Jak zjistit velikost kola

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit velikost kola

  Proč je dobré znát velikost kola

  Pokud plánujete nákup jízdního kola, s velkou pravděpodobností víte, že se na trhu objevují kola různých velikostí. To přeci dává smysl. Jiné kolo bude potřebovat drobná žena a jiné statný muž.

  Při nákupu je tedy důležité vybrat správnou velikost, v opačném případě by se totiž mohlo stát, že byste si jízdu přírodou příliš neužili. Naopak kolo správní velikosti vám dokonale sedne a bude vám při projížďkách skvělým parťákem!

  Říkáte si, jak správnou velikost vybrat? Na internetu naleznete mnoho tabulek, ve kterých se dozvíte ideální velikost pro vás. My si však stojíme za tím, že nejdůležitější roli hraje návštva cykloobchodu a vyzkoušení daného kola. Musíte si ho zkrátka “osahat”. Jedině tak zjistíte, zda vám daný bicykl sedí, či nikoli.

  A co hraje při výběru správné velikosti roli? Je to především výška člověka, důležité jsou však i další vlastnosti.

 2. Jak zjistit velikost kola

  Při výběru vhodné velikosti vám mohou pomoci dostupné tabulky na internetu, zvláště pak ale odborník přímo v prodejně. Důležité je také si kolo vyzkoušet. Informace o velikosti je vždy u konkrétního kola uvedena.

 3. Jaká by měla být velikost kola pro děti

  U dětí je správný výběr velikosti kola opravdu důležitý. Zvláště pak tehdy, pokud se vaše ratolest jezdit na kole teprve učí. Pokud byste totiž zvolili špatnou velikost, dítěti by se na kole špatně jezdilo a mohlo by si k cyklistice vytvořit negativní vztah.

  Při výběru správné velikosti kola pro děti je podstatný především věk dítěte a jeho výška. Dětská kola mají velikost od 12″ (palců) do 26″. Toto číslo představuje průměr kol.

  Pokud si dítě na kole ještě není příliš jisté, vybírejte kolo takové, aby z něj vždy ratolest dosáhla nohama na zem.

 4. Jaká by měla být velikost kola pro ženy

  Zatímco u dětí se dá předpokládat, že po určité době bude třeba koupit kolo nové, dospělí budou kvalitní jízdní kolo využívat celou řadu let.

  Kromě výšky postavy hrají u dospělích velkou roli také preference daného člověka. Důležitá je především otázka, zda se bude jednak o rekreační či závodní kolo, dále také v jakém terénu plánuje cyklista s kolem jezdit.

  Všímáme si tedy především dvou údajů: velikosti rámu a kol. Velikost rámu bývá označována číslem či písmenem. Velikost kol mívá podobu čísla.

  Zde se krátce zastavíme nad velikostí samotných kol. Nejčastější velikosti u žen jsou 26″ a 27,5″. Kola velikosti 26″ vám dodají větší obratnost a mají nižší váhu, hůře s nimi však budete překonávat překážky.

  Kola o velikosti 27,5″ kombinují výhody kola s velikostí 29″ (viz níže) s kolem velikosti 26″. Jsou navíc vhodné i pro osoby nižší postavy. Dodají vám komfort a stabilitu, navíc budete díky nim snadněji překonávat překážky.

 5. Jaká by měla být velikost kola pro muže

  Většina mužů, kteří si v současnosti vybírají nové horské kolo, volí kola o velikosti 27,5″ či 29″. Pokud je výška postavy do 180 cm, měli byste sáhnout spíše po velikosti 27,5″. Velikost 29″ je však obecně považována za ideální rozměr pro horká kola.

  Ať se vydáte na dlouhý cyklozávod či krátkou proížďku, nezapomínejte, že ani na kolo nepatří alkohol . Přečtěte si, jak dlouho vydrží alkohol v krvi. A jestli nepatříte mezi vyložené sportovce, můžete si pořídit dnes tak oblíbené elektrokolo.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás