejska vrátit.

    Čipy mají svou výhodu také v případě toulavých psů nebo těch, kteří se zapletou třeba do dopravní nehody. Pejsek může také způsobit škodu, za kterou je odpovědný jeho majitel. V takových případech čip napomůže ke kontaktování majitele a vyřešení vzniklého problému.

  3. Kdy se čipuje pes?

    Pejsek se čipuje většinou ve věku šesti měsíců. Tady se podívejte na vyhlášku konkrétního města, ve kterém je pes přihlášený. Podle toho se poraďte s veterinářem.

    Pejska byste neměli nechávat čipovat jako úplně malého.

    Dospělého psa můžete nechat očipovat kdykoli.

  4. Kdo psa očipuje?

    Pejska vám očipuje váš veterinář. Předem se zeptejte, jestli úkon provádí a domluvte se, jestli už je zvířátko dostatečně staré na to, abyste ho nechali očipovat. Veterinář by měl být registrován u Komory veterinárních lékařů a měl by mít oprávnění k tomu, aby mohl vykonávat veterinární léčebnou a také preventivní činnost.

    Samotný mikročip je velký pár milimetrů až centimetr a stojí kolem dvou až pěti stovek. Záleží na tom, jaký čip vyberete. Protože ho bude mít zvíře přímo pod kůží, poraďte se s veterinářem o tom, který čip je z dlouhodobého hlediska nejkvalitnější a nešetřete na něm. Čip je trvalý a těžko ho budete později měnit. Za samotnou implantaci čipu si určuje cenu už sám veterinář.

    S další péčí o pejska vám poradí naše články Jak připravit psa na výstavuJak psa naučit lehni.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma kdy se


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás